Az elmúlt két és fél hónap alatt ugyanis öt fegyveres patikarablás történt: elÅ‘ször múlt év decemberében támadtak meg egy kispesti gyógyszertárat, január végén egy másikat Pilisvörösváron, egy hete ugyanazon a napon Veszprémben és a fÅ‘város II. kerületében, egy nappal késÅ‘bb pedig Budapest X. kerületében. Értesüléseink szerint valamennyi támadásnál néhány tÃzezer forinttal távoztak a rablók, a rendÅ‘rség konkrét összeget azonban nem közölt a patikák védelmében, az elkövetÅ‘ket pedig azóta is keresi.
Az MGYK arra hÃvta fel a rendÅ‘rség vezetÅ‘inek figyelmét, hogy a patikatulajdonosoknak nincs pénze biztonsági Å‘rök alkalmazására vagy technikai rendszerek telepÃtésére. A rendÅ‘rségi védelem azonban a kamara álláspontja szerint jár a patikáknak, azok ugyanis közegészségügyi intézmények, a dolgozók pedig egészségügyi közfeladatot látnak el.
Az ORFK-nál közölték: Bencze József országos rendÅ‘rfÅ‘kapitány a kamarának küldött e heti válaszlevelében megÃgérte a patikák környékén a rendszeres járÅ‘rözést, egyúttal pedig arra kérte a fÅ‘városi és megyei rendÅ‘rkapitányokat, hogy mérjék fel a kiemelten veszélyeztetett gyógyszertárak körét és azok számára biztosÃtsanak még szigorúbb védelmet.
SegÃtséget Ãgért a patikáknak a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) is, a kamara ugyanis arra kérte a települések vezetÅ‘it, hogy a térfigyelÅ‘ rendszerek kialakÃtásakor vegyék figyelembe a közforgalmú gyógyszertárak elhelyezkedését. A TÖOSZ-nál lapunknak elmondták: a tagönkormányzatok határozatban vállalták, hogy nemcsak a „bekamerázásra” figyelnek oda, de mostantól a polgárÅ‘reik is sűrűbben cirkálnak a patikák környékén.