Május 21-én volt öt éve, hogy Mádl Ferenc akkori köztársasági elnök megnyitójával indult útjára a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal, melynek munkájába a kamara a kezdetektÅ‘l fogva bekapcsolódott. A jubileumi ülésre az MTA épületében került sor, a köszöntÅ‘t ezúttal is Mádl Ferenc volt köztársasági elnök mondta. Ezt követÅ‘en dr. Éger István MOK elnök a kerekasztal titkára részletesen beszámolt az elmúlt öt év tevékenységérÅ‘l. A kormánypártok és a kormány a kerekasztal munkájában nem vettek részt s ez az eredményességet is behatárolta, ugyanakkor a kerekasztal működése sikeresnek tekinthetÅ‘, mert több alkalommal is hozzájárult egyes politikai döntések korrigálásához (pl. több biztosÃtós modell), illetve az egészségügy minden területén feltárta az anomáliákat és a teendÅ‘ket is. Éger István beszámolójában kitért arra is, hogy a kerekasztal számos alkalommal foglalkozott a gyógyszerészet helyzetével és a megállapÃtásai ma is érvényesek. A kerekasztal az MGYK jelen lévÅ‘ képviselÅ‘inek kérésére a soron következÅ‘ ülésén újra foglalkozik a gyógyszerészettel, különös tekintettel az Európai Unió bÃróságának május 19-i döntésére. Az ünnepi ülésen a kamarát dr. Horváth Tamás elnök és dr. Hankó Zoltán alelnök képviselte.
Â
Határozat
A Nemzeti Egészségügy Kerekasztal következő időszakra vonatkozó tevékenységének terve
AktÃv szerepvállalás az egészségkultúra egészére kiterjedÅ‘ egészségpolitika kialakÃtásában és végrehajtásában. Részvétel az új demokratikus társadalmi szerzÅ‘dés létrehozásában.
- A korcsoportos egészségi szükségletek feltárásának és az egészségi szükségletek kielégÃtésének támogatása,
- az egészségi szükségletek – egészségügyi ellátás – erÅ‘források, működési feltételek dinamikus egyensúlyát létrehozó intézményes feltételek kialakÃtásában való kezdeményezÅ‘, javaslattevÅ‘, döntésértékelÅ‘ részvétel.
Közreműködés az egészségügy rendszerében eddig okozott károk felszámolásában, a hazánk jövÅ‘képét meghatározó és felépÃtÅ‘ politikát támogató tervezési rendszer és az egészségpolitikát megvalósÃtó tervezés elemeinek kialakÃtásában és megvalósÃtásában. (A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal 5 éves munkája ahhoz a felismeréshez vezetett, hogy az emberközpontú egészségpolitika önmagában nem valósÃtható meg, csak az emberközpontú, alkotó erÅ‘ket felszabadÃtó közpolitika egyik fontos, harmonikus elemeként, a többiszakpolitikával – kultúrával – együtt.)
Mindennek kiinduló lépése a korábban közzétett „A társadalmi egészségbiztosÃtás intézményének meghatározásáról és fejlesztésének feladatairól” szóló Országgyűlési Határozati javaslat megtárgyalása, társadalmi közmegegyezés szintű elfogadtatása, mivel ez körvonalazza a jelenleg hiányzó intézményesÃtett egészségpolitikát, majd a NEK – és számos szakmai és civil szervezet által is – támogatott, és korábban a Parlamentnek több alkalommal sikertelenül benyújtott „A társadalmi egészségbiztosÃtás ellátásairól” cÃmű törvényjavaslat tárgyalása és törvényre emelése.
Budapest, 2009. május 21.