Egyre-másra kapják a csapást a patikusok: Somogyban az elmúlt hónapokban két gyógyszertár bezárt, és másik kettő is erre készül. Nagy baj vidéken van, ott ellátatlan marad a lakosság.
Gara Istvánt, a Somogy Megyei Gyógyszerész Kamara elnökét nem lepték meg a kispatikák bezárásáról szóló hÃrek.
– Korántsem olyan vonzó már ez a pálya, mint néhány évtizeddel ezelÅ‘tt – mondta Gara István –, elöregedÅ‘ a korfa, nincs utánpótlás, szűkül az árrés, és a piaci liberalizáció sem a szakmai nÃvó emelése és a könnyebb boldogulásunk érdekében hatott.
Nemrég Kaposfőn húzta le a rolót a patika, ebben a döntésben az üzemeltető életkora is közrejátszott. Egy több mint kétezer lelkes nagyközségben és egy kis faluban várható gyógyszertárbezárás a közeljövőben.
– Oda kellene figyelni erre a helyzetre, mert végsősoron a betegek élete forog kockán – mondta Gara István. – A vidéki bezárás azért aggályos, mert ezekben az esetekben a lakosság ellátatlan marad. A háziorvosoknál fellelhető kézigyógyszertár csak a legsürgősebb ellátást oldja meg.
A patikusok kora mellett az elöregedÅ‘, elvándorló népesség is nehezÃti a vidéki működést, és vezet a tevékenység feladásához. Barcson háromból kettÅ‘ patika maradt talpon: itt egy tulajdonos két üzlete közül adta föl az egyiket. A kamara elnöke elmondta: egy jobb patikában akár 13-14 ezerféle gyógyszer is fellelhetÅ‘. Csak Ãgy biztosÃtható, hogy a betegségekre a helyettesÃtÅ‘ szerek is elérhetÅ‘k legyenek. Már csak e nagyságrend miatt is érthetÅ‘, hogy a szakember alkalmazása kötelezÅ‘, márpedig a felsÅ‘fokú végzettségű gyógyszerész és a legalább kétéves iskolában kitanult asszisztens alkalmazása nem olcsó mulatság– A gyógyszertárak jövedelmezÅ‘sége egyre kilátástalanabb, az árrés jelenleg 13 százalék körüli – mondta Gara István elnök. A megyeszékhely patikanyitási láza a versenyt növeli ugyan, de csak ideig-óráig, mert vélhetÅ‘en néhány nem marad talpon közülük.
Gara István azt mondta: a gondok a szabályozásban vannak. Szerinte nem kellene minden minisztercserénél fölforgatni a rendszert. A magánosÃtása idején majdnem hibátlanul működött minden, azóta azonban átgondolatlan lépések sorozata sújtotta az ágazatot, tette hozzá.
A somogyi kamarai elnököt aggasztja, hogy már évekkel ezelÅ‘tt is legalább 800 gyógyszerész hiányzott a szakmából. Pedig csak a megerÅ‘sÃtésével lehet küzdeni az óriási méreteket öltÅ‘ gyógyszerhamisÃtás ellen. Európában a piac 10 százalékát teszik ki a hamisÃtványok, évente 500 milliárd eurós adóbevétel-kiesést okozva a költségvetéseknek. Az álpirulákat sufnikban, betonkeverÅ‘ben bevonatozva, padlón szárÃtva készÃtik kréta- és téglaporból. A gyógyszermaffia elleni fellépés szorgalmazói kiemelik: a készÃtményeket biztos forrásból, elsÅ‘sorban patikákból szabad beszerezni. Ez a folyamat erÅ‘södik: a posta a minap felhagyott a gyógyszerárusÃtással, és egyre több benzinkút is Ãgy tesz.