A tanulmány külön emlÃtést tesz arról, hogy az MGYK és a HamisÃtás Elleni Nemzeti Testület együttműködési megállapodást Ãrt alá, hogy a fogyasztók egészségét és testi épségét is veszélyeztetÅ‘ hamis gyógyszerek és gyógyászati készÃtmények kiszoruljanak a piacról.
HamisÃtás Elleni Nemzeti Testület tanulmánya áttekinti a hamisÃtott vagy a minÅ‘ségi standardoknak nem megfelelÅ‘ gyógyszerek jelentette egészségügyi veszélyeket, problémákat, gazdasági és nem anyagi károkat. Emellett bemutatjuk a jelenség elleni fellépés nemzetközi és hazai jogi, intézményi hátterét, és a gyógyszerhamisÃtás elleni fÅ‘bb lépéseket.
A becslések szerint a világon átlagosan a kereskedelmi forgalomba kerülő orvosság egytizedének összetételéről, hatásosságáról és eredetéről valótlan adatokat közölnek a betegekkel. Ezek a szerek tekinthetőek „hamis” gyógyszernek.
Az átlag mögött azonban hatalmas regionális különbségek húzódnak meg. Egyes fejlÅ‘dÅ‘ országokban az eladott orvosság felét is meghaladja a hamisÃtványok aránya, mÃg a fejlett, és szigorú ellenÅ‘rzési rendszert működtetÅ‘ államokban elvétve fordul csak elÅ‘ a probléma. Azonban az interneten reklámozott, elsÅ‘sorban életmódgyógyszereket jelentÅ‘ készÃtmények között túlsúlyban vannak a problémás pirulák és ampullák, ez a veszély pedig országhatároktól függetlenül mindenkit érint.
Az egészségügyi károk mellett komoly gazdasági károk is érik a gyógyszergyártást, és az iparágban dolgozókat. Ez különösen azért fájdalmas, mert az a 150 milliárd dolláros bevétel, amely a becslések szerint évente a hamisÃtókhoz kerül, fontos gyógyszerészeti kutatásoktól von el forrásokat. A hamisÃtványok magas aránya a modern egészségügybe vetett bizalmat is alááshatja, miközben közvetlenül is emberek millióinak életét veszélyezteti.
A teljes tanulmány itt letölthető word formátumban:
http://www.hamisgyogyszer.hu/index.php/2009/06/gyogyszerhamisitas-es-ellenlepesek/