Horváth Tamás elnök az Európa Rádiónak a multik és a kispatikák között kialakult torz versenyről nyilatkozott.
Â
Európa Rádió – Svédasztal
MűsorvezetĹ‘: Akár monopolhelyzetbe is kerĂĽlhetnek a kĂĽlföldi gyĂłgyszertárláncok Magyarországon, Ă©s mi lesz Ăgy a hazai patikákkal, a vonal tĂşlsĂł vĂ©gĂ©n köszöntöm Horváth Tamást, a Magyar GyĂłgyszerĂ©sz Kamara elnökĂ©t, jĂł napot kĂvánok.
Horváth Tamás: JĂł napot kĂvánok!
Műsorvezető: Mi a legnagyobb probléma Magyarországon, hiszen egyre több a külföldi gyógyszertár, milyen veszélyt jelent ez a hazai, főleg kis patikákra nézve, hogy látják önök?
Horváth Tamás: Egy olyan folyamat zajlik a gyĂłgyszerforgalmazás terĂĽletĂ©n, ami tulajdonkĂ©ppen egyfajta verseny, ami megfelel a versenyszabályoknak, egyebeknek, de mĂ©gsem igazán a gyĂłgyszerforgalmazás, a gyĂłgyszerellátás terĂĽletĂ©re Ă©rtelmezhetĹ‘. ArrĂłl van röviden szĂł, hogy a gyĂłgyszer-gazdaságossági törvĂ©ny a gyĂłgyszerekhez valĂł árengedmĂ©ny adás lehetĹ‘sĂ©gĂ©t kiterjesztette a támogatott gyĂłgyszerek körĂ©re. Korábban is volt lehetĹ‘sĂ©g, hogy a nem támogatott, vĂ©ny nĂ©lkĂĽl megvásárolhatĂł gyĂłgyszereket a gyĂłgyszertár saját maga árazza be, Ă©s saját maga állapĂtsa meg az árát. Azonban az emlĂtett törvĂ©ny Ăłta, tehát 2007 eleje Ăłta a támogatott, vĂ©nyköteles kĂ©szĂtmĂ©nyekĂ©rt fizetendĹ‘ összegbĹ‘l is van lehetĹ‘sĂ©g árengedmĂ©nyt adni. De miĂ©rt jelent ez gondot? AzĂ©rt, mert ezen a terĂĽleten, Ă©s mĂ©g egyszer hangsĂşlyozom, hogy a támogatott gyĂłgyszerekrĹ‘l beszĂ©lek, ezen a terĂĽleten egy torz verseny alakult ki. Ez a verseny azĂ©rt torz, mert elĹ‘ször is a versenyzĹ‘k lehetĹ‘sĂ©gei torzak. Hiszen valĂłjában arrĂłl van szĂł, hogy egy tĹ‘keerĹ‘s láncot működtetĹ‘ társasággal szemben egy, mondjuk tĂz Ă©ve, másfĂ©l Ă©vtizede működĹ‘ családi betĂ©ti társaságnak a tĹ‘keereje nem mĂ©rhetĹ‘, nem mĂ©rhetĹ‘ össze a beszerzĂ©si kondĂciĂłik sem, hiszen egy lánc alapvetĹ‘en más kondĂciĂłkkal kĂ©pes árukat beszerezni. ĂŤgy aztán Ă©rthetĹ‘, hogy gyakorlatilag az egyedi gyĂłgyszertárak nem tudnak alacsonyabb árat megállapĂtani, hiszen ebben a gyĂłgyszerkörben a gyĂłgyszerforgalmazásnak az árrĂ©s-szintje most már olyan 13% körĂĽl van, ez lenen az az elmĂ©leti tartomány, amibĹ‘l árengedmĂ©nyt lehet adni, Ă©s miután a gyĂłgyszertárak fele gyakorlatilag nulla, vagy vesztesĂ©ggel dolgozik, ebbĹ‘l az következik, hogy ez az árrĂ©s önmagában a gyĂłgyszertár működtetĂ©sĂ©hez is alig elĂ©gÂ…
Műsorvezető: tehát magyarán: nem tudnak semmilyen kedvezményt adni, vagyis nem tudnak akkora kedvezményt adni a vásárlóknak, mint a multik.
Horváth Tamás: Igen, hát a piacra lépők ezt a kockázatot vállalják annak érdekében, hogy piacot szerezzenek, egy-két évig ők hasznot nem akarnak. Nyilvánvalón a háttérben nem a fogyasztó java, hanem gyakorlatilag ennek a tőkének a piacnyeresége van. És ez az, amiben torz a verseny, torz a céljában is, hiszen a jó versenynek a célja a fogyasztó, ezen a területen a beteg java. Tehát, hogy ő minőségibb, alacsonyabb költségű szolgáltatáshoz jusson. De láthatóan itt a fő cél nem ez, hanem a piacnyereség, hogy…
MűsorvezetĹ‘: Â… kiszorĂtani a kis patikákat, a hazai patikákat a piacrĂłlÂ…
Horváth Tamás: … pontosan …
Műsorvezető: A versenytörvény mennyiben tudja ezt szabályozni ma Magyarországon?
Horváth Tamás: Ă–n emlĂtette a kiszorĂtás kategĂłriáját, sajnos erre a helyzetre a kiszorĂtás nem igaz. Ugyanis itt a kiszorĂtás pl. akkor helytállĂł, hogyha a piacra lĂ©pĂ©sĂ©t vagy a piacon maradását a versenytársaknak gátolja, de olyan eszközzel, ami a fogyasztĂł javát nem szolgálja. Na most, miután itt rövid távon, az orrunkig nĂ©zve valĂłjában tĂ©nyleg egy eseti árengedmĂ©nyt, valamilyen árengedmĂ©nyt ad a fogyasztĂłnak, hiszen pl. az egyik ilyen az akciĂłs ajánlat, hogy 100 Ft-ot visszatĂ©rĂtenek minden benyĂşjtott vĂ©ny utánÂ…
MűsorvezetĹ‘: Â… ez pedig már egy kisnyugdĂjasnak 4-5 vĂ©ny után elĂ©g jelentĹ‘s összeg egy hĂłnapbanÂ…
Horváth Tamás: Â… igen, ezĂ©rt mondom, hogy ez rövid távon nĂ©zve a fogyasztĂł javát szolgálja, de ha egy kicsit messzebb tekintĂĽnk, Ă©s a folyamat vĂ©gĂ©t, vagy kifejletĂ©t nĂ©zzĂĽk, akkor viszont azt mondjuk, hogy ez itt vesztesĂ©g lesz a fogyasztĂłnak, hiszen ugyanaz a kisnyugdĂjas, aki ezĂ©rt a 100 forintnyi kedvezmĂ©nyĂ©rt elmegy oda Ă©s nem az Ĺ‘ megszokott, mondjuk kis vidĂ©ki patikájában, vagy megszokott helyĂ©n váltja be ezĂ©rt a kedvezmĂ©nyĂ©rt, hát lehet, hogy jövĹ‘re már nem lesz az a gyĂłgyszertár, ahová Ĺ‘ az elmĂşlt Ă©vtizedekben járt, mert olyan forgalomkoncentráciĂł jön lĂ©tre ezeken a terĂĽleteken, ahol ilyen akciĂłkat folytatnak, hogy, hát a többi az vagy megszűnik, vagy pedig hát nem kĂ©pes egyszerűen működni.
Műsorvezető: Nem tudnak életben maradni.
Â
Horváth Tamás: Így van.
Műsorvezető: Horváth úr, tud-e nekem arányokat mondani, hogy jelenleg ma Magyarországon milyen arányban vannak jelen a külföldi gyógyszertárláncok?
Horváth Tamás: Az elmĂşlt kĂ©t Ă©vben közel 500 gyĂłgyszertár lĂ©tesĂĽlt, ami a korábbi gyĂłgyszertárszámnak majdnem a negyede növekmĂ©nykĂ©nt megállapĂthatĂł. Ezekben, elĂ©g nehĂ©z gyakorlatilag nyomon követni, tehát cĂ©gadatokbĂłl, közvetlen multinacionális vagy akár off shore cĂ©g hátteret a működtetĹ‘kben is lehet találni, de viszont feltĂ©telezhetĹ‘en a – hogy Ăşgy mondjam – ártatlannak tűnĹ‘ Kft-k mögött is tulajdonkĂ©ppen mĂ©lyebbre ásva bizonyos közös szálakat föl lehet fedezni. Nem tudok konkrĂ©t arányt, de Ăşgy gondolom, hogy a dolog termĂ©szetĂ©bĹ‘l következik, hogy jelentĹ‘s számban, a lĂ©tesĂtett Ă©s a fĹ‘leg, hogy hol lĂ©tesĂtettek, ennek megfelelĹ‘en Ăşgy gondolom, hogy feltĂ©telezhetĹ‘ jĂł bizonyossággal, hogy e mögött a Magyarországon a liberalizáciĂłs törvĂ©ny után lehetĹ‘sĂ©get kapott multinacionális tĹ‘ke igyekszik itt tĂ©rt nyerni.
Műsorvezető: Ön szerint többen vannak már, mint a hazai patikák? Tehát több a külföldi, mint a hazai patika…
Horváth Tamás: Â… nem, nem, ez Ăşgy gondolom, hogy biztos hogy nincs ĂgyÂ…
MűsorvezetĹ‘: Â… Ă©s mit tudnak tenni annak Ă©rdekĂ©ben, hogy ez ne legyen Ăgy, hogy megmaradjanak a magyarországi hazai patikák Ă©s visszaszorĂtani valahogy a kĂĽlföldi gyĂłgyszertárláncok terjeszkedĂ©sĂ©t.
Horváth Tamás: Hát a Magyar GyĂłgyszerĂ©sz Kamara 2007. Ăłta, tehát a törvĂ©ny hatályba lĂ©pĂ©se idejĂ©n már nagyjábĂłl azokat a pontokat, amiben szĂĽksĂ©gesnek látjuk a törvĂ©nymĂłdosĂtását ebbĹ‘l a cĂ©lbĂłl, ezeket összeállĂtottuk, Ă©s hát ezeket folyamatosan prĂłbáltuk a politika Ă©s a döntĂ©shozĂłk felĂ© közvetĂteni. Pontosan arrĂłl van szĂł, hogy a gyĂłgyszertár-lĂ©tesĂtĂ©snek valamilyen határt Ă©s keretet szabni, hiszen azt sajnos ki kell mondanom, hogy ma a hatályos törvĂ©nyi szabályozás mellett praktikusan az Ă©s ott lĂ©tesĂt gyĂłgyszertárat, aki akar, hiszen a törvĂ©nyben ma mĂ©g lĂ©tezĹ‘ igĂ©nyelt többletszolgáltatások egy lĂ©tesĂtĂ©shez ezek teljesen látszĂłlagos, ezt is többször elmondtuk, igazábĂłl lakossági igĂ©nyt nem elĂ©gĂtenek ki, papĂron kipipálhatĂłk, hogy ezeket teljesĂtik. EgyĂ©bkĂ©nt sajnos a hatályos törvĂ©ny 2010-tĹ‘lpedig mindenfajta szabályozást megszĂĽntetne a gyĂłgyszertár lĂ©tesĂtĂ©s terĂ©n. Tehát, ha nem törtĂ©nik változás, akkor mĂ©g rosszabb irányba haladunk. Éppen ezĂ©rt szĂĽksĂ©ges az, hogy ebben nĂ©mi mĂłdosĂtás. És erre nĂ©zve decemberben a szocialista párt parlamenti frakciĂłjátĂłl egy ĂgĂ©retet kaptunk, hogy márciusban ismĂ©t megnyitják a gyĂłgyszergazdaságossági törvĂ©nyt, Ă©s akkor visszatĂ©rhetĂĽnk ezeknek a mĂłdosĂtási javaslatoknak a..
MűsorvezetĹ‘: ElkĂ©pzelhetĹ‘, akkor egy törvĂ©nymĂłdosĂtás..
Horváth Tamás: Reméljük, ezen dolgozunk, igen.
MűsorvezetĹ‘: Értem. Hogyha összefoglalná Ăgy a beszĂ©lgetĂ©s vĂ©gĂ©n vázlatszerűen, hogy milyen negatĂv hatásai, következmĂ©nyei lehetnek annak, hogyha a kĂĽlföldi gyĂłgyszertárláncok behálĂłzzák Magyarországot? Akkor mi az a nĂ©hány fontos dolog, amit kiemelne?
Horváth Tamás: NĂ©zze, megközelĂtĂ©s kĂ©rdĂ©se. Ha most, Ăşgy mondjam, nemzetgazdaság felĹ‘l nĂ©zzĂĽk, akkor föl kell tennem azt a kĂ©rdĂ©st, hogy kĂvánja azt a magyar társadalom, hogy a nemzetgazdaságnak egy olyan szeletĂ©t, ami az elmĂşlt másfĂ©l Ă©vtizedben egy politikai döntĂ©s alapján, nemzeti Ă©s szakmai kĂ©zben volt, hiszen ebben ilyen gyĂłgyszertárak működtek, ezt gyakorlatilag a kĂĽlföldi tĹ‘kĂ©nek kiszolgáltassuk, Ă©s ugyanazt a folyamatot lehetĹ‘vĂ© tegyĂĽk, ami a gazdaság más terĂĽletĂ©n vĂ©gbement? Lehet itt beszĂ©lni cukoripar, olajipar, s a többi, sorolhatnám hosszasan, hiszen ismertek az adatok, hogy milyen mĂ©rtĂ©kben van a magyar gazdaság multinacionális cĂ©gek kezĂ©ben. Ha most nem a nemzetet nĂ©zzĂĽk, hanem nĂ©zzĂĽk ezeket kisebb nĂ©zĹ‘pontbĂłl, akár lemenve odáig, hogy ebben az elmĂşlt másfĂ©l Ă©vtizedben azĂ©rt körĂĽlbelĂĽl 2000 egzisztencia vállalkozás keretĂ©ben ez a szakmai, nemzeti kĂ©zben valĂł működtetĂ©s is Ăşgy valĂłsult meg, hogy gyĂłgyszerĂ©sz családok vagy gyĂłgyszerĂ©sz csoportok működtettĂ©k ezeket a gyĂłgyszertárakat, nyugodtan rögzĂthetjĂĽk, hogy eurĂłpai szĂnvonalon szolgáltatás tekintetĂ©ben, ami megtermelĹ‘dött, egyrĂ©szt kitermeltĂ©k a privatizáciĂłs költsĂ©geket tĂz Ă©v alatt, másrĂ©szt, amint már ettĹ‘l megszabadultak fölĂşjĂtották a gyĂłgyszertáraikat a közjĂł szolgálatában, hát most akkor Ĺ‘nekik is gyakorlatilag ez az elmĂşlt másfĂ©l Ă©vtizednyi munkájuk, felhalmozott teljesĂtmĂ©nyĂĽk hát ki van szolgáltatva ezeknek a tĹ‘keerĹ‘knek. Beteg oldalrĂłl is lehet nĂ©zni, mert tulajdonkĂ©ppen arrĂłl van szĂł, lĂ©trejön majd egy esĂ©lyegyenlĹ‘tlensĂ©g, hiszen nem lehet azt elvárni, hogy mondjuk egy multinacionális cĂ©g abban fantáziát lásson, hogy, az ország bármely 2000 lakosĂş telepĂĽlĂ©sĂ©n majd gyĂłgyszertárat lĂ©tesĂt. Ezek megszűnnek. VĂ©gbemehet egy olyan folyamat, mint NorvĂ©giában, ahol három Ă©v alatt gyakorlatilag olyan csökkenĂ©s ment vĂ©gbe a gyĂłgyszertárak számában, hogy ma 15000 lakosonkĂ©nt van egy patika. Ma Magyarországon ez a szám valahol 3500-4000 emberre jut 1 gyĂłgyszertár. Nem hiszem, hogy ez egy egĂ©szsĂ©gpolitikai cĂ©l lehet Magyarországon. És ha nem törtĂ©nik ebben az irányban beavatkozás, akkor viszont ide fog vezetni ez.
MűsorvezetĹ‘: A megoldás pedig csak egy törvĂ©nymĂłdosĂtás lehet. Ha jĂłl Ă©rtettem.
Horváth Tamás: ĂŤgy van, Ăgy van.