Műsorvezető: Azzal folytatjuk a délutáni műsort, hogy az elmúlt két és fél hónap alatt öt patikát is kiraboltak. A Magyar Gyógyszerészi Kamara kérésére az országos rendőrfőkapitány elrendelte a gyógyszertárak fokozottabb védelmét. Hogy félnek-e a gyógyszerészek egy újabb támadástól vagy egyáltalán támadástól, ez is kiderül Társi István összeállításából.
Gyógyszerész: Minden zárásnál sajnos még egy ideig rá fogok gondolni.
Tudósító: Egy jó ideig este hét körül tehát csuklani fog az a szolnoki rabló, aki üres kézzel menekült el a gyógyszertárból, mert a patikavezető szembeszállt vele és nem adta oda a napi bevételt.
Gyógyszerész: Nem is nagyon tudtam felfogni, hogy mi történik. Most kezdem csak felfogni igazából, hogy rosszabbul sülhetett volna el a dolog.
Tudósító: Családja, amikor meghallotta, hogy mi történt, akkor ők hogyan reagáltak?
Gyógyszerész: Inkább adtam volna oda a pénzt.
Tudósító: Azt mondták?
Gyógyszerész: Igen. Egy-két perc alatt zajlott le az egész, kolleganőm jött oda hozzám, én hátul dolgoztam a laborban, hogy gyere már, mert követelik a napi bevételt.
Tudósító: És egy fegyvernek látszó tárgy volt nála, magyarul egy pisztoly?
Gyógyszerész: Az volt nála. Most ha azt mondom önnek, hogy játék pisztoly, több mint valószínű, hogy az lehetett, mert ha rendes fegyver, akkor esetleg határozottabban lépett volna fel a fiatalember, illetve belelő a levegőbe és
Tudósító: bele tudott nézni a szemébe?
Gyógyszerész: nem nagyon, álarc volt rajta, az arcát nem nagyon láttuk, illetve azt néztem, hogy a kassza zárva van-e. Amikor pedig hátrafordult, akkor egyből a bejárati ajtó kulcsát kerestem, hogy gyorsan rázárjam az ajtót.
Tudósító: Azért zárta rá, hogy vissza ne menjen.
Gyógyszerész: Így van, hogy ne jöjjön vissza, mert én azt hittem, hogy kiment segítséget kérni vagy valaki mással bejön.
Gyógyszerész2: Komoly lélekjelenlét kell ahhoz, hogy egy ilyen helyzetet kezelni tudjanak. De én azt hiszem, hogy nem is nagyon tudja kezelni, ez egy véletlen, hogy ez a hölgy ilyen ügyes volt és ilyen rátermett volt. A rendőrségnek kell megoldania ezt a problémát.
Tudósító: Ezt nem egy pszichológus, hanem egy belvárosi gyógyszertár vezetője mondja. Szerencsére az ő talpraesettségüket és idegrendszerüket még nem tesztelték a rablók.
Gyógyszerész2: Van pánikgomb, rögtön be tudjuk riasztani a rendőrséget. Adott estben nem tudom, hogy mit csinálnánk, azt hiszem, hogy nagyon meg lennénk ijedve mi is. Ha a pénzt követeli, azonnal oda kell adni. Természetesen a kasszában minimálisat kell tartani, éppen megelőzésképpen, nagy szerencséje a patikánknak, egy térfigyelő kamera van éppen velünk szemben, és tulajdonképpen ez biztonságot is jelent számunkra.
Tudósító: Önben nincs akkor félsz cseppet sem?
Gyógyszerész2: Reménykedem, hogy itt nem fog történni semmi.
Tudósító: Két hónap alatt öt patikarablás történt az országban, abban az öt gyógyszertárban is reménykedtek, hogy náluk nem lesz semmi baj, és mégis megtörtént. Majd Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi kamara elnöke levelet írt a rendészeti miniszternek, az országos és a budapesti rendőrfőkapitánynak.
Horváth Tamás: Tarthatatlan, hogy ahol beteg vannak és az emberek feladatukat végzik, betegeket látnak el, ilyen helyen támadások legyenek, de mindenképp fontosnak tartottam azt, hogy kerüljön helyére az a jogi kategória. A gyógyszertár egy közegészségügyi intézmény, az ott dolgozók közfeladatot ellátó személyek, ha őket a foglalkozásuk körében ér támadás, az egy kiemelt súlyú bűncselekmény és azért gondoltam, hogy ebben a levélben segítséget kérek. Ezt a segítséget meg is kaptuk, mind a nappali szolgálati időben, mind pedig az éjszakai ügyeletek idején fokozott járőrszolgálatot teljesít a rendőrség a gyógyszertárak környékén.
Tudósító: Egyetért a levél tartalmával egy fővárosi gyógyszertár alkalmazottja is. Tőlük február 10-én követelte egy ismeretlen támadó a bevételt, majd nem tudni mennyi összeggel, gyalog távozott a helyszínről.
Gyógyszerész3: nagyon szeretnénk, ha fokozottabb védelmet kapnánk valamilyen úton-módon, hát nem tudom, hogy lehet ezt gyakorlatban megvalósítani. Kaptunk is erre az itteni rendőrségtől ígéretet, voltak bent és mondták, hogy rendszeresen fognak járőrözni, támogatjuk mindenképpen ezt a törekvését a kamarának is.
Tudósító: A kamara segítséget kért az önkormányzati szövetségektől is.
Horváth Tamás: Amennyiben olyan település van, ahol most vagy a jövőben terveznek térfigyelő kamera rendszert, vagy ilyen hálózatokat fejlesztenek, akkor kiemelt figyelemmel telepítsék ezeket a gyógyszertárak környékére. Pozitív volt a válasz mind ebben, mind pedig abban, hogy a polgárőr szervezeteket felkérik arra, hogy fokozott figyelemmel legyen a gyógyszertárak környékére.
Tudósító: Add ide a pénzt! Ezt olvashatta az a gyógyszerész, aki elé egy cetlit tolt a rabló. A fenyegetőző férfi 80 ezer forintot kapott a kasszából, a veszprémi gyógyszertár vezetőjét hallják.
Gyógyzserész4: Ez egy keddi nap volt, és azokban az órákban, percekben, amikor maga a cselekmény történt, az embernek minden egyes rezdülésre nyakában dobog a szíve és mindenképpen mély nyomot hagyott bennünk ez az egész.
Tudósító: de hogyan lehetne ezek ellen a dolgok ellen fellépni, mert ez itt a kérdés, hogyha be van kamerázva egy patika, akkor az elrettentő eszköz lehet, vagy alkalmazzanak biztonsági szolgálatot, egy biztonsági őrnek kellene, hogy ott üljön a patikában?
Gyógyzserész4: Bennünket is húz az ág anyagilag, tehát ez drága dolog.
Tudósító: Ön szerint félnek ma Magyarországon a patikusok, a gyógyszerészek?
Gyógyzserész4: Van köztük olyan, aki szorong attól, hogy bármikor bejöhet valaki és a párezer forintos kasszabevételért őt megtámadja. Úgy érzem, hogy a betegellátás és a gyógyszerkiadást, az ezzel kapcsolatos szakmai munka, az odafigyelést azt nagyon zavarja ez a szorongás.
Tudósító: Nekünk betegeknek ez a szorongás, ez nem tehet jót.
Gyógyzserész4: Hát nem, pontosan erről van szó, ezért szeretnénk ezt a helyzetet kezelni.
Tudósító: A fokozott rendőri jelenlétből tapasztaltak már valamit?
Gyógyzserész5: Még nem. Nagyon jól jönne, mert pontosan ezen a részen nincs térellenőrzés sem, nagyon-nagyon jó lenne. Sarki épület a gyógyszertárunk, tehát abszolút rálátás nincsen. Nagyon örülünk neki, hogyha az önkormányzat szán egy kis összeget fokozott védelemre.
Tudósító: Higgye el, hogy nagyon sok emberben az a kép él, hogy hát ha valaki patikát üzemeltet, patikatulajdonos, akkor van neki annyi bevétele, hogy vagyonőrt alkalmazzon vagy saját maga építsen ki egy rendszert, önök most ezt megteszik, de a non-stop boltnál is, meg a szemben lévő pékségben is ugyanezt meg lehetne csinálni, hát mi is fokozott rendőri jelenlétet kérünk.
Gyógyzserész5: Hát ebben igaza van, ahol pénzzel dolgoznak, bármelyik üzlet ezt kérhetnék
Horváth Tamás: Nézze, nagyon sok patikának van bekötve, akár néma módon is riasztórendszere rendőrségre, vagy pedig biztonsági szervezetekhez, de sajnos azt kell mondanom, hogy a gyógyszertárak gazdasági helyzete már nem ugyanaz, mint két évvel ezelőtt volt, kivéve azokat a gyógyszertárakat, amelyek igen nagy forgalmi helyen vannak, és különböző kereskedelmi akciókkal próbálják a forgalmukat koncentrálni és egyre nagyobb forgalmat teremteni. A többi gyógyszertárnak a gazdasági helyzete kifejezetten nehéz.
Tudósító: Tehát az önök kérésének két jelentős pontja van, az egyik az, hogy riasztóan hasson, a másik pedig az, hogy az ott dolgozó ember az biztonságban érezze magát és 100 százalékosan el tudja látni a feladatát.
Horváth Tamás: Pontosan így van, mi ezt szerettük volna elérni, és úgy érzem, hogy ezzel a segítőkészséggel, amivel a rendőrség, és hát a polgárőr szervezetek és önkormányzati szövetségek reagáltak erre, ezek segítik ezt a folyamatot.
mr kossuth rádió >>