Május 25-én Orbán Viktor leendÅ‘ miniszterelnök benyújtotta a kormányprogramot, melyben az egészségügyre vonatkozóan a legfontosabb célja többek között a várólisták felére csökkentése, a tisztességes bérezés megteremtése, a háziorvosok, a járó- és fekvÅ‘betegellátás finanszÃrozásának javÃtása, a kórházak adósságállományának felszámolása, valamint a mentÅ‘szolgálat fejlesztése.
A kormányprogram gyógyszergazdálkodás cÃmű fejezete kifejti, hogy az elmúlt évek során a finanszÃrozás változásával egyidejűleg gyakran változtak a gyógyszergyártókra és nagykereskedÅ‘kre vonatkozó szabályok. A piaci szereplÅ‘k számára a növekvÅ‘ költségek mellett a kiszámÃthatatlanság és a kaotikus viszonyok jelentették a legnagyobb problémát. A betegek gyógyszerterhei eközben drasztikusan emelkedtek. „Célunk, hogy az EgészségbiztosÃtási Pénztár és a gyógyszergyártók között több évre szóló megállapodások jöjjenek létre, amelyek lehetÅ‘vé teszik a betegterhek és a biztosÃtói kifizetések mérséklését. A gyártók rendkÃvül magas marketingköltségeinek csökkentése, valamint a generikus program támogatása jelentÅ‘s árcsökkentÅ‘ hatást fejthet ki. A gyógyszerár-emelkedés ellenÅ‘rzését, valamint a választék bÅ‘vÃtését szolgálja majd a biosimilar (magas technológiai igényű, pl. inzulin) gyógyszerek befogadási és támogatási rendszerének megteremtése. Hasonló célokat fog szolgálni a párhuzamos importból származó gyógyszerek térnyerésének elÅ‘segÃtése. A szocialista kormányzat gyógyszer-gazdaságossági törvénye rontott a gyógyszerellátás biztonságán, a patikaalapÃtás liberalizációjának eredményeként pedig közel 600 kispatika ment csÅ‘dbe. A törvény újragondolása, valamint a patikaalapÃtás újraszabályozása elengedhetetlen. A kispatikák megmaradása nemcsak egészségpolitikai cél, hanem nemzetpolitikai cél is. MűködÅ‘ kispatikák nélkül nincs élhetÅ‘ vidék. Meg kell teremteni, hogy a közforgalmú gyógyszerellátásban megÅ‘rizhetÅ‘ legyen a gyógyszerészi tudáson alapuló független működtetési kompetencia és az ehhez szorosan hozzátartozó többségi gyógyszerészi tulajdonon alapuló gyógyszertár működtetés. Ez a tervezett változás összhangban van az Európai BÃróság határozatával.”
A Magyar Nemzet május 26-ai számában az ellátórendszer finanszÃrozásának javÃtását, valamint az orvosok és az ápolók bérrendezését emelte ki a legtöbb szakmai szervezet vezetÅ‘je az új kormány programjának egészségügyi fejezetébÅ‘l. Mindannyian reményüket fejezték ki, hogy a korábbiaktól eltérÅ‘en a döntések elÅ‘készÃtésénél figyelembe veszik véleményüket.
A kormányprogrammal kapcsolatban Horváth Tamás, az MGYK elnöke a lapnak kifejtette: „a választási programból már ismert elemek köszönnek vissza az új kormány programjában, amelyek megfelelÅ‘ alapot biztosÃtanak a gyógyszerellátás rendszerének helyreállÃtásához”. Horváth Tamás szerint azonban a "részletekben rejlik a lényeg", amelyek kidolgozásához reményei szerint segÃtséget nyújthatnak a szakmai szervezetek, Ãgy a kamara is.
- Alapvetésnek tekinthetÅ‘, nem tartalmaz felelÅ‘tlen Ãgérgetést - vélekedett Balogh Zoltán, a Magyar Szakdolgozói Kamara elnöke. PozitÃvumnak nevezte, hogy a dokumentumban bÅ‘vebben Ãrnak a munkaerÅ‘gondokról, mint a korábbi kormányprogramok, s már nemcsak az orvosok elvándorlásával és életkörülményeinek javÃtásával foglalkoznak, hanem a szakdolgozókéval is. Ha sikerül pluszforrást szerezni az idén az ágazatnak, akkor annak egy részét - még ha csak közérzetjavÃtó intézkedésként is - a bérrendezés megkezdésére kellene fordÃtani szögezte le.
Varga Imre, a szakrendelÅ‘ket képviselÅ‘ Medicina 2000 elnevezésű szervezet vezetÅ‘je annak örül, hogy a dokumentum elismeri: a Molnár Lajos korábbi SZDSZ-es szakminiszter idején történt struktúraátalakÃtás elhibázott volt, amit most korrigálni kell. Az ágazati dolgozók bérrendezésének lehetÅ‘leg idei megkezdésén kÃvül fontosnak nevezte a költségkövetÅ‘ finanszÃrozás biztosÃtását. Szeretnék azonban azt is elérni, hogy az elavult infrastruktúra cseréjéhez biztosÃtson forrást az új kormány, s a háziorvosláson kÃvül a járóbeteg-ellátásban is tegye lehetÅ‘vé a vállalkozói működést.
- Most az a dolgunk, hogy a szakmai szervezetekkel együtt segÃtsük és figyelemmel kÃsérjük az új kormány munkáját - vélekedett a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István elmondta, a tervezet olyan témákat érint, amelyeket már régóta szorgalmaznak, mindhiába. - OperatÃv tudással rendelkezünk ezen a területen, Ãgy reméljük, hogy ez a kormány az elÅ‘zÅ‘vel ellentétben igénybe veszi a szakmai szervezetek segÃtségét - tette hozzá. Szerinte a program számos területen Ãgér alapvetÅ‘ változást, amelyek reményt adnak a járó- és fekvÅ‘beteg-ellátás rendbetételéhez.
A volt szocialista miniszter Rácz JenÅ‘, Kórházszövetség elnöke az ATV-nek nyilatkozta elismerte, hogy a kormányprogram egészségügyi részének minden szavával egyetért. Rácz JenÅ‘ szerint összesen 250 milliárd hiányzik az egészségügyi rendszerbÅ‘l, idén pedig másfél-két havi finanszÃrozás, vagyis 65 milliárd forint. Ez az, amit sürgÅ‘sem orvosolni kell – mondta. Rácz JenÅ‘ szerint ehhez erÅ‘forrás kell és struktúraátalakÃtás, de ez nem az ágyleépÃtést és a kórházbezárást jelenti, ahogyan a kormányprogram is Ãrja. A kórházszövetség elnöke szerint a forrásokat az egészségiparnak, mint húzóágazatnak a megjelenése teremthetné elÅ‘, az ágazat ugyanis több GDP-t termel, mint amennyit felhasznál. Rácz JenÅ‘ szakmai területenként, megyei szintű kórházintegrációt elképzelhetÅ‘nek tart, mert a jelenlegi rendszer nem fenntartható.
A kormányprogram benyújtásának napján, május 25-én a Napi Gazdaságnak nyilatkozta Horváth Tamás elnök kifejtette, hogy ma egy piacvezérelt, szétesett, kizsigerelt és válságjeleket hordozó gyógyszerellátó rendszert kell rendbe tenni, ami szükségletalapon szervezett, kiegyensúlyozott, fenntartható, garantált szolgáltatásminÅ‘séget adó és mindenki számára elérhetÅ‘ gyógyszerellátást biztosÃtó állami szabályozást igényel. Ennek elkészültéig le kell állÃtani a gyógyszertárak engedélyezését, hogy továbbiak csak az új szabályozásnak megfelelÅ‘en létesülhessenek - tette hozzá.
Horváth szerint meg kell fékezni a gyógyszertárak további eladósodását és a részben ebbÅ‘l eredÅ‘ integrációs és fúziós folyamatokat. Az elnök úgy véli, a patikai promóció problémakörét is sürgÅ‘sen szabályozni kell, mivel az az ellátásbiztonságot és a minÅ‘séget veszélyezteti. A kormánynak új gyógyszerpolitikára lesz szüksége, amelyben a piaci szempontok érvényesÃtése helyett az eredményességet és a hatékonyságot kell elsÅ‘dlegesnek tekinteni - fogalmazott. Vissza kell állÃtani a teljes körű, államtól független hivatásetikai rendszert, ehhez kötelezÅ‘ tagság alapján szervezett hivatásrendi köztestületre van szükség.