Bedobta a követ a vÃzbe a Gyógyszerészet a hamisÃtott étrend-kiegészÃtÅ‘krÅ‘l szóló cikkével. Nem mintha eddig nem tudtuk volna, hogy létezik gyógyszer-, étrend-kiegészÃtÅ‘- és élelmiszerhamisÃtás, sÅ‘t, hogy egyre nagyobb arányban jelennek meg ilyen termékek. Az újdonságot, pontosabban a sokkoló újdonságot az jelenti, hogy eddig a hamisÃtott termékeket jobbára csak zugárusok, titkon árusÃtották, gyanús helyeken, illegális piacokon, most viszont feketén-fehéren kiderült, hogy ilyenek legális helyeken, a szükséges eljárások betartásával is forgalomba kerültek. Új elemnek tekinthetÅ‘ maga a „bizonyÃtási eljárás” is, melynek során közjegyzÅ‘ által hitelesÃtett beszerzésekrÅ‘l és a megfelelÅ‘ laboratóriumokban bevizsgált készÃtményekrÅ‘l bizonyosodott be, hogy nem „egyszerű hamisÃtványok”, hanem egészségre veszélyes termékek.
A televÃzió képernyÅ‘jén idÅ‘rÅ‘l-idÅ‘re láthatjuk, ahogy fekete álarcos, állig felfegyverzett kommandósok hamisÃtott márkajelzésű ruhákat, cipÅ‘ket gyártó műhelyeken ütnek rajta, és a hamis CD-ket, órákat bulldózerekkel tapossák szét. Brutális akciók ezek ahhoz képest, hogy egy álságos Adibas-papucs viselésébe még senki sem halt bele, és egy garázsban letöltött Lady GaGa-album is legfeljebb a szerzÅ‘i jogvédÅ‘nek okozhat fejfájást.
Mindaz a gyógyszer, étrend-kiegészÃtÅ‘ viszont, amit az emberek testük gyógyÃtására, épÃtésére, működésének javÃtására használnak – más kategória. Az ártalmak széles skálájával – adott esetben a súlyos egészségkárosodásig – kell számolni annak, aki hamisÃtott szerhez nyúl. A botrány az, hogy aki eddig szabályosan forgalomba hozott, legális helyen árusÃtott készÃtményt vásárolt, annak nem kellett tartania ilyen veszedelemtÅ‘l. Most viszont – mint azt a Gyógyszerészet cikke világossá tette – már csak szerencse dolga, hogy ki, mivel kúrálja magát a széles választékból.
ElsÅ‘ körben nyilván mindenki a piacra kerülést felügyelÅ‘ intézetet, az OÉTI-t ültetné a vádlottak padjára. ElsÅ‘ felindulásunk azonban – bár érthetÅ‘ – nem teljesen jogos. A hatóságnak ugyanis sem nem kötelessége, sem nem jogköre a termékek bevizsgálása. A piacra kerüléshez elegendÅ‘ egy bejelentés (ennek formáját és tartalmát törvény Ãrja elÅ‘) és egy ennek alapján elvégzett regisztráció. Ezt hÃvják uniós szabályozásnak.
MindebbÅ‘l látható, hogy elvben jó dolog a piacra jutás megkönnyÃtése, az adminisztratÃv akadályok lebontása, de azért ebben az esetben sem célszerű hinni a piaci mechanizmusok mindenhatóságában.
Lassan-lassan mintha az illetékes hatóságoknak is felnyÃlna a szeme erre az igazságra. Nigériában például most Ãtéltek életfogytig tartó börtönre és teljes vagyonelkobzásra egy gyógyszerhamisÃtót. Szükség volt a szigorú intézkedésre, mert a hamisÃtásból eredÅ‘ károk már meghaladták a politika tűréshatárát. Reméljük, nálunk a törvényalkotók hamarabb eszmélnek fel, s megszigorÃtják a szabályozást, mielÅ‘tt a sokadik áldozatot is elhantolnánk. Erre most jó esély van, hiszen az egészségügyi politika gyorsan lépett az ügyben, és a felelÅ‘s államtitkár azonnali vizsgálatot kezdeményezett. Ezt jó elÅ‘jelnek tekinthetjük – akár tágabb értelemben is – a pozitÃv irányú változások elÅ‘jelének.
Â
Koncz Mária
Â