A helyreállÃtó műtétre még várni kell
Danó Anna
Megszűnik az EgészségbiztosÃtási Felügyelet, lesz megint kötelezÅ‘ kamarai tagság az orvosoknak és a gyógyszerészeknek, korlátozzák a patikaliberalizációt– az új kormányzat elsÅ‘ egészségpolitikai döntéseit Szócska Miklós egészségügyért felelÅ‘s államtitkára Világgazdaság szakmai konferenciáján ismertette.
Könnyű méregtelenÃtéssel kezdte hivatali munkáját Szócska Miklós, az egészségügyért felelÅ‘s államtitkár – derült ki azon a szakmai konferencián, amelyen a politikus elmondta a szűzbeszédét az egészségipar szereplÅ‘i elÅ‘tt. ElsÅ‘ rendelkezései között fÅ‘ként olyan, a szakmát bosszantó korábbi intézkedéseket függeszt fel, amelyek pénzbe nem kerülnek, de javÃthatnak az ágazati érdekképviselÅ‘k hangulatán. Egyebek közt jelezte: a kormány stÃlust vált az egészségügyben dolgozókkal szemben, nem támadják Å‘ket, csakhogy népszerűek legyenek, sÅ‘t megvédik Å‘ket azoktól, akik alaptalanul a lejáratásukkal próbálkoznak.
Szócska a döntéseit meghatározó személyes alapelvei közé sorolta az egészség megÅ‘rzését, az egészségügyben dolgozók életkörülményeinek javÃtását, valamint a rendszer fenntarthatóságát. Mint mondta, a WHO kutatása szerint három sikerfeltétele van a rendszer átalakÃtásának: a stabil kiszámÃtható környezet, a hatékonyság növelésébÅ‘l származó jövedelem visszaforgatása az ágazatba, valamint, hogy legyen ösztönzÅ‘, amely megtartja az eredményeket.
Azonnali intézkedésként jelentette be az EgészségbiztosÃtási Felügyelet megszüntetését, az alig hároméves kormányhivatal néhány funkcióját, köztük a betegjogok védelmét megtartják, de hogy pontosan hová telepÃtik a feladatot, az csak Å‘sszel derül ki. Szócska Miklós mindezt azzal indokolta, hogy a felügyelet és az ágazat között törés keletkezett, tolerálhatatlan „ütÅ‘verÅ‘ viszony” alakult ki, és csak az egészségbiztosÃtó évente 200 millió forint felügyeleti dÃjat fizetett. Emellett lesz megint kötelezÅ‘ kamarai tagság az orvosoknak és a gyógyszerészeknek, korlátozzák a patikaliberalizációt.
Szócska Miklós szakmai hasonlattal szemléltette az egészségügy jelenlegi helyzetét. Azt mondta, cserbenhagyásos gázolás áldozata az egészségügy, és most politraumás (soksérüléses) helyzetben van, a helyreállÃtó műtétet még nem lehet megkezdeni, csak az állapotát stabilizálni. Az államtitkár részletekrÅ‘l nem beszélt, úgy fogalmazott, az egészségügyi akcióterv a gazdasági keretrendszer függvénye, amit még vizsgálnak.
A politikus átláthatóságot Ãgért az állami pénzek elköltésében. Mint mondta: a jövÅ‘ben szabadulnának a szubjektÃv, osztogató szereptÅ‘l, ami a múltban erÅ‘sen jelen volt. Hozzátette: „nyÃlt kártyákkal játszunk, és ezt a másik oldaltól is elvárjuk”. Csütörtökön a szaktárca honlapján közzétették az elmúlt öt év közpénz-felhasználási dokumentációját. A politikus óva intett azonban attól, hogy az adatokból az összefüggések nélkül bárki, bármit kiragadjon. Jelezte azt is, hogy a kormányzat bejegyeztette a dereguláció.hu webportált, amelyre várnak minden rendszerjobbÃtó, ám pénz nélkül megvalósÃtható ötletet.