Hankó Zoltán múlt heti Ãrásában arról szólt, hogy legyenek bármilyenek is a külsÅ‘ körülményeink, az elkötelezettségünket és tisztességünket mindenkor Å‘rizzük meg, munkánkat minden körülmények között felelÅ‘sséggel és a betegek szolgálatával végezzük, társadalmunknak pedig egy olyan mérték- és értékadó értelmiségi kiállást mutassunk, ami hitelessé teszi a gyógyszerészek közösségét.
Sok szempontból megvizsgálhatjuk: vajon jelen hazai gyógyszerészetünk mennyire tud még ilyen elvárásoknak megfelelni? Gyakori, amikor a gyógyszerészet egyedi, különleges, emelkedett és kiváltságos jellemzÅ‘jét akarjuk meghatározni, hogy a gyógyszerészetre mint hivatásra hivatkozunk. Történik ez azzal az érzéssel és hittel, hogy valami olyat mondunk, ami több más foglalkozás közül egy kiváltságos (és helybÅ‘l tiszteletet keltÅ‘) körbe emeli a gyógyszerészeket. Bizonyos, hogy szakmánknak van erre tradÃciója, azaz régmúltunkból származó öröksége. Azonban – látva a hazai gyógyszerellátás új keletű „neoliberalizációs” korszakát – biztos vagyok abban is, hogy itt az idÅ‘ gyógyszerészetünknek szembe nézni azzal a kérdéssel (is): vajon mennyiben felel meg a hivatás tartalmi követelményeinek?
Mivel ezeket a követelményeket nem nagyon ismerjük, általában nem is igazán töprengünk el ezekrÅ‘l. A szakma jövÅ‘je érdekében azonban mára elengedhetetlen a számbavételük, már csak azért is, hogy szakmai tevékenységünk és értelmiségi létünk zsinórmértékét ehhez igazÃthassuk. Szó sincs arról, hogy a szakma „hivatásrendisége” tisztelt elÅ‘deink által ránk hagyott olyan hozomány lenne, amely örökre hozzánk tartozik, hanem csak egy folyamatos megfelelÅ‘ség igazolása mellett maradhat a miénk. Sportból vett hasonlattal a „hivatásrendiség” egy olyan osztály, melybe az odatartozás jogosságát szüntelenül igazolni kell. Azaz, semmiképpen sem jelent olyan kiváltságot, amely teljesÃtmény és befektetés nélkül a miénk! Ezért minden gyógyszerésznek egyenként és nap mint nap igazolnia kell, hogy valóban gyakorolja a hivatását. Amennyiben a többségünk ezt teszi, akkor gyógyszerészetünk egészét – egyre nagyobb valószÃnűséggel – ismét hivatásnak tekinti társadalmunk, melynek egyébként igen nagy szüksége lenne erre, hiszen a valódi közérdeket és értéket megjelenÃtÅ‘ igazodási pontjai fájdalmasan eltűntek az utóbbi években. Társadalmunk a bizalmi tÅ‘ke tekintetében soha nem látott mélypontra jutott, holott talán soha nem volt még ekkora szüksége arra, hogy minél több hivatásgyakorlója legyen. Nélkülük ugyanis nem lehet elindÃtani olyan társadalmi fordulatot sem, mely a kÃvánt felemelkedést hozhatná végre nemzetünknek. Malcolm Gladwell méltán világhÃrt hozott munkájából ismerjük, hogy „...a kis változások valamiféleképpen nagy hatást eredményeznek...” (Fordulópont, HVG könyvkiadó, 2007.).
Ezek után nézzük meg – a publicisztika adta műfaji keretek és terjedelmi korlátok között –, hogy miben is állnak egy hivatás tartalmi követelményei. Elöljáróban máris rögzÃtsük, hogy „foglalkozás” alatt olyan tevékenységet értünk, melynek célja „csak” a megélhetést nyújtó rendszeres munkavégzés. A hivatás ennél többet képvisel. A hivatás elÅ‘zÅ‘eken túlmenÅ‘en olyan választott életcél, feladat, melynek teljesÃtése ennél sokkal többet kÃván meg a gyakorlójától. ElsÅ‘sorban azt, hogy élvezze mások bizalmát (mert nem kétséges a szakértelme, tisztessége, nem önös érdekein alapuló döntése), mert tevékenységének küldetése, személyiségének elkötelezettsége van. Ez a másik ember (betegek) szolgálatára irányul, mÃg ezért viszonzásul „csak” méltányos fizetségre (ill. erkölcsös haszonra) számÃt. Úgyszintén meghatározó, hogy ez az elsÅ‘dleges közösségi érdekszolgálat a szakma egyedi etikai normáin alapul. Fareed Zakaria a Newsweek magazin méltán világhÃrű publicistája 2009. június 13-án „A kapitalista kiáltvány” cÃmmel közölt Ãrásában az alábbi módon utal erre: „... valamikor a jogász, a gyógyszerész és a könyvelÅ‘ úgy tekintett önmagára, mint aki a magánszektor része, de felelÅ‘sséggel viseltetik a közösség iránt”. Nagyon fontos kiemelni, hogy sokan vágynak arra – legalábbis a jövÅ‘t alakÃtani akaró fiatalemberként még biztosan –, hogy a hivatást a munka öröméért gyakorolják. CsÃkszentmihályi Mihály szavaival ezt kifejezve: „A munka lehet az élet egyik legörömtelibb, leginkább kiteljesÃtÅ‘ oldala”. Azaz aligha van szebb és emberibb tevékenység, mint embertársainkat jobb élethez (betegeinket gyógyuláshoz) segÃteni!
Röviden, de a lényeget talán mégiscsak bemutatva, ezek szükségesek a gyógyszerészi hivatáshoz. Ezek után mindenki átgondolhatja a saját szerepét gyógyszerészetünk hivatás-rendiségének biztosÃtásában. Maradva a korábbi sporthasonlatnál: a hivatás elismertetése láthatóan csapatjátékot igényel. Lehet, hogy a csapatban van egy-két kiemelkedÅ‘ sztárjátékos, de ez önmagában aligha viszi a csapatot „gyÅ‘zelemre” és nem képes bent tartani a „hivatások ligájában”.
A gyógyszer egyedi, semmihez sem hasonlÃtható termékjellegét, a gyógyszerészi tevékenység haszonszerzéstÅ‘l független (legalábbis azt nem elsÅ‘dlegesnek tekintÅ‘), a másik ember szolgálatára irányuló, Å‘t legjobb tudása szerint segÃtÅ‘ és minden más szempontot háttérbe szorÃtó jelentÅ‘ségét ismerte el az Európai BÃróság 2009. május 19-én hozott Ãtéleteinek kialakÃtása során is. Ezért is szükséges alaposan értékelnünk, hogy az elmúlt évek úgynevezett neoliberális piaci szempontú „rendezése” után mi lehet az a szakmai tartalom és minÅ‘ség, amihez mindenképpen ragaszkodni kell(ene), s amely biztosÃthatja azt is, hogy a jövÅ‘ben is beszélhessünk még hivatást gyakorló gyógyszerészetrÅ‘l.
Pécs, 2010. február 7.
Botz Lajos