A patikák eladósodási folyamatának végét nem lehet előre látni, s ez egy idő után a nagykereskedelem fizetőképességét, az egész magyarországi gyógyszerellátást veszélybe sodorhatja, véli Kupper András fideszes parlamenti képviselő.
A lakosság nem bÃr el újabb gyógyszeráremelést, különösen nem válsághelyzetben, amikor romlik a polgárok egészségi állapota, és növekszik az egészségügyi ellátórendszerrel kapcsolatos társadalmi igény. Márpedig, ha hinni lehet ez egészségügyi miniszternek, akkor a mai kormányülésen újabb 30 milliárdot vonnak el az egészségügytÅ‘l, s ezen belül, megközelÃtÅ‘leg 15 milliárdot a gyógyszerkasszából. Ez pedig egész egyszerűen azt jelenti, hogy 8-10 százalékkal nÅ‘nek a lakosság terhei.
Moralizálás helyett nézzük pusztán a számok alapján, hogy mi várható! A gyógyszertárak helyzete 2006 óta folyamatosan romlik, a patikák a fokozódó verseny és a csökkenÅ‘ árrés szorÃtásában tavaly már hétmilliárd forint lejárt tartozást halmoztak fel.
A nagykereskedÅ‘k szövetségének február 12-én kelt levelében, amelyet az egészségügyi minisztériumnak Ãrtak, fehéren-feketén benne van, hogy a patikák tényleges kinnlévÅ‘sége minden bizonnyal 50 milliárd feletti, a határidÅ‘n túli kintlévÅ‘ség több mint 7 milliárd forint. A 2008. végi adatok szerint 2007 végéhez képest a kinnlévÅ‘ség növekedése legalább 8 milliárd, azaz egy év alatt ennyivel adósodtak el a patikák a nagykereskedÅ‘kkel szemben, ennyi likvid pénzzel van kevesebb.
A válság hatására a hitelezés megnehezült, és a folyószámlahitelek kamatterhe lényegesen emelkedettt. Ez - a jelenlegi paraméterek mellett is - önmagában is sokszáz milliós finanszÃrozási többletterhet jelent a nagykereskedÅ‘knek, amit vélhetÅ‘en egyre kevésbé képesek és hajlandók finanszÃrozni, és ráadásul a gyárak szigorodó feltételeit is kezelniük kell. A patikák eladósodási folyamatának végét nem lehet elÅ‘re látni, s ez egy idÅ‘ után a nagykereskedelem fizetÅ‘képességét, az egész magyarországi gyógyszerellátást veszélybe sodorhatja. (Megjelent a kupperandras.hu és a fidesz.hu-n)