A patikák a gazdasági-pénzügyi válság kedvezőtlen hatásai mellett a liberalizáció káros következményeivel is küzdenek. A múlt év végén a teljes gyógyszertári kintlévőség meghaladta a 42,4 milliárd forintot - közölte a kamarai tisztségviselő.
Hozzátette: két év alatt a likviditási romlás mutatója meghaladta a 10 milliárd forintot, s a lejárt tartozások is megduplázódtak, a 2006-os 2,7 milliárdról 2008 végére 5,6 milliárdra nőttek.
Hankó Zoltán azt mondta: különösen a kistelepüléseken lévő, kis forgalmú gyógyszertárak bezárása várható, de a nagyobb településeken is kerülhetnek a gyógyszer-nagykereskedelmi cégek tulajdonába fizetési nehézségekkel küzdő patikák.
Közlése szerint ez egyrészt nem jó a betegeknek, hiszen települések maradhatnak ellátatlanul, másrészt a szakmának sem, mert a forgalmazó kerül "diktálási pozÃcióba", s háttérbe szorulhat a gyógyszerre szorulók érdeke.
A kamara alelnöke kifejtette: a gyógyszerészeknek nagy a társadalmi felelÅ‘sségük, hiszen a válság miatt erÅ‘södnek a szociális gondok, s a nehéz helyzetbe kerülÅ‘ embereknek romlik az egészségi állapotuk is. Éppen ezért szükség van egy új tÃpusú patikai ellátásra, az úgynevezett "gyógyszerész gondoskodás" kialakÃtására - hangsúlyozta.
Mint hozzátette, ez azt jelenti, hogy a patikusoknak segÃteniük kell a gyógyszerkiváltási nehézségekkel küzdÅ‘knek az olcsóbb készÃtmények kiválasztásában, sÅ‘t az öngyógyÃtásban, az öngyógyszerezésben is. Azokat a krónikus betegeket pedig, akik még nem kerültek be az orvosi ellátási rendszerbe, oda kell irányÃtaniuk, és a késÅ‘bbiekben is hathatósan támogatniuk kell az orvos-beteg-gyógyszerész kapcsolatokat a jobb együttműködés érdekében.
Hankó Zoltán megjegyezte, hogy minderre a betegek részérÅ‘l fokozódó igényt tapasztalnak, s az új tÃpusú gyógyszerészi feladat teljesÃtésének a válság után is lehet haszna a megbecsültségben.