Az egyik multi például minden recept után száz forint kedvezményt ad, egy nyolc receptet beváltó nyugdÃjas tehát nyolcszáz forintot spórolhat náluk. Az árkedvezmények jogkövetÅ‘ biztosÃtása nem ütközik törvénybe, kérdéses viszont, hogy ennek célja a fogyasztók szolgálata, vagy a piacszerzés, a kiszorÃtás.
A külföldi gyógyszertárláncok monopolhelyzetbe kerülhetnek, Ãgy árban és szolgáltatásban sem lesz verseny. A lapunkat megkeresÅ‘ magyar gyógyszerészek emlékeztettek, a Molnár Lajos SZDSZ-es egészségügyi miniszter idején elkezdett patikaliberalizációt a lakosság érdekeinek szolgálatával, a jobb hozzáférhetÅ‘séggel indokolták. Ehhez képest a falvakban szinte egyetlen új patika sem létesült, nem úgy a városokban, ahol a multik a rendelÅ‘intézetek közelében úgymond rányitottak az ott már évtizedek óta működÅ‘ hazai gyógyszertárakra. Szerintük a külföldi tulajdonú láncok célja a magyar patikák tönkretétele, amit nem szakmai alapon, hanem kizárólag a mögöttük álló, szinte korlátlan anyagi háttérrel érnek el. Az egyik multinacionális patikalánc jelenleg is zajló akciója szerint minden egyes recept után száz forint kedvezményt adnak, egy hat-nyolc receptet beváltó nyugdÃjas tehát hat-nyolcszáz forintot spórolhat náluk. Egy ilyen akcióval a hazai, családi patikák képtelenek felvenni a versenyt mondják az érintettek -, hiszen jelenlegi szűkös lehetÅ‘ségeik mellett nem tudják kigazdálkodni az ehhez szükséges havi átlagosan nyolcszázezer-egymillió forintot. De ha egyesek mégis képesek lennénk erre, a multik válaszként minden bizonnyal kétszáz forintra emelnék a kedvezményt. Azt a magyar gyógyszertárak is elismerik, hogy a helyzet visszás, hiszen egy ilyen akció nem ütközik a versenytörvénybe, mivel az a vásárló számára kedvezÅ‘. Ha viszont a szakmaiságot nélkülözÅ‘, csak az árkedvezményen alapuló verseny folytatódik, a hazai patikák sorra tönkremennek, amivel viszont éppen a versenyhelyzet szűnik meg, ami a késÅ‘bbiekben aligha szolgálja a lakosság érdekit - hangsúlyozták. Egyes láncpatikák szakmaisága, a betegekhez való hozzáállása ugyanakkor az eddigi tapasztalatok alapján kétségesnek nevezhetÅ‘. Nem egyedi eset, hogy az olcsó, kevés hasznot hozó, munkát viszont igénylÅ‘ úgynevezett magisztrális készÃtményekkel sok multinál nem szÃvesen foglalkoznak, azokért inkább a kispatikákba irányÃtják a betegeket.
RendkÃvül nehéznek nevezte a helyzetet Horváth Tamás. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke hangsúlyozta: az árkedvezmények jogkövetÅ‘ biztosÃtása nem ütközik a versenytörvénybe, kérdéses viszont, hogy ennek célja a fogyasztók javának szolgálata, vagy pusztán a piacszerzés, a kiszorÃtás. Ha a "játék" az utóbbiról szól, úgy valóban ellehetetlenülnek a magyar patikák. Azon túl, hogy ezzel családok, egész életen át felépÃtett egzisztenciák mehetnek tönkre, a multinacionális patikaláncok olyan monopolhelyzetre tehetnek szert, hogy sem az árban, sem a szolgáltatásban nem kell már versenyezniük - erÅ‘sÃtette meg Horváth Tamás a lapunknak nyilatkozó gyógyszerészek aggodalmait. Az elnök a helyzet megoldását a kamara - Molnár Lajos idején - eltörölt etikai, ellenÅ‘rzési és számonkérési jogköreinek visszaállÃtásában látja. Szerinte a korábbi önszabályozás eszközével meg lehetne teremteni az egyensúlyt a multinacionális és a hazai cégek érdekei, a verseny és a szakmaiság között.