Megütközéssel értesültek a gyógyszer-nagykereskedők arról, hogy a Egészségügyi Minisztérium az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet és az Omninvest Kft. olyan háromoldalú szerződést kötött, amely kizárja a H1N1 vakcinák gyógyszertári forgalmazásából őket.
Tudomásul veszik, hogy megjelent az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet ezen a piacon, de nem érik: milyen piac az, amelybÅ‘l valamennyi szakmailag felkészült szereplÅ‘t adminisztratÃv döntéssel kizárnak egy szakmailag nem felkészült, „új szereplő” érdekében? - áll közleményükben.
A szövetség tagszervezetei nem csak logisztikai, hanem informatikai hátterüket tekintve is a legkorszerűbb eszközökkel rendelkeznek. Ezért visszautasÃtanak minden olyan állÃtást, amely szerint ne lennének képesek teljes körű, naprakész helyzetjelentést nyújtani a beszerzett, készletezett, illetve kiszállÃtott termékekrÅ‘l.
Szerintük az utóbbi hetekben bebizonyosodott, hogy az EKI mint nagykereskedÅ‘ megbukott, s felvállalt feladatát negyven (!) százalék árrésbÅ‘l sem képes ellátni. A gyógyszertárak hiába várnak a vakcinára, pedig ennek a „nagykereskedÅ‘nek” mindössze egyetlen termék esetében kellene megoldania a rendelésfelvételt és a kiszállÃtást.
Amennyiben a nagykereskedÅ‘ket nem zárták volna ki a H1N1 vakcina forgalmazásából, az általuk alkalmazott árrés várhatóan nem haladta volna meg vakcinánként a 100 forintot. Ez tartalmazta volna a gyártótól a nagykereskedelmi raktárba való szállÃtást, a szakszerű tárolást, s a gyógyszertárakba való kiszállÃtást, a legtöbb patikába akár naponta többször is.
Arra kérik az illetékes Egészségügyi Minisztériumot, hogy azonnali hatállyal szüntesse meg a magyarországi gyógyszer-nagykereskedők kizárását a H1N1 vakcinák patikai forgalmazásából. Ezzel a lépéssel helyreállna a hazai gyógyszerpiac – mint klasszikus versenypiac – normális rendje e termék vonatkozásában is. A piaci árképzés következtében eltűnhetne a jelenlegi „vakcina adó”, s a vakcinák darabonkénti ára mintegy 350 forinttal csökkenhetne.