Lezárult a thaiföldi tragédiával kapcsolatos OGYI vizsgálat
Az etikátlan promóciós gyakorlatra világított rá egy orvos kolléga halála – mondta Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatójával, Szepezdi Zsuzsannával tartott közös sajtótájékoztatóján. Az államtitkár kiemelte: Nem folytat boszorkányüldözést sem a tárca, sem a hatóság, de a betegek érdekében azt szeretnék, hogy egy transzparens és hatékony gyógyszertámogatási rendszer működjön hazánkban. Ezt kívánja a piac egésze is.
Az OGYI a Thaiföldön szerencsétlenül járt háziorvos „utaztatása” kapcsán hivatalból 18 eljárást folytatott le az elmúlt hónapokban. Az eljárások során többek között vizsgálta az érintett cégek gyógyszer-ismertetési, gyógyszer-promóciós tevékenységét, és a gyógyszerekkel kapcsolatos kereskedelmi gyakorlatát is. Kilenc eljárás során igazolódott a jogsértés ténye – mondta Szepezdi Zsuzsanna – több esetben súlyos jogsértés történt. A hatóság ezekben az ügyekben jelentős, összesen 52 millió forint összegű bírságot szabott ki. Tekintettel a jogsértés súlyosságára, és arra, hogy súlyos jogsértés esetén a hatóságnak nincs mérlegelési jogköre, egy esetben az Intézet kezdeményezte az OEP felé az érintett cég termékei társadalombiztosítási támogatásának felfüggesztését.
Ennek kapcsán Szócska Miklós hangsúlyozta, hogy a gyógyszerellátás tekintetében semmilyen veszély nincs. Miután generikus gyógyszerekről van szó, tisztességes módszerekkel dolgozó versenytársak vehetik át a szerepet.
Az eljárások során az OGYI több helyszíni szemlét, illetve helyszíni ellenőrzést végzett, továbbá tanúmeghallgatásokat folytatott le. Megállapítást nyert, hogy az érintett cég több ponton is megsértette a gyógyszerek forgalmazásával és szakmai marketingjével kapcsolatos szabályokat, így egyebek mellett be nem jelentett orvoslátogatókat foglalkoztattak – elkerülve ezzel az éves, fejenként 5 millió forintos befizetési kötelezettséget. Bizonyítottan szerveztek egészségügyi szakemberek számára külföldi utazásokat, pl. úgymond piackutatási céllal, amelyről kiderült, hogy ez a tevékenység az adott körülmények között színlelt volt, valódi célja a természetbeni juttatások jogszerűtlenségének leplezésére irányult.
A folyamatban lévő ügy és annak hatása lehetőséget teremt arra, hogy megindulhasson egy, a piaci szereplők bevonásával zajló öntisztulási folyamat az etikátlan gyógyszer-prómóció területén.
Az ehhez szükséges jogszabály-módosításokat a tárca kezdeményezni fogja.
2011. március 18.