Tavaly a kórházak finanszÃrozására valamivel kevesebb, 324 milliárd jutott, a közlekedési vállalat viszont 330 milliárdot, vagyis csaknem 70 százalékkal többet kapott. Ezek az adatok magukért beszélnek - fűzte hozzá.
A szervezet elnöke úgy fogalmazott: a jelenlegi gazdasági helyzetben nem várható, hogy egy ciklus alatt csodát lehessen tenni, de az sem tartható, hogy az elsÅ‘ kérdés mindig az, "honnan vegyünk el pénzt" az egészségügyre. A NEK úgy véli, elÅ‘ször azt kellene a mindenkori kormányzatnak meghatároznia, hogy milyen célok és alapelvek mentén kÃvánja nyújtani az egészségügyi ellátást, és ehhez, ezekhez kellene a finanszÃrozást társÃtani.
Éger István kérdés kapcsán közölte, hogy a kórházi szakmai szervezeteknek nem kellett volna aláÃrniuk tavaly Å‘sszel a kormánnyal kötött megállapodást a finanszÃrozásról. Megjegyezte: a Magyar Orvosi Kamarát (MOK) és a szakszervezeteket törvénysértÅ‘ módon kihagyták az egyeztetésbÅ‘l, de ha a kamara jelen lett volna, nem Ãrta volna alá az egyezséget. Nem véletlen, hogy mindent elkövettek azért, hogy a MOK ne legyen ott - fűzte hozzá.
Magyarázatként azt mondta, "átmeneti pénzekkel, átmeneti hetekre látszólagos közbékét lehetett teremteni". A megállapodás azonban "visszahullhat a kórházi szakmai szerveztek fejére", mert a megállapodással "csöndre lehet Å‘ket inteni" azzal, hogy kaptak pénzt. Továbbá - közölte Éger István - senkinek sincs joga arra, hogy felhatalmazás nélkül döntsön az emberek sorsáról egy elÅ‘re meghatározott finanszÃrozási összeg miatt. "Ez a megállapodás több sebbÅ‘l vérzik" - tette hozzá.
(MTI)