A Magyar Gyógyszerészi Kamara a gyógyszerszedési hatékonyság javítása érdekében elindította „Komplex gyógyszertári adherencia-fejlesztő program”-ját. A kezdeményezést a szeptember 4-i, a budapesti Róna Patikában az Egészségügyért Felelős Államtitkárság által szervezett sajtótájékoztatón mutatta be prof. dr. Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára, dr. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke és dr. Vajer Péter, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ alapellátási igazgatója.
Dr. Hankó Zoltán köszöntő szavai után bemutatta a sajtótájékoztató részvevőit: prof. dr. Horváth Ildikót, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkárát, prof. dr. Andréka Pétert, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgató főorvosát, dr. Kovács Gábort, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság leköszönő elnökét, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgató főorvosát, dr. Vájer Pétert, az ÁEEK alapellátási igazgatóját, a „Három generációval az egészségért” program vezetőjét, a program kidolgozásában a gyógyszerészet részéről meghatározó szerepet betöltő prof. dr. Szökő Éva MGYT elnököt és dr. Somogyi Orsolyát, a Semmelweis Egyetem adjunktusát.
A kamarai elnök ezt követően örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a gyógyszerellátás szempontjából újabb jó hírt tudnak megosztani. Mint mondta, az utóbbi időszak strukturális változásai után egyre inkább a szakmai kérdések kerülnek előtérbe. A beteg-együttműködés javítása érdekében fontos mérföldkőhöz érkeztek, egyre több szakmai társasággal működnek együtt annak érdekében, hogy felhívják a betegek figyelmét a helyes gyógyszerhasználatra.
Prof. dr. Horváth Ildikó hangsúlyozta, „az ember egészsége a legfontosabb akkor, amikor az egészség ügyéről van szó. Az egészség megőrzésében, megerősítésében, a betegségek megelőzésében, és betegség esetén a minél előbbi gyógyulásban mindenkinek megvan a maga helye, szerepe”. A gyógyszerésztársadalom irányába az első szó a köszöneté – emelte ki, hiszen a gyógyszerészek azok, akik fenntartják a betegek biztonságos gyógyszerellátáshoz való jogát. Köszönet az MGYK-nak is, személy szerint dr. Hankó Zoltánnak, hogy évek óta azon vannak, hogy a patikákban a beteg-gyógyszerész találkozások ne olyan egyszerű események legyenek, amikor a beteg csupán vásárol valamit, hanem egészségügyi esemény, amikor a beteg számos információhoz juthat betegségével kapcsolatban. Köszönte a szakmai tudást, helytállást, amit a gyógyszerészek nyújtanak. Mint mondta, fontosnak tartja, hogy az MGYK elkötelezett abban, hogy az emberek megértsék a helyes gyógyszerhasználat jelentőségét, amihez a most indult program komoly segítséget jelent.
„Egy csónakban evezünk” – mondta prof. dr. Andréka Péter. Az, hogy már most együtt van itt mindenki – az egészségügyi felső vezetés, szakorvosok, gyógyszerészek, a média képviselői és betegek (utalt a háttérben a sajtótájékoztató alatt is folyó expediálásra) – jelzi, hogy egy csónakban evezünk egy közös ügy érdekében. „A minél jobb adherenciáért csak úgy tudunk küzdeni, ha megértjük, ez egy közös ügy” – hangsúlyozta. Mint mondta, a szív- és érrendszeri betegek akut ellátása sokat fejlődött, jó eredményeik vannak, de hosszú távon nem ilyen jó a helyzet. Vajon miért? – tette fel a kérdést, majd a sztatinok szedésével kapcsolatban az adherencia fontosságára hívta fel a figyelmet.
Dr. Vájer Péter, a sztatinok expediálásához szükséges adherencia-fejlesztő patikai feladatok kidolgozásának felelőse a sztatinok fontos szerepéről beszélt az infarktus megelőzése szempontjából. Konkrét adatokat is megosztott a hallgatósággal: az infarktuson átesettek fele szedi a gyógyszert egy év után, és csupán a negyedük két év után. Ezért indítottak vizsgálatot annak érdekében, hogy kiderüljön: javítható-e ez a helyzet, és feltették azt a kérdést is, hogy megtesznek-e mindent a helyes gyógyszerhasználat érdekében. A válasz a megfelelő kommunikációban rejlik. Kitért a közös munka fontosságára, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy annak eredményeképpen csökkeni fog a szív- és érrendszeri halálozások száma.
Dr. Kovács Gábor a HUNGAROMED-en október 9-én bejelentésre kerülő, a COPD-s betegek jobb együttműködését célzó programról adott tájékoztatást. A gyógyszerészekkel való együttműködéssel reményei szerint eredményeket lehet majd elérni ezen a téren.
Ezt követően dr. Gaál Emese, a Róna Patika vezető gyógyszerésze, az összejövetel háziasszonya is szót kapott, aki hangsúlyozta, hogy ugyan korábban a szakma nem használta az adherencia kifejezést, de mindig is ebben a szellemben tevékenykedtek.
A sajtótájékoztatón megszólaló szakembereket egymás után felkérő kamarai elnök „összekötő” szövegeiből a sajtótájékoztató résztvevői megtudhatták, hogy
– a Kamara, az MGYT, a Semmelweis Egyetem, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság, a Nemzeti Betegfórum és a Hungaropharma vezetői egy évvel ezelőtt kötöttek megállapodást a komplex gyógyszertári adherencia fejlesztő program előkészítésére, amelyhez később az ÁEEK alapellátási igazgatósága és a „Három generációval az egészségért” program vezetői is csatlakoztak;
– az elmúlt egy évben három területen folyt komoly előkészítő munka. Dr. Somogyi Orsolya irányításával kidolgozásra került az „általános gyógyszerészi módszertan”, amelynek fókuszában a mit, miért, mennyit, mikor és miként kérdésekre adott adekvát válaszok kidolgozása állt. A munkában közel 200 gyógyszertár vett részt és a Hungaropharma jelentős segítséget nyújtott. (Ehhez kapcsolódott a Gyógyszerészi Hírlapban egy 10 részes sorozat – a szerk.);
– a COPD területen dr. Kovács Gábor koordinációjával megtörtént a gyógyszerészek edukációja: egy éven át folyamatosan jelentek meg a továbbképző közlemények a Gyógyszerészetben és a Gyógyszerészi Hírlapban, és elindult a betegek tájékoztatása is, továbbá
– „A sztatinok helyes alkalmazása” c. módszertani segédletet, minden gyógyszertár megkapta, miként a gyógyszerszedési tanácsokat összegző tételmondatokat tartalmazó, betegeknek átadandó szórólapok is 250 ezer példányban kerültek a gyógyszertárakban terítésre.
Végezetül dr. Hankó Zoltán bemutatta a gyógyszertárak számára kiküldött módszertani ajánlót és betegtájékoztatót, és kérte a részvevők, elsősorban a média munkatársainak a segítségét abban, hogy az információ minél több beteghez jusson el.
mgyk.gyh
Dr. Hankó Zoltán
Prof. Dr. Horváth Ildikó
Prof. dr. Andréka Péter
Dr. Vájer Péter
Dr. Kovács Gábor
Dr. Gaál Emese