Â
Hálózat TV- HÃrháló
2010. július 31.
Â
MűsorvezetÅ‘: - Fél éven át tilos lesz gyógyszertárat nyitni. A parlament múlt héten elfogadott törvénymódosÃtása szerint július második felétÅ‘l jövÅ‘ január elsejéig tart a moratórium. Kivételt csak abban az esetben adnak, ha egy olyan településen akar valaki gyógyszertárat nyitni, ahol még nincs. A Magyar Gyógyszerészi Kamara egyetért a moratórium bevezetésével, de további változtatásokat szorgalmaznak.
Bejátszás: - A Gyógyszerészkamara üdvözli a patikaalapÃtásra vonatkozó moratórium bevezetését, mert rengeteg patika-létesÃtésre vonatkozó kérelem érkezik hozzájuk. A Kamara szerint korrekcióra szorul a gyógyszer-gazdaságossági törvény is, különösen a kis patikák esetében. Ezt jól mutatja, hogy egy 2 évvel ezelÅ‘tti statisztika szerint Magyarországon a meglévÅ‘ 2400-2500 patikából 600 veszteséges. A Kamara egy etikai szabályozást is sürget, mert elfogadhatatlannak tartják az ajándékosztogatásokat, vagy például azt a gyakorlatot, hogy a patikák 100 forintot fizetnek receptenként. Az érdekképviselet éppen a felelÅ‘sségre vonás miatt ismét kötelezÅ‘vé tenné a kamarai tagságot, amelynek eltörlésével megfelezÅ‘dött a tagok létszáma. A Kamara szeretné törvényben rögzÃteni azt is, hogy a gyógyszerész a patika 51%-nak legyen tulajdonosa, mert a Kamara szerint az utóbbi 3-4 évben szinte kizárólag üzleti befektetÅ‘k nyitottak patikákat, ahol a szakember gyógyszerész mindössze 1%-ban tulajdonos, Ãgy a szakmaiság eltörpül az üzleti érdek mellett.
MűsorvezetÅ‘: - Folytatjuk a témát. A stúdióban a HÃrháló mai vendége dr. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Köszönöm, hogy elfogadta a meghÃvásunkat.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke: - Jó estét kÃvánok.
MűsorvezetÅ‘: - A parlament július 22-i ülésnapján több ponton is módosÃtott azokon a törvényeken, amik alapján Önök dolgoznak, Ãgy a patika-alapÃtásról, a gyógyszer-ellátásról és -forgalmazásról szóló jogszabályokat. Önök üdvözölték a döntéseket. Több pont is volt, amit módosÃtottak, például a patikaliberalizáció hatályon kÃvül helyezése. Önök szerint erre miért volt szükség?
Horváth Tamás: - Valóban, mi a liberalizáció megkezdése elÅ‘tt, tehát 2006-ban, amikor ezt a törvénymódosÃtást elÅ‘készÃtették, onnantól kezdve folyamatosan jeleztük, hogy milyen problémák fognak keletkezni ebbÅ‘l a liberalizált gyógyszerellátó-rendszerbÅ‘l, és hát gyakorlatilag azt kell, hogy mondjam, hogy tételesen ezek igazolódtak.
Műsorvezető: - Mik voltak ezek?
Horváth Tamás: - Összességében arról van szó, hogy azzal, hogy gyógyszertárat teljesen mindegy, bárki, bárhol létesÃthetett Magyarországon az elmúlt 3 évben, annak az lett az eredménye, hogy ma Magyarországon nincs gyógyszerbiztonság, nincs ellátás-biztonság, a szolgáltatásminÅ‘séggel komoly problémák vannak, ésÂ…
Műsorvezető: - Mi az, hogy gyógyszerbiztonság nincs? Bemegyek a patikába, veszek egy doboz Rubophent…
Horváth Tamás: - Igen?
Műsorvezető: - … az nem biztos, hogy Rubophen, vagy mit értsek ezalatt?
Horváth Tamás: - A patikában még alapvetÅ‘en biztonságban van, de ennek a liberalizációnak azért voltak olyan hajtásai, amik nem kizárólag a gyógyszertárra vonatkoztak. Emlékezzünk vissza, hogy ez idÅ‘ben lett lehetÅ‘ség a gyógyszertáron kÃvüli forgalmazásra.
Műsorvezető: - Ez a benzinkutak, drogéria-üzletek?
Horváth Tamás: - Igen, igen, igen. Tehát egy fellazÃtott, mind szabályozásában, mind pedig az ellenÅ‘rzésében fellazÃtott rendszerben sokkal a nagyobb a lehetÅ‘sége annak, hogy akár a hamis gyógyszerek megjelenjenek az országban, ami eddig nem volt szerencsére gyakorlat, vagy pedig olyan minÅ‘ségi problémák jelenjenek meg, amik a gyógyszerek eltarthatóságával kapcsolatos.
Műsorvezető: - Gyógyszerellátásban is azt mondja, hogy problémák voltak, vannak.
Horváth Tamás: - Hát azzal sajnos mindenki találkozik, aki gyógyszereket szed Magyarországon. Úgy szoktam fogalmazni, hogy több fordulóssá vált a gyógyszer-beszerzés. Ha én most krónikus beteg vagyok, és mondjuk, fölÃrnak nekem minden hónapban 5 vényt vagy 5 vagy 6 vényt, akkor elég nagy esélyem van arra, hogy én ezt az 5 vényt egyszerre, egy patikában nem tudom beváltani.
Műsorvezető: - Mi ennek az oka?
Horváth Tamás: - Ennek az az alapvető oka, hogy a gyógyszertáraknak a működési forrásai az egy gyógyszertárra eső árrés csökkent, hiszen az a helyzet állt elő, amit úgy lehet legegyszerűbben szemléltetni, hogy egy kisebb tortát több szeletre vágunk. Tehát a források csökkennek, a készletezést nem tudom olyan szinten folytatni, eközben az elmúlt 3 évben is a gyógyszerkincs tovább növekedett, ennek az az összhatása, hogy a készletproblémák miatt a gyógyszertárak nem tudnak azonnal, első szándékra minden gyógyszert kiadni, nincs meg az a gazdasági erő, amivel ezt a készletezési tevékenységet tudják tenni.
MűsorvezetÅ‘: - Ezzel szemben most jön a moratórium, tehát ennek az ellentéte. Nem lehet majd patikát alapÃtani. Vannak bizonyos kivételek, ugye, ha jól tudom, olyan településen, kis településen, ahol nem működik gyógyszertár. Mi fog megváltozni?
Horváth Tamás: - Ez a liberális szabályozás, ez gyakorlatilag teljesen egy versenypiaci szabályozás. Az a szabályozás, ami felé a kormány halad, az egy szabályozott piaci rendszer. A kettÅ‘ között az az alapvetÅ‘ különbség, hogy a szabályozott piaci rendszerben szükséglet-alapon létesülnek a gyógyszertárak. Ez az elv, hogy a szükséglet szabályozza a gyógyszertáraknak a létesÃtését és a számát, ez már most, ebben a moratóriumi idÅ‘szakban is jelentkezik, hiszen arról van szó, hogy a teljes törvényi újraszabályozásig, ami az év vége vagy a jövÅ‘ év eleje, addig, arra az idÅ‘re ezt a rendszert gyakorlatilag nyugalomba helyezi, leállÃtja, gondolok itt a folyamatos gyógyszertár-létesülések, -bezárások és egyéb folyamatokra. Tehát ezt egy stabil helyzetbe hozza, mégpedig azon az elven, hogy a beteg-érdeket most is elsÅ‘ként kezeli. Ugyanis a moratórium arról szól, hogy a törvénymódosÃtás hatálybalépése után, 2010. december 31-ig új gyógyszertárat létesÃteni nem lehet, kivéve azokat a helyeket, ahol még nincs gyógyszertár a településen, vagy pedig egy gyógyszertár van a településen, és itt valami történt: a személyi jogos gyógyszerész meghalt, nyugdÃjba ment, tehát az ellátás zavart szenvedne. Ezeken a helyeken természetesen a betegellátás érdekében ez idÅ‘szak alatt is lehet gyógyszertárat létesÃteni.
MűsorvezetÅ‘: - Értem én, de hát a korábbi években meg volt olyan hÃr, konkrét példát tudok mondani, amikor éppen az adott városban működÅ‘ gyógyszerésszel akadályozták meg azt, hogy egy újonnan létrejövÅ‘ városrészben, ahová ezrek költöztek az évek során, új gyógyszertárat lehessen nyitni? Hogyan lehet ezt kivédeni? Ki fogja eldönteni, hogy akkor itt most kell, nem kell?
Horváth Tamás: - Hát azért én azt gondolom, hogyha itt az elmúlt 3 évben 20%-kal több gyógyszertár van, mint volt 2006-ban, akkor, és most már gyakorlatilag gyógyszertári ellátóhely szempontjából, azért mondom ezt, hogy nem csak közforgalmú gyógyszertár, hanem ide számÃtom a fiókgyógyszertárakat, kézi gyógyszertárakat is, akkor gyakorlatilag azt kell mondani, hogy most már 3000 lakos, vagy 3000 alatt van egy picivel az a szám, ami átlagosan egy gyógyszertári ellátóhelyre jut. Ilyen szám mellett azt gondolni, hogy ez alatt a fél év alatt bármely megnyÃlt lakóparknak problémája keletkezik azzal, hogy nem létesülhet ott gyógyszertár, ez azért némi túlzás. Azt szoktam még mondani, és talán ez a lényege ennek az egésznek, hogy próbáljunk meg errÅ‘l az egészrÅ‘l úgy gondolkodni, hogy ez egy 10 milliós ország. Természetesen a liberalizációnak vannak haszonélvezÅ‘i ilyen szempontból a betegoldalon, a fogyasztóoldalon, hiszen az ajándékozás, ez a parttalan létesÃtés, gyakorlatilag vannak helyek, ahol ez elÅ‘ny az emberek számára, de élnek ebben az országban máshol is, nem is kevesen, ahol viszont az Å‘ ellátásukat, az Å‘ szükségletüknek a kielégÃtését veszélyezteti ez a liberalizált rendszer, és talán Ãgy lehet ezt az egészet összefoglalni a legegyszerűbben, hogy ahol, ha ezt az egészet egybe nézzük, akkor azt kell mondanunk, hogy a liberalizáció össztársadalmi szempontból zsákutca volt, és ezért kell ezt megállÃtani.
MűsorvezetÅ‘: - A másik, ugye, ilyen törekvés, hogy a patika-alapÃtás, vagy patikát csak patikus, gyógyszerész létesÃthessen. Ez miért fontos? Tehát hogyha van működÅ‘ tÅ‘kéje egy vállalkozónak, azt gondolja, hogy ebben Å‘ lát üzleti lehetÅ‘séget, nyilván nem Å‘ fogja a gyógyszert kiadni, tehát azt ki lehet kötni, hogy Å‘ olyan szakembert alkalmazzon, aki ezt megteheti. Ez miért nem működik Önök szerint ezen az úton?
Horváth Tamás: - Hát erre nézve több megközelÃtés van, nem tudom, hogy erre van-e idÅ‘nk. De talánÂ…
Műsorvezető: - Csak gyorsan…
Horváth Tamás: - Nézzünk egy olyan megközelÃtést, ami azt mondom, hogy ennek az egész, a gyógyszerellátásnak a minÅ‘sége és a biztonsága az talán megállapodhatunk, hogy ez két fÅ‘ szempont. A minÅ‘ségben és a biztonságban nagyobb lehetÅ‘ségek vannak akkor, hogyha a gyógyszertárat, mint közegészségügyi intézményt a gyógyszerész, mint szakember, aki ezt tanulta, ebben tapasztalata van, van egy sajátos szakmai szabályrendszere, amihez tartja magát, és ezt felelÅ‘sséggel végzi. Ezzel szemben, hogyha szakmán kÃvüli létesÃti vagy működteti ezt a gyógyszertárat, akkor ezek közül néhány nem teljesül. Ugyebár, gyakorlatilag nem biztos, hogy a felelÅ‘sségvállalása meddig terjed. ValószÃnű van egy felelÅ‘sségbiztosÃtása a működtetÅ‘ társaságnak, de azért ennél hétköznapokban többet szeretünk látni az egészségügyben, mint hogy majd hosszú évek pereskedése után valamilyen kártérÃtést kapok, hogyha valami szakmai szabályszegés miatt gyakorlatilag nekem egészségkárosodásom keletkezett. Tehát összességében ezek azok, amiben többet tud az a rendszer, amelyben ezeket a létesÃtést és a működtetést a szakember számára tartja fönn az ország. Erre egyébként lehetÅ‘sége, lehetÅ‘ségünk van, többször emlegettük az Európai Közösség bÃróságának tavalyi és idei döntését, amikor is a gyógyszertárak működtetése és létesÃtésével kapcsolatban ezt megindokolta a bÃróság, hogy valóban megvan arra a lehetÅ‘sége az államoknak, hogy az Uniós alapjogok sérelmére is ezt a speciális működtetést megállapÃtsák és fenntartsák, de éppen az egészség és az élet védelme érdekében.
Műsorvezető: - Dr. Horváth Tamás, köszönöm, hogy vendégünk volt.
Horváth Tamás: - Köszönöm én is a lehetőséget.
Â