P. T.
Az orvoslátogatói dÃj visszaállÃtása ügynökönként 5 millió forintos éves kiadást jelent a gyógyszergyártóknak, az államnak pedig csaknem 10 milliárdos bevételt. Ismételt bevezetését a gyártók a gyógyszerügynöki tevékenység visszaszorÃtásának tartják. A kormányzat szándéka ugyanis az olcsóbb készÃtmények támogatása, csakhogy az orvosok többsége még mindig az ügynökök által régóta reklámozott, ám drágább szereket Ãrja fel. Pedig a kormány célja éppen a gyógyszerkassza kiadásának csökkentése, ezért is hirdette meg két éve az úgynevezett gyógyszer-gazdasáÂgossági programot. Ez azt jelenti, hogy rögzÃtették az azonos hatóanyagú, legolcsóbb készÃtmény árát, valamint annak állami támogatását. Az új rendszer lényege a gyártók közötti verseny élénkÃtése. Ennek hatására csökkenhetnek a gyógyszerárak s ezzel a gyógyszerkassza költségei is.
Bidló Judit, az InnovatÃv GyógyÂzergyártók Egyesületének igazgatója lapunknak diszkriminatÃvnak nevezte a gyógyszergyártókra kiszabott dÃjat, az új jogszabályt pedig formailag és tartalmilag továbbra is hibásnak. Mint mondta, elfogadhatatlan, hogy a kormány Ãgy kÃván pluszpénzhez jutni, különösen, hogy jelentÅ‘s egyéb fizetési kötelezettséggel sújtja a gyógyszergyártókat.
Két éve
A gyógyszer-ismertetÅ‘i tevékenység két év óta engedélyköteles, az EgészségbiztosÃtási Felügyelet regisztrálja az ügynököket. A gyártó egyszeri hozzájárulásként százezer forintos dÃjat fizet, majd emberenként 25 ezret. Két évvel ezelÅ‘tt csaknem kétezer ügynököt tartottak nyilván.