Ezer évvel ezelőtt kelt adománylevéllel alapította Szent István király a pécsváradi bencés apátságot, amelyben minden bizonnyal az első magyarországi ispotály, és annak keretei között az első patika is működött. Bár egyes adatok szerint néhány évvel korábban már megkezdte Pécsváradon az ispotály a működését, az ezzel foglalkozó szakemberek álláspontja szerint 1015. az adománylevél kiadásának időpontja a bencés apátság keretei között működő ispotály alapítási éve. Szent István korában jöhetett létre Pannonhalmán és Bakonybélen is hasonló bencés ispotály.
A bencés rend (alapítva 529) regulájának 36. szakasza szerint A betegekről kell mindenekelőtt és mindenek fölött gondoskodni, és valóban, mint Krisztusnak úgy szolgáljanak nekik. Hisz ő maga mondta: Beteg voltam és meglátogattatok engem és Amit egynek ezen legkisebbek közül cselekedtetek, nekem cselekedtétek (
) Ezeknek a beteg testvéreknek legyen külön szobájuk, és egy istenfélő, lelkiismeretes és szorgalmas ápolójuk. (
) Kiváltképpen pedig nagy gonddal vigyázzon az apát arra, hogy a házgondnokok és ápolók el ne hanyagolják a betegeket. Ő felelős tanítványai bármilyen hibájáért.
A bencés kolostor-ispotályok általánosan alkalmazott tervrajza szerint az orvosi házban a betegszoba és az orvosi lakás között helyezték el az armarium pigmentorumnak nevezett, alapvetően gyógyszerek (gyógynövények) tárolására szolgáló gyógyszertárat, és az orvosi ház mellett volt a gyógynövénykert. Itt orvosi és gyógyszerészeti ismeretekkel is rendelkező szerzetesek gyógyítottak. Így volt ez Pécsváradon is, bár az ezer évvel ezelőtt alapított apátság 1158-ban leégett, ezért az ispotály és benne a gyógyszertár tényleges kialakításáról, valamint a benne folyó gyógyító munkáról kevés adat áll rendelkezésre.
Az évforduló mindenképpen tiszteletet érdemel. És egyben alkalmas lehet arra is, hogy az elmúlt ezer év történéseire, küzdelmeire és a gyógyszerészet professzionális hivatássá fejlődésének folyamatára visszagondolva megbecsüléssel adózzunk mindazok emléke előtt, akik a gyógyítással, majd a gyógyszerészet önállóságának megteremtésével, aztán sok évszázadon át a fejlesztésével, vagy csupán mindennapos betegellátó tevékenységükkel, a kezdetektől napjainkig a betegek szolgálatára tették fel életüket.
2015. augusztus 15.
Dr. Hankó Zoltán
Fotó: A megújult pécsváradi vár
turistamagazin.hu