Nemcsak a pécsieknek, hanem a mecsekaljai városba látogató turistáknak is ismerÅ‘sen cseng az 1697-tÅ‘l szinte megszakÃtás nélkül működÅ‘ gyógyszertár neve. A város fÅ‘terén, a Széchenyi téren álló megyeháza földszinti üzlethelyiségének bérlÅ‘je, Harmatha Zita gyógyszerész azonban azt mondta a Magyar HÃrlapnak: anyagi nehézségek miatt tavaly év végén a távozás mellett döntöttek. Mint mondta, ebben több tényezÅ‘ - gazdasági problémák, a csökkenÅ‘ forgalom, a magas bérleti dÃj, a múzeumrészleg üzemeltetésének költségei - is szerepet játszott.
A háromszáz éves patikában felhalmozódott tárgyi emlékeket s a húsz éve felújÃtott korhű bútorokat most lakat alatt Å‘rzi a város, Ãgy a múzeumot senki sem látogathatja.
Brányi Endre, a tulajdonos pécsi vagyonkezelÅ‘ társaság illetékese azt mondja, a Pécs Holding Zrt. elsÅ‘sorban újabb gyógyszerész bérlÅ‘t szeretne találni a Szerecsen Patika üzemeltetésére. Céljuk, hogy ismét élettel és szakmai tudással töltse fel valaki az üzletteret és a múzeumrészt. "Még egy méltányos bérleti dÃj mellett is nehezen gazdálkodhatók ki az üzemeltetési költségek, ezért tárgyalásokat folytatunk az önkormányzattal az ingatlan esetleges visszavételérÅ‘l és nem üzleti szempontú hasznosÃtásáról" - mondja. Az sincs kizárva, hogy a patika és a látogatótér üzemeltetését majd az egyetemmel közösen oldja meg a város.
Ha sikerül gyógyszertárként bérbe adni, optimális esetben is csak tavasszal fogadhat újra vevÅ‘ket az intézmény. Jelenleg azonban a Pécs Holding Zrt. még nincs is birtokban, hiszen az elÅ‘zÅ‘ bérlÅ‘ még nem adta át az ingatlant. A patikamúzeum abban az esetben fogadhat a bérbevételtÅ‘l függetlenül látogatókat, ha az önkormányzat a múzeumként való működtetést megszervezi, felvállalja. A tárgyalások zajlanak, Ãgy remény van rá, hogy legalább a turistaszezonra ismét kitárja kapuját a kapu felett és az üzletben is látható kis szerecsenszoborról elnevezett gyógyszertár.
Pécs legöregebb patikájának jogelÅ‘djét 1697-ben alapÃtották. Mai helyén 1897-ben nyitotta meg patikáját SipÅ‘cz István. A gyógyszertár bútorzata neorokokó stÃlusú tölgyfa berendezés, mely a pécsi Hoffmann Károly műhelyében készült. A tölgyfa bútorzatban a Zsolnay- gyárban készült szÃnes virágokkal dÃszÃtett kerámia betétlapok találhatók. Az officinában (eladótér) a két tára (eladópult) közé Zsolnay Gyula által készÃtett ivókút került.
A gyógyszertár sorsára jutott tavaly a nagy hÃrű Caflish cukrászda is.
A Pécs legismertebb sétálóutcájában lévÅ‘ üzlethelyiség bérlÅ‘je szintén gazdasági nehézségekkel magyarázta távozását. A város Ãgy több belvárosi bérlemény mellett erre is kérÅ‘t vár.