A Magyar Tudományos Akadémia január 22-én hivatalosan is elindult a Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramjának (MÁÉSZ) XVI. évada. 76 szakmai szervezet vezetője dolgozik szövetségben, egyetértésben már 16 éve azon, hogy segítse hazánk lakosságának egészségtudatos fejlődését egy egészségesebb nemzet formálását.
A téma fontosságát mutatja, hogy a teltházas eseményen a tudományos társaságok és kormányzati szervek vezetői mellett részt vettek a Belügyminisztérium, a Kulturális és Innovációs Minisztérium több államtitkársága, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Agrárminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága, Budapest Főváros kormányhivatala képviselői és nem utolsó sorban a Miniszterelnöki Kabinetiroda Kiemelt Társadalompolitikai Ügyek képviselője.
A megnyitó köszöntőket a Himnusz elhangzása után Dankovics Gergely, a MÁESZ programigazgatója, dr. Barna István, a szakmai bizottság elnöke és Szabó Gyula a társadalmi kapcsolatok elnöke tartotta.
Ezután egy különleges, nem mindennapi okirat bemutatására került sor: 76 szakmai szervezet, a Miniszterelnöki Kabinetiroda, hat minisztérium, kilenc államtitkárság, több kormányzati szerv vezetőjének és vezető tisztségviselőjének támogató aláírása látható rajta. A közel két méteres tizenöt éves jubileumi okiratot 240 vezető, vezető tisztségviselő írta alá, mely a világon is példaértékű összefogásra utal.
A szakmai program dr. Barna István előadásával kezdődött. Népegészségügyi Prevenció Magyarországon címmel bemutatta a szűrőprogram kamionban végzett vizsgálatainak eddig feldolgozott adatait. A nyert adatok alapján elemezték az egészségi állapotot tükröző paramétereket, illetve az azokat befolyásoló tényezők hatását különböző életkorcsoportokban. A szűrőprogram vérnyomásra, túlsúlyra és egyéb, most nem részletezett metabolikus paraméterekre vonatkozó adatai alapján, a statisztika tükrében kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők nagy arányban a nagy kockázatú csoportba tartoznak – mondta a szakmai bizottság elnöke.
Dankovics Gergely a szűrőprogram 15. éves összefoglalója kapcsán elmondta, hogy a MÁESZ népegészségügyi program eddig sikeresen teljesítette a kitűzött célokat. Országosan 2800 helyszínen volt jelen, több mint 820 000 állampolgár ingyenes részvételét tette lehetővé. A program ezen időszakban 10 millió elvégzett vizsgálatot dolgozott fel. A megvalósításban országosan több mint 20 000 szakember – egészségügyi szakdolgozók, dietetikusok, védőnők, családorvosok, orvostanhallgatók, rezidensek, és a rendőrség munkatársai vettek részt.
De Blasio Antonio, az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének elnöke a WHO Egészséges Városok bemutatását vette górcső alá. Elmondta 31 nemzeti hálózat több, mint 1200 városa között 25 magyarországi és 9 határon túli magyar város szerepel. Juhász Roland, a Gondosóra program vezetője az eddigi eredményekről számolt be és a program 2025. évi terveit mutatta be. A MÁESZ-hez a kitelepülések alkalmával a Gondosóra program is csatlakozott, így az érdeklődők rendszeresen találkozhattak országszerte a Gondosóra állandó standjával is. Dr. Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke a MÁESZ Obezitólógiai Munkacsoport tevékenységéről számolt be előadásában.
Ezt követően a résztvevők a 2025. éves terveikről, kampányokról és javaslatokról tartottak fórumot hozzászólásaikkal.
A megbeszélésen a Magyar Gyógyszerészi Kamarát dr. Hankó Zoltán elnök és dr. Zalai Károly főtitkár képviselte. Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan a 2025-ös országos patikanap központi rendezvényén (Budapesten) a MÁESZ biztosítja a szűrőbuszt.
zk