Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 11. 20.
Európa legjobbjai közé került a debreceni Gyógyszerésztudományi Kar kutatója - dehir.hu
»
2024. 11. 20.
Pintér Sándor: változtatni kell a betegekhez való hozzáálláson - infostart.hu
»
2024. 11. 18.
Spermiumszerűen úszó gyógyszerszállító mikrorobotok - otszonline.hu
»
2024. 11. 18.
Gyógyszerek kontra homeopátiás készítmények, dúl a vita - heol.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2024. 09. 05.
Kedvezményes számlavezetési és bankkártya-elfogadási ajánlatok az MBH Banknál
»
2024. 05. 06.
A Duna Autó Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2024. 05. 06.
A Duna Motors Disztribúció Kft. kedvezménye MG szeméygépjármű vásárlásához
»
2024. 05. 06.
A Hunguest Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Önkormányzatok és gyógyszertárak - Engert Jakabné hozzászólása - mgyk.hu
2014. szeptember 15.

A kecskeméti önkormányzat egészségügyi-szociális-ifjúsági bizottság társelnökének hozzászólása a szeptember 9-i fórumon. 

Amint arról beszámoltunk, szeptember 9-én Kecskeméten kezdődött meg az önkormányzatok és gyógyszerészek közötti fórumsorozat. A fórumon megjelent és beszédet mondott dr. Zombor Gábor államtitkár is.

Az alábbiakban Engert Jakabné önkormányzati képviselő, a kecskeméti önkormányzat egészségügyi-szociális-ifjúsági bizottság társelnökének hozzászólását tesszük közzé.

 

Tisztelt Államtitkár Úr!
Elnök Asszony! Elnök Úr!
Alpolgármester Asszony! Kedves Megjelentek!

Köszönet illeti a mai konferencia szervezőit, mert egy olyan területen indítják el az együttműködés lehetőségét és hívják fel a figyelmet a témában érintetteknek, amely az elmúlt évek során nem tudott igazán kibontakozni. Az egészségügyi-szociális-ifjúsági bizottság társelnökeként a 4 év alatt két esetet kivéve nem emlékszem, hogy a gyógyszerészekkel kapcsolatos véleményezés, döntés a bizottság elé került volna, és a közélet területén sem kerestük akár karitatív, társadalmi szerepvállalás kapcsán egymást illetve, hogy valamilyen népegészségügyi program keretében lett volna együttműködés. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a helyi gyógyszertárak, gyógyszerészek nem nyújtottak támogatást az arra rászorulóknak, vagy esetleg nem vettek részt egészségmegőrző, egészségnevelő programokban, csak az információ és kommunikáció hiánya miatt ez nem vált közismertté.

Az egészségszervezés, egészségmegőrzés vonatkozásában az elmúlt 4 évben Önkormányzatunk egyrészt a HPV-oltás kapcsán került közvetlen kapcsolatba a szakmával, a szerződő partnereink azonban itt is gyógyszerforgalmazásra jogosult – közbeszerzéssel kiválasztott – nagykereskedelmi szervezetek voltak és nem gyógyszertárak, azonban a helyi gyógyszertáraktól a szociális intézményeink szerzik be a kötelező gyógyszerezést biztosító gyógyszert. Önkormányzatunk és a gyógyszertárak között végezetül olyan vagyonjogi kapcsolat létezik, hogy több esetben gyógyszertár ajánlotta fel a rendelőt orvosi körzeti rendelő céljára. Erre jó példa a saját választási körzetemben, az elmúlt napokban átadott új felnőtt háziorvosi rendelő, amelyet egy gyógyszertár berendezve ajánlott fel az önkormányzatnak, és ezáltal javult az ellátás abban a városrészben.

Az előzőekben említett példák alapján az önkormányzatok a gyógyszerellátással kapcsolatos jogszabályi lehetőségeiket kellő körültekintéssel, az önkormányzatok és a gyógyszerellátás szempontjait egyaránt szem előtt tartva tudják érvényesíteni. A gyógyszertári ügyelet kérdése is megoldott, egy éve egy gyógyszertár önként vállalta az állandó ügyeletet a korábban alkalmazott rotációs formával szemben. A városban minden olyan témában, amelyben érintett egy gyógyszertár (pl. körzetkialakítás, körzetközpont módosítása) meghívót kap a vezető gyógyszerész. A kamara és az önkormányzat között azonban nincsen formalizált hivatalos kapcsolat, a jövő feladata ennek intézményes és helyi kereteinek a kidolgozása, az esetleges megoldatlan problémák feltárása.

A jelenlegi város vezetése eddig is nyitott volt minden építő, az önkormányzat munkáját segítő, támogató kezdeményezésre, amely az itt élők egészségügyi, szociális szolgáltatásainak ellátását segíti, támogatja a helyi népegészségügyi programokat, és szélesíti a társadalmi szerepvállalás lehetőségeit.

A közélet számos területéről hozhatunk példát, amely bizonyítéka a sikeres és hatékony együttműködésnek a város vezetése és a különböző civil szervezetek, vállalatok, intézmények és más kamarák között. Ma már nagyon sok olyan esemény, program valósul meg városunkban, amely az összefogás és az együttműködés eredménye. Ezek részben szolgáltatás átvállalásaként jelennek meg a civil szervezetek tevékenységében, és a város biztosítja a működés költségeit, illetve egy-egy program a VTP (Városi Támogatási Program) támogatásával tud megvalósulni. Csak néhány példát kiragadva: az Ölelő Kéz és Hospice alapítvány által szervezett szűrési programokat, az iskolákban a Családpasztorációs Központ munkatársai által vitt családi életre nevelés programot, a szociális szolgáltatások terén a Máltai Szeretetszolgálat szerepét, a Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház családokat segítő és támogató tevékenységét, és a szenvedélybetegeket segítő szolgálatát és gondozását végző RÉV szolgálatot. Kiemelendő az az orvoscsoport is, amelyik az iskolákban elsősegélyt és újraélesztési oktatást tartanak, vagy az újabban népszerű Gyógyító bocsok (óvodások körében) orvosait. A társadalmi szerepvállalás is egyre nagyobb és sokszínűbb az itt működő vállalatok, cégek részéről, bölcsődék, játszóterek újulnak meg támogatásukkal.

Úgy gondolom, hogy az előző példák mind azt jelzik, hogy az Önkormányzat nyitott arra, hogy az Önkormányzat és testületei, a Gyógyszerész Kamara és a helyi gyógyszertárak közötti együttműködés is sikeres lehessen. Ennek a fontosságát senki sem vitatja, hiszen én több helyi gyógyszerésszel beszélgettem és az együttműködésre, párbeszédre való készség mindenkiben megvan.

Végezetül engedjék meg, hogy néhány javaslattal is éljek:

  1. Szakmai területen, jogszabályi keretek között az érintett területek képviselői az együttműködés keretét határozzák meg.

  2. Az egészségügyi, szociális és ifjúsági bizottságban meghívottként a helyi Kamara képviselője vegyen részt az egészségügyi és szociális ellátással kapcsolatos ügyekben. Állandó meghívottként az Ifjúsági kerekasztalnak és Szociális kerekasztalnak is legyenek a tagjai.

  3. A helyi népegészségügyi programok megvalósítását segítsék.Akár önálló programjuk is lehetne: felvilágosító kampányban, elsősorban az ifjúság körében. Pl. a 2011-ben készült  ifjúságkutatási felmérésből szeretném kiemelni a drogfogyasztási szokásokra adott válaszok eredményét: a legveszélyeztetettebb korosztály a 15-16 éves, a megkérdezettek 12%-a fogyasztott már valamilyen formában drogot, 71%-a szórakozóhelyen, és a rangsorban első helyen a hallucinogének, a második helyen a szorongásoldó gyógyszerek, nyugtatók állnak, harmadik helyen a stimulánsok. Ez biztosan az a terület, ahol szoros együttműködés lehet a gyógyszerészekkel, az önkormányzattal, oktatási intézményekkel együtt.

  4. A társadalmi felelősségvállalás területén a lehetőségek tárháza végtelen, itt nekik kell megtalálni a lehetőségeik alapján, hogy milyen formában kapcsolódnak be, akár önkéntes segítőként, karitatív tevékenységet végezve, vagy egy-egy városi, civil összefogáshoz kapcsolódva.

Hiszek az összefogásban, az együttműködésben, ezt már számos területen bizonyította a Város vezetése, a helyi civil szervezetek és a vállalkozások támogatásának a közös akarata, és ebben a közös munkában, felelősségvállalásban a gyógyszerészeknek és a Gyógyszerészi Kamarának is meg van a helyük és szerepük. „A világnak elsősorban összefogásra van szüksége, amely először az ember szívében fogan meg, majd ennek tükreként a világban is; ez nem más, mint részeink és szerepeink egyesítése.” (Nilakanta Sri Ram: Az összefogásról)

Köszönöm, hogy meghallgattak.

 

Kecskemét, 2014. szeptember 9.

 

Önkormányzatok és gyógyszertárak - Engert Jakabné hozzászólása - mgyk.hu

Engert Jakabné
a kecskeméti önkormányzat
egészségügyi-szociális-ifjúsági bizottság társelnöke


Korábbi cikk:

Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu - tudosítás az eseményről, (megj. 2014. 09. 10-én)


Kapcsold oldalak:
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2015. január 22-én tartotta soron következő elnökségi ülését – mgyk.hu
Beszélgetés hangzott el a kisforgalmú gyógyszertárak támogatásával kapcsolatban az InfoRádióban – mgyk.hu
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2014. december 11-én tartotta soron következő elnökségi ülését – mgyk.hu
Kedvezmények Volkswagen személyautók vásárlására – mgyk.hu
Számvetés – Véget ért a Köztestületi Napok rendezvénysorozata – mgyk.hu
« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 november»
hkszcspszv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 11. 20 szerda