A Vértesacsai Kazay Gyógyszerészeti Alapítvány idén is megtartotta a Kazay Endre Emléknapot, november 9-én emlékeztek meg a polihisztor gyógyszerészről.
Elsőként Kara Nikoletta Vértesacsa polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Méltatta Kazay Endre munkásságát, majd dr. Joó Kristóf az alapítvány kuratóriumi elnökeként köszöntötte az egybegyűlteket: dr. Hankó Zoltánt, az MGYK elnökét, dr. Gecse Kingát, az MGYT Ifjúsági Bizottságának elnökét.
dr. Nagy Vilmost, az MGYK a Pest Vármegyei Szervezete elnökét, dr. Dér Pétert, az MGYT Pest vármegyei elnökét. Ezt követően méltatta Kazay Endre munkásságát, hitét, haza- és, szakmaszeretetét.
Dr. Hankó Zoltán beszédében kiemelte, a mai haszonelvű egocentrikus megközelítéseknek és „carpe diem” látásmódnak nincs szüksége múltra, példaképekre. Fontos az itt és most eredmény és jólét, amit nem is vitat, ugyanakkor Kazay Endrét példaképül ajánlja, főképpen azon hivatásbeli elkötelezettsége miatt, miszerint a legfőbb törvény a beteg üdve. Emellett méltatta a világot kutató önérdekmentes kíváncsiságát, és azt, hogy ezt összhangba hozta saját élete szakmai és egzisztenciális önállóságának megteremtésével. Említette Végh Antal professzor a hét évtizeddel ezelőtti, az államosítást követő években leírt gondolatát, miszerint az akkori évtizedekben lezajlott iparosodás a kisüzemeket és a gyógyszertári gyógyszerkészítést radikálisan visszaszorította. A gyógyszerészet eredeti tevékenysége összezsugorodott és a legtöbb gyógyszerész nem látta hivatásának azon alapelveit, melyeket a megváltozott körülmények ellenére is ki kell domborítaniuk. Jelezte, a dilemma most is adott, hol a helye és mi a feladata a gyógyszertárnak? Erre válaszolhatunk a „carpe diem” szemlélettel, vagy Kazay Endre szellemiségével is.
Tovább gondolva a következő kérdéseket tette fel a kamarai elnök. Kell-e szakmai függetlenség amiért Kazay is harcolt? Jogos elvárás-e, hogy ma is a beteg üdve legyen a legfőbb érték? Meg kell-e őrizni a szakma természettudományos alapjait? Dr. Hankó reméli, hogy a Kazay hagyaték őrzői nemcsak a tárgyi emlékeket őrzik meg, hanem a szellemiségét is.
Dr. Gecse Kinga beszédében fontosnak tartotta megjegyezni azt az inspirációt, amit Kazay Endre életútja a mai fiatal gyógyszerészek számára nyújt. Tudományos újítóként és a hivatás iránti mély felelősséggel viseltető emberként szolgálta a betegeket még halálos ágyán is. Munkássága a gyógyszerészet legtöbb területére kiterjedt, kíváncsisága és elkötelezettsége a gyógyszeriparon, oktatáson és közforgalmú betegellátáson is túlmutatott. A gyógyszerésztudomány mellett a művészetek, csillagászat és meteorológia területén is kiemelkedő munkásságot végzett. Felelevenítette, az MGYT legrangosabb elismerése, a Kazay Endre Emlékérem, az ő emlékét és szellemiségét hivatott életben tartani. Arra ösztönzi azokat, akik megkapják, hogy tovább vigyék Kazay örökségét. Bízik benne, hogy a fiatal gyógyszerészek számára Kazay Endre példája iránymutatás lesz. Tudományos kíváncsisága, az emberek iránt érzett felelőssége, erősiti a gyógyszerészi hivatást, szolágja a közösséget.
Ezután dr. Hollósi Zoltán megkoszorúzta Kazay Endre utolsó munkahelyén lévő emléktábláját.
A patikában dr. Burgetti László visszaemlékezésében említette, hogy sok munkával létrehozta a Kazay Alapítványt, hogy ápolja a polihisztor gyógyszerész emlékét, aztán ennek vezetését átadta a fiataloknak, akik folytatják emlékének megőrzését. Szomorú hír, hogy a kis vértesacsai patika ellehetetlenült és megszűnt, azonban Kazay otthagyott egy eszmét, a hely szellemét a bezárt patikában. Úgy látja, az ezredfordulón környékén (1990-2010) annyi minden történt a gyógyszerészettel, hogy ezt érdemes lenne megőrizni, nem veszni hagyni. Ennek érdekében berendezett egy termet, ami ennek a korszak változásait őrzi. Mindehhez Kazay adta az alapot: a betegek és a hivatás szeretete. Ne csak gyógyszert, hanem valódi szakmai segítséget kapjanak. Ma ez nem feltétlenül így van, ezt a változást rögzíti a bemutatóterem.
Dr. Hollósi Zoltán kuratóriumi tag a muzeális patikában felidézte, már az eddigi előadásokban is sok minden elhangzott Kazayról, ezekhez még annyit tenne hozzá, hogy az MGYT száz éve alakult, Kazay Endre 101 éve halt meg, így éppen nem vehetett részt a megalakulásban. Aminek akár tagja is lehetett volna. Az MGYT centenáriumi ünnepségén elhangzott az alapító okiratból egy passzus, miszerint azért hozzák létre a szervezetet, hogy a gyógyszerészteben eluralkodó merkantilista szemléletet ellensúlyozzák. Azzal, hogy Kazay mindig többet próbál tenni, mint ami elvárható lenne, megelőzte a korát és jól mérte fel a társadalmi követelményeket. Azt kívánta a ma élő gyógyszerészeknek, hogy jól mérjék fel a társadalmi követelményeket és próbáljanak meg mindig többet tenni, mint amit elvárnak tőlünk.
Dr. Joó Kristóf zárszóként jelezte, vannak korok, mint például a klasszicizmus vagy a reneszánsz, amikor visszanyúlnak és újra felfedezik a múltat. Ezután olyan időszakok követik, amikor nem fordítanak figyelmet a múltra, vagy üldözik, esetleg „a múltat végképp eltörölni” a jelszó. Ezekben az időkben is vannak olyan szigetek, ahol megőrzik a múltat. Kolostorok könyvárai, hóbortos főúri kastélyok, falvak néphagyományai. Ezeket a helyiségeket is egy ilyen szigetnek szánják, ami megőrzi a Kazay emlékezetét, illetve amely megőrzi a kilencvenes-kétezres évek nagy változásait. Ugyanis ebben az időszakban több változáson ment keresztül a gyógyszerészet, mint máskor akár egy évszázad alatt sem.
Problémának tartja, hogy a Kazay hagyaték jelenleg nagyrészt zárva van a látogatók elől. Ezen szeretnének vátoztatni, ehhez néznek külföldi, belföldi múzeumi példákat. A témával foglalkozó konferenciákon elméleti síkon már foglalkoznak létező, személyzet nélküli kiállításokkal. Ehhez hasonló Dubaiban van, ahol csak a tárlat megtekintése automatizált. Az emlékszobát bekamerázva, automata látogatói beengedéssel szeretnék látogathatóvá tenni. Beszédében egy másik témát is említett, a világháborúban brutálisan meggyilkolt Kazay lányok sírjának a jövendőbeli sorsát, olyan megoldási lehetőségeket, amelyek biztosítják megmaradását a közeljövőben.
Ezután a résztvevők a temetőben megkoszorúzták Kazay Endre és lányai sírját. A nyílt kuratórium ülés közös ebéddel ért véget.
Dr. Joó Kristóf