Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. október 29.
Kormányzati segítség a gyógyszerészeknek - SZALAI LAURA - Magyar Nemzet - 2013. 10. 29. (4. oldal)

Az illetékes miniszteri biztos és a kamara megállapodása értelmében elhárulhat az akadály a gyógyszertárak felvásárlását segítő konstrukció igénybevétele elől, amely eddig azért akadozott, mert a kereskedelmi bankok többsége nem csatlakozott a patikai hitelprogramhoz.

Azok a gyógyszerészek, akiknek ez idáig a hitelnyújtásra szerződött intézettel nem sikerült felvenni a kapcsolatot, a kormány és a Magyar Gyógyszerészi Kamara megállapodása értelmé-ben panaszukat a kamaránál jelezhetik – ebben állapodott meg Horváth Zsolt, a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos és a testület elnöke. Mint ismeretes, a kormány kedvez-ményes konstrukcióval segíti a gyógyszerészeket, hogy könnyebben szerezhessék meg a többségi tulajdonrészt a patikákban. Erre azért van szükség, mert a már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak jövő év január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot.

A kabinet kétféle támogatási konstrukciót dolgozott ki. Ha az érintett hitelkonstrukcióval veszi igénybe a támogatást, az állam 6,7 százalékos hitelt ajánl, amelyhez 3,7 százalékos kamattámo-gatást nyújt, így a gyógyszerésznek három százalék kamatot kell fizetnie. A patikus egy tőkeprog-ram segítségével is élhet a támogatás lehetőségével, ekkor az állam megelőlegezi a tulajdonrészt, amelyet a patikusnak öt év elteltével három részletben kell visszafizetnie.

A mostani megállapodás értelmében a panaszt a kamara honlapján található email címre kell eljuttatni. Hankó Zoltán (képünkön), a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunknak elmondta, erre azért van szükség, mert a kereskedelmi bankok többsége ez idáig nem tudott megállapodni a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB). – Vannak olyan patikusok, akik arról számoltak be, hogy az ügyintéző nem is tudott az MFB hitelprogramjáról – hívta fel a figyelmet Hankó. Hozzátette, Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár levélben kereste meg az MFB vezetőit, hogy a fejlesztési bank tájékoztassa a közvetítő bankokat a program részleteiről.

A testület elnöke arról is beszélt, információik szerint több gyógyszertárban már megkötötték az új szerződéseket a gyógyszerészek és a tulajdonosok. – Ezekben az esetekben a patikusok valószínűleg saját forrásból intézik a tulajdonrész megvásárlását, ugyanakkor olyan is volt, amikor az érdekeltek egymás között állapodtak meg a gyógyszerésznek nyújtandó hitelről – mondta Hankó Zoltán.

SZALAI LAURA - Magyar Nemzet - 2013. 10. 29. (4. oldal)

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél