A Gyógyszerészi Hírlap májusi számában is a szakmát elsősorban érintő kérdésekkel foglalkoztunk, folytatjuk korábban megkezdett sorozatunkat, illetve a szakmát érintő fontosabb aktualitásokról is tájékozódhatnak.
A Vándorgyűlésen történt
Összeállításunkban a Vándorgyűlésen történtek rövid ismertetése mellett többek között olvasható Nyitrai Zsolt és dr. Mészáros János előadása, valamint a szervezők rövid értékelése is. Dr. Mészáros János: Az elmúlt években milyen eredményeket értünk el? Amikor a gyógyszertárak létesítésének és működtetésének szabályozását átalakító lépések sorozatában a rendszerváltoztatás befejezéséhez, 2017. január 1-jéhez elértünk, a feladatvégzés és a jogszabályalkotás első lépései a tekintetben megtörténtek, hogy a törvényi szintű szabályozás lényegében befejeződött
Amikor a gyógyszertárak tulajdonlásáról, a gyógyszertárban a gyógyszerészi tulajdon 50%-ot meghaladó arányáról beszélünk, akkor tudjuk, hogy ezen a területen az Önök további támogatása és megerősítése feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a gyógyszertár, ami egészségügyi ellátó intézményként funkcionál, ne csak gyógyszertárnak látsszon, hanem szakmai alapon működő gyógyszertárként is működjön.
Adatkezelés és adatvédelem II.
Sorozatunk előző részben az adatvédelem törvényi szabályaiból az 2011. évi CXII. törvényben (Infotv) megjelenő általános normákat jártuk körül. A mostani rész témája az egészségügyi adatok kezelésére vonatkozó speciális szabályok alapjainak áttekintése, továbbá az adatvédelmi szabályok napi gyógyszertári gyakorlatban történő megjelenésének ismertetése néhány példa kapcsán.
Gyógyszerészek a betegágy mellett az orvos-gyógyszerész együttműködés új dimenziói
Az orvos-gyógyszerész együttműködésnek mérhető eredménye van vallják a szakemberek. Ezzel kapcsolatban dr. Süle Andrást és dr. Sásdi Antalt, a Péterfy Sándor utcai kórház főgyógyszerészét, illetve főigazgatóját kérdeztük.
Dr. Sásdi Antal arra a kérdésre, hogy hogyan fogadták az orvosok a gyógyszerészekkel való betegágy melletti együttműködést, elmondta: az orvosok már eleve nagyon pozitívan fogadták az elképzelést és valamennyien hamar felismerték, hogy rendkívül hasznos ez az új szolgáltatás. Talán ha egy-két ritka példa akadt, ahol egy kicsit nehezebben fogadták a dolgot, de már ott is szépen összecsiszolódtak a folyamatok
jól jön tehát a gyógyszerészi segítség. Dr. Süle András szerint is alapvetően jól fogadtatása volt a kezdeményezésnek: Ha találkoztunk is a kezdeti időszakban óvatos távolságtartással, az talán a dolog ismeretlenségéből fakadt. Ugyanakkor intézményünkben négy éve tart már ez a folyamat mára már egyöntetűen jók a visszajelzések. Hangsúlyozta, ami orvosi kompetencia volt, az az is maradt, ehhez a gyógyszerész, a gyógyszeres terápia szakértőjeként, csupán egy új kompetencia-halmazt tett hozzá.
Tapasztalataim, örömeim, vitáim
A nemrégiben indított Rólunk című rovatunkban ezúttal dr. Benkő Zsolttal ismerkedhetnek meg, aki gazdag szakmai életútja mellett verseivel is utat mutat. Az alábbiakban a szeretetről szóló sorait olvashatják: A szeretet a leghatalmasabb érzés! A szeretettel átitatott gondolat legyőzhetetlen: (Charles Haanel); A mosollyal fizetni lehet, a mosollyal kárpótolni lehet, a mosollyal életet lehet adni (Antoine de Saint-Exupéry). Ilyen szituációkban lehet felhívni a betegek figyelmét a természet bölcsességére, és el kellene érni, hogy amit a természet adott az embernek, azt lenne célszerű feleleveníteni, bevinni a gyógyításba.