A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint több száz gyógyszertár összességében 7 és fél milliárd forintos számlatartozást halmozott fel a nagykereskedÅ‘k felé. Info Rádió 2009.05.19. Mv.: A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint több száz gyógyszertár összességében 7 és fél milliárd forintos számlatartozást halmozott fel a nagykereskedÅ‘k felé. Horváth Tamás szerint, ha nem történik kormányzati intézkedés, megállÃthatatlanná válik a gyógyszertárak eladósodása. Szépvölgyi István beszélt Horváth Tamással.
Horváth Tamás: Van egy általános forgalomcsökkenés, ami jórészt a támogatáscsökkentésbÅ‘l ered. A másik az pedig az újonnan létesült, kifejezetten agresszÃv marketinggel dolgozó gyógyszertáraknak a nagyon erÅ‘s forgalom – és azon belül is leginkább gyógyszertámogatás – koncentráló hatása, amivel elszÃvják a többi gyógyszertártól a gyógyszerforgalmat. És végül van egy harmadik tényezÅ‘. Ez pedig a folyamatosan bÅ‘vülÅ‘ gyógyszerválaszték, amikor is negyedévrÅ‘l negyedévre újabb és újabb generikumok jelennek meg. Ennek az összesÃtése az, hogy kisebb, kevesebb forrásból nagyobb választékot kellene tudni finanszÃrozni a gyógyszertárak egészének, amit nem tudnak megtenni. A gyógyszer nagykereskedÅ‘k felé olyan mértékben vannak eladósodva, hogy a nagykereskedÅ‘k beszerzési kereteket határoznak meg, Ãgy a beszerzésük is korlátok közé szorul.
R.: Meddig lehet még húzni a nagykereskedők felé azt, hogy minél később fizessen az adott gyógyszertár?
Horváth Tamás: Hát én azt hiszem, hogy ezt tovább már nem nagyon lehet húzni. Nagyon súlyos jelei vannak ennek, hogy ennek a helyzetnek a végpontja közel áll. Nagyon nagy az az adósságállomány – 7 és fél milliárd forint –, amivel több száz gyógyszertár lejárt határidejű számlán tartozásként tartozik a nagykereskedÅ‘knek. És ebben a helyzetben ennek a több száz gyógyszertárnak a sorsa nagykereskedÅ‘i, gyártói oldal üzletpolitikai döntésétÅ‘l függ. Amennyiben nem történik a gyógyszertárak jövedelmezÅ‘ségében és likviditásában változtatás, ami javuló irányba hoz, akkor ezt a nagyon erÅ‘sen gyorsuló és növekedÅ‘ eladósodást nem tudjuk megállÃtani.
R.: Az úgynevezett generikus program évente 20-25 milliárd forintos megtakarÃtással járna. Mi a kamara álláspontja? Mennyiben segÃthet ez?
Horváth Tamás: Egy OECD felmérés szerint Európában harmadikok-negyedikek vagyunk a generikus gyógyszerek arányában és generikus gyógyszereknek az árfekvésében. Ez egy nagyon jó pozÃció. Tehát tulajdonképpen a generikus gyógyszereknek megvan már a tere a magyar gyógyszerelésben. Hogyha még valami olyat is lehetne tenni, amivel a létezÅ‘ ellenérdekeltségét a forgalmazóknak – és itt a gyógyszertárakról beszélek – csökkentené, nem kell kitalálni itt a langyos vizet, Európában nyolc-tÃz módszer van arra, hogy hogyan lehet az érdekeltségét a gyógyszertáraknak megteremteni a generikus gyógyszerek forgalmazásában. És akkor ez a 3-4. helyünk akár még jobb is lehet, és összességében ez a betegek javát szolgálja.
Mv.: Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökét hallották.