A 2010-es években a Kormány és a Kamara is komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy olyan szabályozás és gyakorlat alakuljon ki, amelyben a lakossági gyógyszerellátás nemcsak a logisztikai feladatok ellátására képes, hanem egészségügyi szolgáltatóként a gyógyszertárak részt vesznek a betegek gyógyszerhasználati adherenciájának erősítésében, a prevencióban és a népegészségügyi mozgósításban is. Ennek megfelelően olyan jogszabálymódosítások születtek, amelyek meghatározták a gyógyszertárak egészségügyi feladatait, definiálták a gyógyszerészi gondozást és leírták a tevékenység tárgyi és szakmai kereteit, tisztázták a prevencióban és a népegészségügyi programokban való részvétel feltételeit és megtörténtek a tevékenység finanszírozásához szükséges első lépések. A gyógyszerészek partnerek voltak és olyan protokollokat, irányelveket és módszertanokat dolgoztak ki, amelyek a társadalompolitikai, egészségpolitikai és szakmapolitikai célkitűzések napi gyakorlatban történő megvalósítását célozták.
Ez a folyamat 2018 után megtorpant, részben azért, mert az akkori egészségpolitikai vezetés tevékenységében egyéb prioritások érvényesültek, részben a Covid-pandémia következtében.
Az egészségügyet 2022-től irányító politikai vezetés és a Kamara közötti egyeztetések mentén megindult a lakossági gyógyszerellátás egészségügyi feladatainak újra pozicionálása. Ennek első lépéseként 2024. május 31-én megjelent a gyógyszerbiztonsági validálás új irányelve, amely hozzásegíthet a gyógyszerhasználati adherencia fejlesztéséhez. Megkezdődött a „vis maior” expediálási helyzetek szakmai feltételeinek kidolgozása. A Kamara együttműködési megállapodást kötött a Gondosóra programba történő bekapcsolódásról. Folyik a gyógyszertárak vakcinációba történő bekapcsolásának előkészítése és a Kamara részt vesz a Nemzeti Diabetes Program kidolgozásában azért, hogy a hipertónia prevenciójában és terápiamenedzsmentjében a gyógyszertárak hatékonyan tudjanak részt venni. Célkitűzés az egyszer már elindult népegészségügyi integráció kiteljesítése.
Mindezekre tekintettel fontos áttekinteni, hogy
– a mindenkori Kormány társadalom- és gazdaságpolitikai törekvései hogyan befolyásolják az egészségpolitika céljait és eszközrendszerét,
– az egészségpolitikán belül melyek a népegészségügyi célok és milyen eszközök állnak rendelkezésre,
– a lakossági gyógyszerellátás rendszere hogyan integrálható a népegészségügyi és prevenciós tevékenységbe,
– milyen feltételeket kell biztosítani a gyógyszerellátásban ahhoz, hogy a népegészségügyi és prevenciós elvárásoknak meg tudjanak felelni,
– mit tehet a Kamara a fentiek érdekében.
A Kamara 2024. június 19-én (szerdán) 13:30 órai kezdettel szervezi miniszimpóziumát a Kamara székházában (1068 – Budapest, Dózsa Gy. út 86/b), melynek felkért előadói:
– Dr. Csath Magdolna közgazdász, egyetemi tanár,
– Dr. Bidló Judit egészségügy működtetéséért felelős h. államtitkár,
– Bertókné Tamás Renáta főosztályvezető (NNGYK),
– Dr. Somogyi Orsolya adjunktus, az MGYK Szakmai Állandó Bizottság elnöke,
– Dr. Hankó Zoltán elnök, MGYK.
Az egyenként kb. 25-30 perces vitaindítókat követően a kamarai miniszimpóziumok hagyományainak megfelelően a résztvevők kérdéseket, észrevételeket fogalmaz(hat)nak meg. A miniszimpóziumot 16:30 órakor összegzéssel zárjuk. Projektor az előadók rendelkezésére áll.
Budapest, 2024. június 4.
Dr. Hankó Zoltán
elnök
Posztpatikanapi miniszimpózium
Időpont: 2024. június 19. 13:30 - 16:30
Helyszín: MGYK Országos Székház, 1068 Budapest, Dózsa Gy. út 86/b.
Regisztráció az alábbi linken lehetséges június 14., péntek 12 óráig, vagy a terem befogadóképességéig:
https://forms.office.com/e/dZVrFswZFZ