Egy Ă©ve kapta kĂ©zhez az Országos EgĂ©szsĂ©gbiztosĂtási PĂ©nztár figyelmeztetĹ‘ levelĂ©t az a 24 ezer ember, akik semmilyen jogcĂmen nem fizettek egĂ©szsĂ©gbiztosĂtási járulĂ©kot. Tavaly januártĂłl megszűnt az eltartott családtagok alanyi jogon kapott ellátása is. A nagyszabásĂş kampányhoz az orvosok Ă©s a gyĂłgyszerĂ©szek is csatlakoztak, Ĺ‘k az orvosi viziten vagy receptkiváltáskor egyenkĂ©nt ellenĹ‘riztĂ©k a tajszám alapján, hogy a páciensnek van-e Ă©rvĂ©nyes jogviszonya.
Istántsuly DezsĹ‘, a Nyugat-dunántĂşli Regionális EgĂ©szsĂ©gbiztosĂtási PĂ©nztár GyĹ‘r-Moson-Sopron Megyei KirendeltsĂ©gĂ©nek vezetĹ‘je (MEP) szerint az Ĺ‘ elkötelezettsĂ©gĂĽk nĂ©lkĂĽl messze nem lehetett volna ilyen eredmĂ©nyes a kampány – igaz, ha nem vĂ©geztĂ©k el az esetenkĂ©nt alig egyperces műveletet, azt vizitenkĂ©nt nyolcvan forintjuk bánta. NĂ©hány esetben mĂ©g tĂşlkapások is voltak; elĹ‘fordult pĂ©ldául, hogy az orvos nem akarta ellátni a pácienst, vagy a gyĂłgyszertárban csak teljes áron adták ki neki a felĂrt gyĂłgyszert, holott ehhez nem, csak a figyelmeztetĂ©sre lett volna joga a szakembernek...
A kampány annyira jĂłl sikerĂĽlt, hogy maguk az ott dolgozĂłk is meglepĹ‘dtek: a „potyautasok" 24 ezres tábora tavaly novemberre kevesebb mint kĂ©tezerre, azaz alig tĂz százalĂ©kra olvadt. (A 24 ezres szám ugyan nem tűnik soknak – kĂĽlönösen a megye 430 ezres lakosságához kĂ©pest –, országosan azonban hatalmas bevĂ©telkiesĂ©st okozott a több százezer bliccelĹ‘.) Ebben a fĂ©lelem is közrejátszott, 2007 januárjátĂłl ugyanis az APEH kezeli a társadalombiztosĂtási jogviszony bejelentĂ©sĂ©t, Ăgy a szankcionálás is az adĂłhatĂłság feladata. Tavaly az APEH rĂ©giĂłs igazgatĂłsága 4052 nemfizetĹ‘rĹ‘l szerzett tudomást a MEP megkeresĂ©se nyomán, az ellenĹ‘rzĂ©sek cĂ©lja azonban nem a bĂĽntetĂ©s, hanem a viszonyok rendezĂ©se volt. EzĂ©rt alig bĂĽntettek: a megyĂ©ben mindössze 70 esetben, átlagosan 43 ezer forint adĂłhiány Ă©s 18 ezer forint bĂrság megfizetĂ©sĂ©re. (Azok egyĂ©bkĂ©nt, akik semmilyen jogcĂmen – pĂ©ldául gyes vagy gyed, nyugdĂj, szociális rászorultság – nem jogosultak egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátásra, idĂ©n januártĂłl havi 4500 forint járulĂ©k fizetĂ©sĂ©re kötelesek.)
A potyautasoknak azĂ©rt nem mindegyike vette jogosulatlanul igĂ©nybe az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátást, sokaknak adminisztráciĂłs hiba miatt „mutatott pirosat a lámpa", azaz jelent meg ellenĹ‘rzĂ©skor piros pont az orvos vagy gyĂłgyszerĂ©sz számĂtĂłgĂ©pĂ©n. Több száz nyugdĂjas járt pĂ©ldául Ăgy, de a számĂtĂłgĂ©pes rendszer korábban azt sem tudta kezelni, ha valakinek Ăşj (bejelentett) munkahelye volt, a rĂ©girĹ‘l azonban hivatalosan nem jelentettĂ©k ki, Ăgy a kĂ©t jogviszony papĂron párhuzamosan futott, vagy Ă©ppen a munkáltatĂł elfelejtette feltĂĽntetni, hány Ăłrában dolgozik az adott dolgozĂł. Sajnos sokan – a felszĂłlĂtottak közel hatvan százalĂ©ka – a MEP ĂĽgyfĂ©lszolgálatán szembesĂĽltek azzal, hogy bár azt hittĂ©k, „legálisan" dolgoznak, munkaadĂłjuk nem jelentette be Ĺ‘ket. (Pedig maga a rendszer csak a bejelentĂ©s tĂ©nyĂ©t jelzi, azt nem, hogy valĂłban befizettĂ©k-e utána a járulĂ©kokat.)
Mára a technikai hibákat kikĂĽszöböltĂ©k, s felszĂłlĂtották a munkáltatĂłkat dolgozĂłik bejelentĂ©sĂ©re, s Ă©v vĂ©gĂ©re mindössze 1997-en maradtak „feketelistán". A legtöbben olyanok, akik kĂĽlföldön, legálisan dolgoznak – pĂ©ldául a határ menti ingázĂłk –, s bár jogosultak az EU-ban az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi szolgáltatásokra, hivatalos bejelentĂ©s hĂján a rendszerben ez nem jelenik meg.
NĂ©hány pontosĂtĂł Ă©szrevĂ©tel a cikk tartalmához:
- A gyĂłgyszerĂ©szek nem "csatlakoztak a kampányhoz", hanem jogszabály Ărta elĹ‘ kötelezĹ‘en az ellenĹ‘rzĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©t.
- A gyĂłgyszertáraknak az elmulasztott ellenĹ‘rzĂ©s esetĂ©n nem "nyolcvan forintjuk bánta", hanem a kiadott gyĂłgyszer teljes támogatási összege, adott esetben vĂ©nyenkĂ©nt több ezer, több tĂzezer forint.
- A gyĂłgyszertárak az ellenĹ‘rzĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©Ă©rt 0 azaz nulla forint ellenĂ©rtĂ©ket kapnak, azaz ezt a feladatot ingyen vĂ©gzik az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtĂł rĂ©szĂ©re.
- A gyĂłgyszertárakat a jogviszony ellenĹ‘rzĂ©s esetĂ©ben egy hibásan kialakĂtott, nem tesztelt informatikai rendszer használatára köteleztĂ©k anyagi felelĹ‘ssĂ©ggel. Ennek a rendszernek a megbĂzhatĂł, biztonságos működĂ©sĂ©hez a gyĂłgyszerĂ©sz kamara Ă©s a gyĂłgyszertári számĂtĂłgĂ©pes közreműködĂ©sĂ©vel fĂ©l Ă©vre volt szĂĽksĂ©g.
Ă–sszegezve Ă©s röviden a gyĂłgyszertárak a TAJ szám ellenĹ‘rzĂ©ssel olyan szolgáltatást vĂ©geznek (ma is) amit ingyen, jelentĹ‘s anyagi kockázattal Ă©s kötelesek megtenni. Ennyit a sikertörtĂ©net egyik összetevĹ‘jĂ©rĹ‘l. EgyĂ©bkĂ©nt a közpĂ©nzek fegyelmezett felhasználásával, az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtĂł pĂ©nzĂĽgyi stabilitásának elĂ©rĂ©sĂ©vel Ă©s fenntartásával teljes mĂ©rtĂ©kben egyetĂ©rtĂĽnk, de a pĂ©nzĂĽgyi stabilitásra a többi szereplĹ‘nek is szĂĽksĂ©ge van, Ăgy a szolgáltatĂłknak (kĂłrházak, rendelĹ‘k, gyĂłgyszertárak) Ă©s a betegeknek is. Na, ez mĂ©g nem sikertörtĂ©net.
Horváth Tamás
a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke