Ésszerűbb gyógyszerellátás a cél
- Szalai Laura - Magyar Nemzet 2013. november 6., 4. oldal
Ösztönöznék, hogy ellátatlan területeken nyissanak közforgalmú patikákat ˇ A családi tulajdonlást részesítik előnyben
A családi patikatulajdonlást, az ésszerűbb lakossági gyógyszerellátást garantálná a kormány egy közelmúltban nyilvánosságra hozott egészségügyi javaslatcsomag alapján. A jövő évi költségvetésből pedig az derül ki, hogy a gyógyszertámogatás és a patikáknak biztosított juttatások összege az ideihez hasonló mértékű lesz. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elégedett a tervezett változtatásokkal és a jövő évi számokkal.
Kizárná a kormány az elővásárlási jog gyakorlását a családtagok közötti gyógyszertári üzletrész-értékesítéskor, mivel az indoklás szerint nem lenne méltányos, ha ez a családi vagyont képező üzletrész elvesztéséhez vezetne egyebek mellett ezt tartalmazza az a javaslatcsomag, amely több egészségügyi tárgyú törvényt módosítana. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunknak elmondta, már nyári országjáró körútjukon is tapasztalták, hogy ez olyan kérdés, amelyet meg kell oldani, ha ugyanis egy családi tulajdonban lévő patika esetén az előírt gyógyszerészi tulajdonlást gyógyszerész családtaggal biztosítani tudják, illetve az ezen felüli üzletrész a törvényi előírások figyelembevételével értékesíthető a családon belül, méltánytalan lenne az elővásárlási jog előírása mások számára. Kiemelte: a patikai tulajdonlásról szóló jogszabály eleve a gyógyszerészi és a családi tulajdon-lást részesíti előnyben, így a módosítás egy pontatlanságot szüntet meg. A törvény alapján 2017. január 1-jéig minden patikában az ott dolgozó gyógyszerésznek kell birtokolnia a vállalkozás 51 százalékát, méghozzá úgy, hogy az első 25 százalékos tulajdonrészt 2014 januárjáig meg kell szerezniük.
A kormány által jegyzett tervezet más, a patikai működésre irányuló változtatást is tartalmaz. Ez alapján a közforgalmú gyógyszertárak létesítésére kiírt pályázat elbírálása során előnyben kell részesíteni azt a pályázót, aki olyan helyen akar gyógyszertárat működtetni, amelytől több mint másfél kilométerre van a legközelebbi működő közforgalmú patika. Hankó Zoltán ennek kapcsán úgy fogalmazott, az 1500 méteres szabály a gyógyszertárak egyenletes eloszlását célozza, az olyan településeken ugyanis, ahol ellátatlan részek is vannak, az a jó, ha az új gyógyszertár az ilyen ponton nyílik, és nem a jól ellátott városközpontban.
A testület elnöke beszélt a jövő évi költségvetés ágazatra vonatkozó számairól is. A dokumentum alapján gyógyszertámogatásra nagyjából ugyanannyit 222 milliárd forintot szán az állam jövőre, mint az idén. Hankó Zoltán üdvözölte, hogy 2014-ben már nem kell a Széll Kálmán-tervvel megküzdeni, amely a támogatásra fordítható összeget csökkentette, így ez a korábbi évekhez képest mindenképpen előrelépés. Azt ugyanakkor megjegyezte, számos új gyógyszer régóta vár befogadásra a támogatott medicinák közé, és kérdéses, hogy erre elegendő lesz-e az előirányzott juttatás. Éppen ezért jó lenne, ha a gyógyszerkassza bővítése vagy a gyógyszerpiaci szereplők különadójának mérséklése már 2014ben megtörténne magyarázta.
Jövőre a patikák működésére fordítható összeg lényegében azonos lesz az ideivel. Ebben szerepel a generikus ösztönzőrendszer finanszírozására kiírt tétel (ebben azok a patikák részesülnek, amelyek az ártámogatásra felírt gyógyszerek egy részét a legolcsóbbra cserélik) és a szolgáltatási díj. Az előbbire 3,6, utóbbira pedig 4,5 milliárd forintot biztosít az állam. A generikus program kapcsán Hankó Zoltán emlékeztetett, a 2011-ben bevezetett vaklicitnek köszönhetően több ezer gyógyszer ára jelentősen csökkent, ami azonban a patikáknak árréskiesést jelentett. A 2012-es kiesést a generikus ösztönző kompenzálta, ugyanakkor a tavaly évközi árcsökkentések áthúzódó hatását és az idei vaklicitek miatti bevételkiesést már nem, s ez 2014-ben is hasonlóképpen alakulhat magyarázta a testület elnöke, aki fontosnak tartja, hogy ezeknek a díjaknak biztosítsák az értékállóságát.
Hankó Zoltán szerint ahhoz, hogy a 2007-ben elindított patikaliberalizáció okozta gazdasági nehézségeken a gyógyszertárakban végérvényesen túl lehessen lépni, szükség volna olyan változásokra is, amelyek a gyógyszertárak által nyújtható szolgáltatások bővítésére és a fizetőképes kereslet növelésére is alkalmasak. Ez utóbbit segíthetné egyebek mellett az egészségpénztári szolgáltatások és a Szép-kártya használata patikai kiterjesztése.
MEGRÖVIDÜLT NYITVATARTÁSI IDŐ. Száz patikának rövidült meg a nyitvatartási ideje a gyógyszertárakra vonatkozó új létszámrendelet miatt írta a Világgazdaság. Mint ismeretes, szeptember elsejétől a gyógyszertárak szaklétszámát a nyitvatartási idő, valamint a beváltott vények száma határozza meg. A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége úgy látja, a nyitvatartási idő csökkentése veszélyeztethetni az ellátás biztonságát és hatékonyságát. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunknak korábban azt mondta, a szabályozásra szükség volt, mivel betegjogi előírás, hogy elegendő számú és felkészült szakember álljon a betegek rendelkezésére.
Szalai Laura
Magyar Nemzet