Magyar Demokrata - 2021.03.17. (14,15. oldal)
Nagy Ida: Új lehetőségek az egészségiparban
Nemzetbiztonsági ügy a hazai tulajdonú oltóanyaggyár és csúcslaboratórium felállítása
A már több mint egy éve tartó járvány nemcsak sebezhetőségünkre világított rá, új távlatokat is nyitott a hazai egészségipar előtt. Tavaly 85, idén várhatóan 25 milliárdot fordít a kormány az ebben az ágazatban működő kisés középvállalkozások fejlődésének támogatására...
...
– Az egészségipar a legkomplexebb, legdinamikusabban fejlődő iparág – állítja Maurer Szemere, a Századvég egészségügyi üzletágának vezetője. – Egyszerre kell szolgálnia az emberek egészségét, életminőségük javítását, egyúttal szavatolni az ellátás biztonságát. Éppen ezért az állam szerepe az egészségiparban megkérdőjelezhetetlen. Ezt felismerve dolgozta ki 2018-ban az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az ágazati szereplőkkel egyeztetve az egészségipari stratégiát.
Maurer Szemere arra is felhívja a figyelmet, hogy – bár a stratégia fő prioritásai, közép- és hosszú távú fejlesztési irányai nem változtak – a járvány némileg áthelyezte a súlypontokat. Ennek értelmében továbbra is kiemelt területként kezeli a kormány a biotechnológiai és a gyógyszerfejlesztést, az egészségügyi informatikát, a gyógyturizmust. Ezek egy Magyarországhoz hasonló ország számára továbbra is kitörési pontok. Ám az egy évvel ezelőtt tapasztalt globális hiány maszkból, gumikesztyűből, védőfelszerelésből, később lélegeztetőgépből ráirányította a figyelmet, hogy vészhelyzetben milyen kiszolgáltatottá tesz az importfüggőség.
– Magyarország megkerülve az uniós bürokráciát, saját kezébe vette az irányítást, így be tudta szerezni a keleti piacokon kapható megfelelő minőségű és mennyiségű eszközöket. Emellett, módosítva a korábbi támogatási súlypontokat, azoknak a cégeknek nyújtott támogatást, amelyek vállalták, hogy fejlesztési és gyártási kapacitásaikat átállítják a további járványhullámok kezelésének, a járvány megfékezésének szolgálatára...
A Századvég szakértőjének szavait a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának adatai is megerősítik. Az utóbbi egy évben benyújtott és lezárult, egészségügyi eszközök fejlesztésével kapcsolatos szabadalmi ügyek száma megnégyszereződött. Egyebek mellett újonnan fejlesztett lélegeztetőgépek, antivirális bevonatok, különböző orvostechnikai eszközök, például az oltások beadását gyorsító eszközök, fertőtlenítőeljárások és -anyagok, arcpajzsok, frissen kifejlesztett védőeszközök – többek közt járványvédelmi fertőtlenítőszőnyeg – jelezték, hogy a magyar cégek készek az innovációra, mérnökeik kreativitása pedig az egész országnak hasznára válik.
Természetesen a legtöbb európai szabadalma 2020-ban is a Richter Gedeon és az Egis gyógyszergyárnak volt...