A 2017. november 1-én hatályba lépett, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér működéséhez kapcsolódó miniszteri rendeletek, valamint egyéb, gyógyszerészeti tárgyú miniszteri rendelet módosításáról szóló 29/2017. (X. 31.) EMMI rendelet (továbbiakban R), ami nemcsak az EESZT működésére vonatkozó jogi szabályozást tartalmazza, hanem módosított több, már rutinszerűen alkalmazott, az e-recepttől független szabályozást is.
Ezek közül kiemelt figyelmet érdemel a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekről és a támogatás összegéről szóló 1/2003. (I. 21.) ESzCsM rendelet azon módosítása, amelyet a R. 1. § (3) bekezdése tartalmaz. E szerint:
(3) Az 1/2003. (I. 21.) ESzCsM rendelet 1. § (3) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
[Társadalombiztosítási támogatás csak olyan - a (2) bekezdésben meghatározott - vény alapján számolható el,]
„f) - olyan gyógyszer esetében, melynek bruttó fogyasztói ára az 50 000 Ft értékhatárt meghaladja - amely esetében a gyógyszert kiváltó személy a gyógyszer átvételét a papíralapú vényen, elektronikus vény esetén a kiadási igazoláson aláírásával és személyazonosításra alkalmas igazolványának számával igazolta.”
Mindez két okból érdemel kiemelt odafigyelést.
- Egyrészt, ennek alapján november 1 után – függetlenül a vény fajtájától (elektronikus, vagy papí alapú) és annak felírási dátumától – az érintett készítményekről szóló vényen, vagy kiadási igazoláson szerepelnie kell az átvevő személyazonosító okmánya (szig., jogosítvány, útlevél) számának. Ennek hiánya az egészségbiztosítási támogatás elszámolhatóságának szempontjából alaki hiba, ami a támogatás visszavonását eredményezheti.
- Másrészt, az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 38. § (4) bekezdése szerint, amennyiben a gyógyszertár a támogatás elszámolására vonatkozó előírásokat megszegi, vagy két éven belül ismételten megszegi és az így kifizetett támogatás összege meghaladja a 217/1997. Korm. rendelet az Ebtv. végrehajtásáról szóló rendelet 23. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott mértéket a biztosító a támogatási szerződést felmondja és új szerződés az érintettel egy évig nem köthető.
Ehhez kapcsolódóan, a 2006. évi XCVIII. törvény (Gyftv.) szabályai alapján, a támogatási szerződéssel nem rendelkező gyógyszertár működési engedélyét az OGYÉI hivatalból visszavonni köteles.
Az 50.000 Ft/doboz fogyasztói árú készítmények körében akár több százezer forintos készítmények is vannak, így ezeknek az új szabályozás szerint alaki hibás kiadása és támogatásuk elszámolása a gyógyszertárra nézve nagyon súlyos következményekkel járhat.
2017. november 6.
dr. Bartus György
alelnök