Az egészségügyi salátatörvény gyógyszerészettel kapcsolatos módosÃtásait kritizálja a szervezet.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2009. december 17-i ülésén értékelte a 2009. december 14-én elfogadott és kihirdetésre váró egészségügyi salátatörvény gyógyszerészettel kapcsolatos módosÃtásait. ElÅ‘relépésnek tekinti, hogy a patikalétesÃtés teljes körű liberalizációjára vonatkozó rendelkezés hatályba léptetése halasztásra került.Egyetért a kamara a közfinanszÃrozott gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök egységes térÃtési dÃjával, és továbbra is kezdeményezi, hogy ezen termékek esetén a patikai promóció és az ajándékozás is korlátozásra kerüljön. Úgyszintén egyetért azzal, hogy megszűnik a gyárak joga a nem közfinanszÃrozott gyógyszerek esetén arra, hogy maximált fogyasztói árat Ãrhassanak elÅ‘. A kamara kérésének megfelelÅ‘en helyreállÃtásra került az a régi rendelkezés is, miszerint a hosszabb távon felelÅ‘s vezetÅ‘ként működÅ‘ gyógyszerészeknek meghatározott idejű szakmai gyakorlat kötelezÅ‘. Ugyanakkor a kamara hiányolja, hogy a gyógyszerpiac stabilizálásához létfontosságú további intézkedések elmaradtak, illetve olyanok is visszavonásra kerültek, melyekrÅ‘l korábban a szakma, az államigazgatás és a politika között megállapodás született. Ilyen például a patikaalapÃtás szigorÃtása, illetve a személyi jogos gyógyszerészeknek "menedzsment kötelességek" elÅ‘Ãrása.
Azzal, hogy az újonnan létesülÅ‘ gyógyszertárak heti nyitva tartását a megállapodás szerinti 84 helyett 60 órában minimalizálták, tovább növelik a veszteséges patikák számát. 2400 gyógyszertár közül a KSH adatai szerint 700 mÃnusszal zárta a 2008-as esztendÅ‘t, és ez a tendencia 2009-ben is folytatódik. A túl könnyű piacra lépési lehetÅ‘ségek miatt ma már döntÅ‘en szakmailag és üzletileg megalapozatlan patikalétesÃtések vannak, és ez az ágazat működési költségeit tovább növeli, miközben egyre több a veszteséges gyógyszertár. A kamara elnöksége érthetetlennek tartja, hogy a piac stabilizálásának szándékával kért patikafúziós szabályozás módosÃtásáról valamint a patika tulajdonosi kör korlátozásáról a kormányzat érdemi tárgyalásokat sem volt hajlandó folytatni, annak ellenére, hogy az Európai Közösség BÃróságának 2009. májusi gyógyszerpiaci döntéseinek tükrében ezek a kezdeményezések megalapozottak és az uniós jogelvekkel harmonizálnak.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara inkorrektnek tartja, hogy a törvénymódosÃtási folyamat végsÅ‘ szakaszában "külsÅ‘ nyomásra" olyan pontokat is a kamarával való egyeztetés nélkül változtattak meg, amelyekben korábban konszenzusra jutott az MGYK-val a kormányzat.