Az Egészségügyért Felelős Államtitkárságon szervezett október 7.-i sajtótájékoztatón jelentette be dr. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő, a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, hogy a kormány és a Fidesz képviselői tárgyalást kezdeményeznek a kamara vezetőivel az elmúlt időszakban történtek áttekintésére és a következő időszak teendőinek számba vételére. A megbeszélésre október 10.-én került sor a kamara székházában, melyen a kormányt dr. Horváth Zsolt miniszteri biztos képviselte, a Fidesztől Nyitrai Zsolt a Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Igazgatóság igazgatója és Hrenyu Attila főmunkatárs, a Kamara részéről dr. Hankó Zoltán elnök, dr. Zalai Károly főtitkár, dr. Bartus György és dr. Sohajda Attila alelnökök, dr. Kőhegyi Ferenc Csongrád megyei elnök és dr. Horváth-Sziklai Attila hivataligazgató vett részt.
Nyitrai Zsolt elmondta, hogy a 2010-ben kötött stratégiai megállapodást a kamarával közösen akarják értékelni és fontosnak tartják, hogy a választási program kialakításakor ismerjék a gyógyszerészek javaslatait. Dr. Horváth Zsolt tájékoztatott, hogy az OTP is megállapodott a patikaalap kedvezményes hitelprogramban való részvételről. A megbeszélésen a „Mit kíván a magyar gyógyszerész?” c. 12 pont megvalósulása is napirenden volt.
A kamara képviselői beszámoltak az elmúlt években bekövetkezett változások főbb irányairól. Elmondták, hogy 2010-ben a gyógyszerellátásban egyszerre volt gazdasági, szakmai és morális válság, melyek kezelését párhuzamosan kellett elkezdeni, egy gazdasági világválság és a kormányzati költségvetési konszolidáció körülményei között. Emlékeztettek a szükségleti elv érvényesítésére a patikalétesítésben, a gyógyszerészi kompetenciák fejlesztésére és a gyógyszerellátó rendszer működőképességéért tett kompenzációs jellegű lépésekre. Az új modell jogszabályi háttere lényegében kialakításra került, ezért ma már az új elvek napi gyakorlatban való érvényesítése és a liberalizáció által okozott károk végleges felszámolása a kiemelt feladat.
A kamara vezetői megoldandó feladatként fogalmazták meg a gyógyszerellátás gazdasági stabilitásának megteremtését és a kiszámíthatóságot, a tulajdonosi program végigvitelét és a fiatal gyógyszerészek helyzetbe hozását, a gyógyszertári szolgáltatások fejlesztését és ehhez a megfelelő intézményi háttér megteremtését, a hatósági munka feltételeinek javítását, a szociális otthonok gyógyszerellátásának átszervezését, az ügyeleti szabályozás és finanszírozás megoldását, a magisztrális gyógyszerkészítés feltételeinek biztosítását, a gyógyszertáron kívüli gyógyszerforgalmazás újragondolását, valamint az egészségügyi szolgáltatók adóterheinek mérséklését. Szóba került a kamara köztestületiségének a helyreállítása, a kamara szakmai önkormányzati funkciójának erősítése és a hatóságokkal való együttműködés intézményesítése.
A konzultáció folytatását mindkét fél indokoltnak tartja.
mgyk.hu