Márai Sándor 1967. évi naplójában ezt Ãrja: „még nem vagyok közömbös, de már nem vagyok kÃváncsi.” Valahogy én is Ãgy vagyok ezzel a több éve tartó és most felerÅ‘södött politikai kampánnyal. Nem vagyok közömbös, hiszen tudom az irányultságomat, politikai-erkölcsi iránytűmet szilárdan tartom, semmilyen „mágnes” sem térÃtheti el. Épp ezért nem vagyok kÃváncsi. Nem vagyok kÃváncsi a hamis Ãgéretekre, pofátlan hazugságokra, lekezelÅ‘, lenézÅ‘ felsÅ‘bbségérzésre stb. Szintén Máraitól való: „a magyarságnak mindig akkor keletkeztek a problémái, amikor a butaság elkezdett gondolkodni”. Most engem is ez a „művakolatú” fal vesz körül, amibÅ‘l kitekinteni csak felfelé – emelt fÅ‘vel – lehet.
Megtanultuk, hogy napjainkban mi a „közszolgálat”? A nép tüzén a saját pecsenyénket sütögetni. Demokritos is már régen kifakadt: „nehéz dolog hitványabbak uralma alatt élni”. Joubert szerint „bár a méh és a darázs ugyanarra a virágra száll, mégsem ugyanazt a mézet szÃvja ki belÅ‘le". A javamat akarod, vagy a javaimat? – költÅ‘i kérdésre a válasz: „akinek tele a marka, barátjával sem foghat kezet”. Jelen helyzetünk valósága: nem elég szabadlábon élni, szabad kéz is kell hozzá. S ha ez is megvan, jöhet a „spártai stratégia”: ha nem nyújtja a kezét, fogd lejjebb! A XX. század két gyilkos ideológiája közül az egyik túlélte magát. A „me-too” gyógyszerek analógiájára, ma is a támogatott listán van. A legautentikusabb személytÅ‘l, SzolzsenyicintÅ‘l idézek: „A kommunistánál kártékonyabb és veszélyesebb embertÃpust még nem produkált a történelem. Cinizmusuk, szemtelenségük, hataloméhségük, gátlástalanságuk, rombolási hajlamuk, kultúra- és szellemellenességük elképzelhetetlen minden más, normális, azaz nem kommunista ember számára. A kommunista nem ismeri a szégyent, az emberi méltóságot, és fogalma sincs arról, amit a keresztény etika Ãgy nevez: lelkiismeret. Nincs olyan vastag bÅ‘rt igénylÅ‘ hazugság, amit egy kommunista szemrebbenés nélkül ki ne mondana, ha azt a mozgalom érdeke vagy az elvtársak személyes boldogulása Ãgy kÃvánja”. Kemény kritika, de egy emberöltÅ‘i tapasztalattal, aláÃrható.
A magyar és Ãgy a gyógyszerésztársadalom is választás elÅ‘tt áll. Cicero a köztársaságról szóló művében Ãgy Ãr: „nem szabad, hogy a fáradtság, a közöny vagy a csömör elűzze a tisztességes, független és tehetséges embereket a nehéz és mégis szükséges küzdelmek szÃnterérÅ‘l. A köztársaság elveszhet nemcsak ellenségeinek merészsége által, hanem hÃveinek tompa és lelkiismeretlen közömbössége miatt is”. Bizonyos mértékig megértem a fáradt csüggedést és közömbösséget, ebben a ciklikussá vált folyamatban, melyben az elÅ‘zÅ‘ korszak oltárterÃtÅ‘je, a következÅ‘ lábtörlÅ‘je. Az ihletnek – különösen a politikai és gazdasági ihletnek – olyan új forrásai keletkeztek, ahová a múzsák már csak lábat mosni járnak. Reméljük, hogy az új Parlamentet zömében államférfiak és nem politikusok töltik meg, mert Clark szerint „a politikus a következÅ‘ választásra gondol, az államférfi pedig a következÅ‘ nemzedékre”.
Sors bona, nihil aliud!
Budapest, 2010. március 1.
Dr. Szabó Sándor
tiszteletbeli elnök