Az Európai Unió és az Egyesült Államok között megkezdett Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) létrehozására irányuló tárgyalásokhoz kapcsolódóan a Külgazdasági és Külügyminisztérium Biztonságpolitikai és Nemzetközi Együttműködésért Felelős Államtitkársága dr. Mikola István államtitkár vezetésével konzultációsorozatba kezdett a szakmai érdekképviseletekkel a leendő szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatos álláspontok részletes megismerésére. Az érintett hivatásrendi kamarák képviselőivel, így dr. Gönczi Gábor elnökkel (Magyar Állatorvosi Kamara), dr. Tarcali Gábor elnökkel (Magyar Növényorvosi Kamara), dr. Éger István elnökkel (Magyar Orvosi Kamara) és dr. Hankó Zoltán elnökkel (Magyar Gyógyszerészi Kamara) a megbeszélésre február 12-én került sor a Külgazdasági és Külügyminisztériumban.
A transzatlanti kapcsolatok gazdasági szempontból a világ legjelentősebb kapcsolatrendszerét jelentik, amely globális szinten a világ GDP-jének csaknem felét (46,7 százalék) adja, a felek közti áru- és szolgáltatáskereskedelem éves értéke pedig megközelíti az 1000 milliárd USD-t, ami a világkereskedelem 30,4 százalékának felel meg. A TTIP tárgyalások középpontjában az áruk vámliberalizációja, a szolgáltatások és közbeszerzések piacra jutásának javítása, a kereskedelmet és beruházásokat érintő szabályozási akadályok mérséklése és a szabályalkotási koherencia erősítése áll.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara képviseletében dr. Hankó Zoltán elnök arról adott tájékoztatást, hogy a Kamara már decemberben hivatalosan kérte az Egészségügyért Felelős Államtitkárságon, hogy a magyar kormány képviselje: az egészségügyi szolgáltatások nyújtása – beleértve a gyógyszerészek pácienseknek nyújtott szolgáltatásait (így a gyógyszertárak létesítésének és működtetésének és tulajdonlásának kérdéseit) is – kizárásra kerüljön az EU és az USA közötti szabadkereskedelmi megállapodás tervezetéből. Ennek érdekében változatlanul maradjon érvényben a jelenleg hatályos, a belső piaci szolgáltatásokról szóló Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelve, különös tekintettel annak 2. cikk (2) f.) pontjára. A mai megbeszélésen elhangzott, hogy a kamara a gyógyszerek forgalomba hozatalát érintő kérdésekben (beleértve a generikumok forgalomba hozatalát is) azonosul a MAGYOSZ álláspontjával. Fontosnak tartjuk, hogy az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban a tárgyalások a jelenleginél biztonságosabb szabályozást garantáljanak és úgyszintén indokolt a hivatásrendi kamarák jog- és feladatkörének megőrzése is.
Budapest, 2015. február 12.
Dr. Hankó Zoltán
elnök