Múlt pénteken Moszkvában megnyitották aláÃrásra az Európa Tanács gyógyszerek és egészségügyi termékek hamisÃtása ellen kidolgozott nemzetközi egyezményét, amelyhez tucatnyi állam csatlakozott. A Medicrime Egyezmény a büntetÅ‘jog eszközeivel is üldözhetÅ‘vé teszi a hamis gyógyszerekkel és egészségügyi termékekkel kapcsolatos gyártási és forgalmazási cselekményeket.
Az aláÃrási ceremóniára az orosz külügyminisztérium Szpiridonovka utcai fogadóépületében került sor, a házigazda egészségügyi és szociális fejlesztésért felelÅ‘s miniszter, Tatjana Golikova jelenlétében. A rendezvényen 12 állam, Ausztria, Ciprus, Finnország, Franciaország, Németország, Izland, Izrael, Olaszország, Oroszország, Portugália, Svájc és Ukrajna csatlakozott az egyezményhez. Az Európa Tanács közleményében a további európai és Európán kÃvüli országokat mielÅ‘bbi csatlakozásra hÃvta fel.
- E dokumentum aláÃrása lezárja azt az öt éves folyamatot, amely azzal kezdÅ‘dött, hogy Oroszország, a Tanács aktuális elnökeként javaslatot tett egy ilyen megállapodás kidolgozására – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. – Az egyezmény legfontosabb célja, hogy megvédje az embereket a gyenge minÅ‘ségű készÃtmények veszélyeitÅ‘l. Konkrét és gyakorlatias lépéseket tesz a legfontosabb emberi jog, az élethez való jog védelméért – mutatott rá, egyben nagyon jelentÅ‘s mozzanatnak nevezte, hogy a megállapodást nem ET-tag országok is magukévá tehetik.
Tatjana Golikova szerint a dokumentum moszkvai aláÃrása elismerés az Európa Tanács részérÅ‘l, az egyezmény kidolgozásának Oroszországban végzett munkáját is elismeri vele a szervezet. - Remélem, hogy azok az országok, amelyek aláÃrják az egyezményt, minden szükséges lépést megtesznek, hogy saját belsÅ‘ eljárási folyamataik által ratifikálják is azt a lehetÅ‘ legrövidebb idÅ‘n belül – adott hangot várakozásainak.
HENT hÃrlevél