2024-ben megváltoztak az italtermékek csomagolására vonatkozó visszaváltási szabályok, beleértve a visszaváltási díjra (korábban betétdíj) vonatkozó gyakorlatot is.
Az alábbiakban a gyógyszertárakra is vonatkozó szabályok kerülnek bemutatásra, hogy könnyebben el lehessen igazodni ebben a kérdéskörben. A tájékoztatás nem teljes körű. A jogszabályokra tett minden hivatkozás tájékoztató jellegű értelmezés. A jogszabályokat, illetve előírásokat mindenkor az adott eset valamennyi körülményére tekintettel kell alkalmazni.
1. Visszaváltási rendszer
A betétdíj alkalmazásának szabályairól szóló 209/2005 (X.5.) Korm. rendeletet, 2024.01.01. napjával hatályon kívül helyezte a visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló 450/2023 (X.4.) Korm. rendelet (továbbiakban Korm. rendelet).
A Korm. rendelet alapján megkülönböztetünk: „önkéntesen visszaváltási díjas terméket” és „kötelezően visszaváltási díjas terméket.”
Az önkéntesen visszaváltási díjas termék kötelezően visszaváltási díjas terméknek nem minősülő, a gyártó által önkéntesen „visszaváltható” megjelöléssel gyártott, illetve forgalomba hozott, az állami hulladékgazdálkodási közfeladat körébe tartozó hulladékká váló újrahasználható termék vagy újrahasználható csomagolás, továbbá az állami hulladékgazdálkodási közfeladat körébe nem tartozó hulladékká váló termék, amelynek e megjelöléssel történő gyártását, illetve forgalomba hozatalát az országos hulladékgazdálkodási hatóságnak bejelentették.
A kötelezően visszaváltási díjas termék a tej és tejtartalmú italtermék kivételével a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen, műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú, nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolása, amely 0,1–3 literig terjedő űrtartalommal bír, ide nem értve a csekély mennyiségű kibocsátó által forgalomba hozott italtermék csomagolását.
A kötelezően visszaváltási díjas termékeken belül megkülönböztetünk: „kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható terméket” (egyutas), valamint „kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható terméket” (többutas). A visszaváltási díj az egyutas termékek esetében a Korm. rendelet által előírt 50 forint, míg a többutas termékek esetében a visszaváltási díjat a gyártó határozza meg, de ezt a termék csomagolásán fel kell tüntetnie.
A Korm. rendelet alapján, a vonalkód közelében, a csomagoláson feltüntetendő az alábbi jelölések – erről részletesen olvashat a MOHU oldalán:
„egyutas”
„többutas”
Az ábrán feltüntetett összeg (70 Ft) csak mintaként szolgál, a gyártó által meghatározott, adott termékre vonatkozó visszaváltási díj összege alkalmazandó.
2. Nyugta, számla kiállításra, áfa elszámolásra vonatkozó szabályok
Az általános forgalmi adóról szóló 2007 évi CXXVII. törvény (továbbiakban Áfa tv.), a Kormány rendelet és az egyes italtermékek csomagolása visszaváltási díjának kezelése az áfában című 2023/11. Adózási kérdés alapján:
A kötelezően visszaváltási díjas csomagolású italtermék a meghatározott visszaváltási díjjal megnövelt vételáron hozható forgalomba, illetve forgalmazható. A visszaváltási díjat a nyugtán vagy a számlán, a termék árától elkülönítve kell feltüntetni (nincs mérlegelés, minden esetben szerepelnie kell).
A kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék (egyutas)esetében a visszaváltási díj a Korm. rendelet által meghatározott 50 Ft, amely az Áfa tv. alapján nem tartozik bele az adó alapjába, így ennek értékesítése során nem keletkezik adófizetési kötelezettség.
A kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék (többutas), valamint az önkéntesen visszaváltási díjas termékek visszaváltási díját a gyártó határozza meg, ez a termék csomagolásán feltüntetésre kerül. A termék értékesítés során ezen termékek visszaváltási díja az áfa adóalapjába beépül, visszaváltáskor a betétdíjat visszatérítik, a visszatérített ellenértékkel az adóalap utólag csökken.
3. Az italtermékek csomagolásának visszaváltása
A csomagolások visszaváltása a 400 négyzetméternél nagyobb élelmiszerüzletekben, illetve az önkéntesen csatlakozó partnereknél van lehetőség. A termékek visszaváltásának helyéről és módjáról érdemes tájékoztatni a vásárlókat is. A visszaváltási rendszerről bővebb információ érhető el a MOHU oldalán.
4. Összegzés
A kötelezően visszaváltási díjas termékek értékesítése során visszaváltási díjat kell felszámolni. A visszaváltási díj a számlán és a termék csomagolásán is feltüntetésre kerül. A visszaváltási díj nem építhető be a termék árába, nem változtatható meg (nem lehet rajta árrés), a termék cikkétől külön (a nyugtán/ számlán külön sorban) szükséges feltüntetni. Az egyutas termékek visszaváltási díja 50 Ft, amely áfamentes.
Az Ön által használt patikai szoftverben hogyan tud normakövetően kötelezően visszaváltási díjas terméket (pl.: gyógyvizet, ásványvizet) bevételezni és értékesíteni, ezzel kapcsolatban érdeklődjön a rendszergazdájánál. A termékek értékesítése során kellő körültekintéssel járjon el, mivel 2024.06.30. napig forgalomba hozható olyan csomagolással is a termék, amelyre a fent ismertetett szabályok még nem hatályosak (a nagykereskedőknél párhuzamosan elérhető visszaváltási díjas és nem visszaváltási díjas csomagolású termék is).
Budapest, 2024.04.15.
Dr. Csapó Konrád
MGYK Jogi Munkabizottság