Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Vármegyei Szervezete
Székhely: 5600 Békéscsaba, Széchenyi utca 5. földszint 3. / Telefon: +36 66322620 / E-mail cím: bekeskam@mgyk.hu / Hivatali kapu címe: MGYKBEKES KRID 155546336 / Hivatali idő:

kedd: 9.00-13.00
csütörtök: 9.00-13.00

 / Elnök: Dr. Melczer Mária Ágnes
Nyomtatható változat
2021. február 12.
Javaslatok tagdíj korrekcióra – Levél dr. Hankó Zoltánnak

Dr. Hankó Zoltán,
az MGYK elnöke részére

Tisztelt Elnök Úr!

Az MGYK hivatalos honlapján, a Területi Elnökök Értekezletének 2021. január 12-én megtartott üléséről készített összefoglalóban az alábbi mondat volt olvasható: "Dr. Hankó kérte a TEÉ-t, hogy a 2022-es tagdíjra vonatkozólag gondolják át a gyógyszerészek számára kedvező korrekció lehetőségét."

Ezt követően a tagdíjjal, a kamara működésével kapcsolatban javaslattal, észrevétellel, kérdéssel  kerestek meg a kollégák, amelyeket összefoglalva megküldtem az Elnökség tagjai részére, majd  kiegészítve az elnökség tagjainak javaslatával, véleményével, továbbítottuk a gyógyszerész kollégáknak, várva a további kérdéseket, javaslatokat, észrevételeket.

Tisztelt Elnök Úr!

Tájékoztatásul küldjük meg, összegyűjtve, összegezve a Békés megyei gyógyszerészek, a kamara működésével, a tagdíjak mértékével kapcsolatos véleményét, javaslatátamely levelet  a kamarai honlap megyei oldalán is szeretnénk  megjelentetni.                                 

Üdvözlettel:   

Dr. Melczer Mária Ágnes
elnök, MGYK Békés Megyei Szervezete

 

I.   A felmerült kérdések, észrevételek összefoglalva:

1., Haladéktalanul felül kell vizsgálni és módosítani kell a tagdíj alapjának számítási elvét és a tagdíjfizetés mértékét, ugyanis a jelenlegi (köztestület által megszavazott és jóváhagyott) szabályozás felháborodást kelt most már a gyógyszerészek körében, az alábbi okok miatt:

    – a minimálbérrel együtt folyamatosan nő, annak emelésével automatikusan a tagdíj is emelkedik,

   – a hazai egészségügyi szektorban messze a legmagasabb a kamarai tagdíj (pl: orvosok havi kamarai díja 2.300 Ft),

   – a szektorban évek/évtizedek óta számos kardinális probléma nem oldódik/oldódott meg (árrés, ügyelet, minimumfeltételek, stb.) melyek végső soron komoly anyagi teherként nehezednek a gyógyszerészek közösségére,

    – jelentős egyéb kiadások terhelik az ágazatot (COVID-helyzet, GDPR, értelmetlen ügyelet finanszírozása, stb.),

    – mérhetetlen bérspirál indult el a szektorban már évekkel ezelőtt, melynek kegyelemdöfését a kórházi gyógyszerészek állami bérrendezése végleg megadja. Fenti okok miatt is elégé "disszonáns" az a jelenség, hogy érdemi változások nélkül is emelkedő spirálba került a kamarai tagdíj.

2.,  Javaslatok:

– El kell törölni a minimálbérhez való igazodást, nominálisan kell azt meghatározni.

– Éves mértéke a 12 millió Ft nettó havi átlagforgalmú gyógyszertárak esetében nem haladhatja meg a 25.000 Ft-ot.12 millió Ft feletti forgalom esetében pedig a 48.000 Ft-ot, alkalmazott gyógyszerészek esetében pedig maximum havi 1500 FT, azaz éves szinten 18.000 Ft.

– 3 vagy több gyermekes gyógyszerész esetében tagdíjmentességet kell adni, illetve a 30 év alatti, közforgalomban dolgozó kollégák részére is.

3., Megjegyzés

Bizonyosan ez a csökkentés olyan egyéb változtatásokat is indukálna, mely hatékonyabbá és költségérzékenyebbé tenné/tehetné az érdekképviselet szervezeti és működési rendjét, de nyilvánvaló, hogy ez a jelenlegi rendszer egyre inkább tarthatatlan a gyógyszerészek részére. Ugyanakkor elismerés azon kollégáknak, akik saját szabadidejüket feláldozva tesznek a közösségünkért, végeznek kamarai munkát, de a jelenlegi rendszer alapvetően gyökeres változtatásra szorul, hiszen diszfunkcionális, túlzottan bürokratikus, nem beszélve a rendszer fenntartásának magas költségeiről, mely a drámaian magas kamarai tagdíjakban testesül meg.

A fentiekben megfogalmazottak csupán egy alternatíva, lehetőség arra, hogy párbeszéd induljon el a szakmai közösségünkben, elinduljon egy újfajta, alulról építkező tevékenység, mely  elvezethet egy érdekképviseleti megújuláshoz, valamennyi gyógyszerész kollégánk megelégedettségére

II.  Az Elnökségtől és a tagságtól érkezett vélemények, javaslatok:

1., "Nagyon örülök és egyben gratulálok is a megírt levélhez. Azt gondolom, hogy minden fontos dolgot érintettél és konkrét elképzeléseket is vázoltál. Maximálisan támogatom a változásokat!  Egy új világ kezdődött, amihez alkalmazkodnunk kell nekünk is! "

2., "Teljes mértékben egyet értek a kamarai tagdíj csökkentésével. A javasolt összegek megfelelőnek tűnnek. Amíg  nem lesz változás az ügyelet finanszírozásában, nincs alapja ilyen magas tagdíj beszedésére."

3., "Véleményem szerint is csökkenteni kell a tagdíjakat, de úgy gondolom, hogy ez a csökkentés túl sok lenne, veszélyeztetné a Kamara működését. Személyi jogosoknak 12 M Ft. alatt 45.000.-Ft., felette 65.000 Ft., tagoknak 30.000 Ft lenne az optimális, úgy gondolom. A Kamara költségeinek csökkentésére pedig a Gyógyszerészi Hírlap on-line terjesztésén milliókat spórolna.

4., "Egyetértek azzal, hogy a kamarai tagdíj megfizetendő összege felülvizsgálatra szorul, (lefele irányba), mivel a minimálbérhez kötött automatikus emelkedést nem lehet relevánsan értelmezni. Nyilvánvaló, hogy a kamara működési költségét kell megállapítani, és ennek megfelelően a tagdíjat.  Ez nőhet jobban vagy kevésbé, ennek nincs kapcsolata a minimálbér emelkedésével. Ezért volt eddig is már érthetetlen ez e fajta tagdíjemelés automatizálása.

Igazából a fentiek alapján egy gondolatot tudok kiemelni, azt, hogy meg kellene állapítani a kamara működéséhez szükséges minimális költséget és ennek megfelelően megállapítani a tagdíjakat. Az már részletkérdés, hogy ezután a kamarán belül az egyes gyógyszerészcsoportok mennyit fizessenek, de nyilván, amennyiben egyes csoportok kedvezőbb elbírálásban és kedvezményekben részesülnek, akkor a többieknek kell nagyobb terhet vállalni.

Akár lehetne egy olyan munkabizottságot is felállítani azon tagok közül, akik mélységeiben átlátják a kamara  egész szervezetének teljes költségszerkezetét, és áttudnák nézni és értékelni, hogy hol lehetne a költségeken faragni, csökkenteni, vagyis optimalizálni, hogy a tagdíj csökkenni tudjon.

Én konkrét számokat nem mernék írni, és javaslatot sem tudok tenni, mivel nem látom át az egészet, és szerintem ilyet csak azok tudnak adni, akik ebben a témában célzottan beleássák magukat."

5., "Örömmel tapasztalom, hogy elindult a dolog, részben azért, mert valószínűleg a gyógyszerészek nagy része szerint valóban magas a kamarai tagdíj, illetve a bürokrácia mértéke, de különösen azért, mert az Elnök Úr is komolyan veszi a tagságtól   jövő kritikát. Támogatom az eddigi javaslatokat."         

  

Békéscsaba, 2021. február 10.

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél