I.
A Pote-Mix Bumm étrend-kiegészítő termék kizárólagos forgalmazójának jogi képviselője levélben kereste meg a kamara elnökét (érkezett 2010. augusztus 17-én), melyben sérelmezi, hogy a honlapon közzétett Amit az étrend-kiegészítő hamisítási ügyről tudni érdemes c. írásban (h-) a terméket veszélyes étrend-kiegészítőnek minősítették, és foszfodiészterázgátló-analóg tartalmat tulajdonítottak neki. Ennek azonban jogalapját nem fejtették ki, mivel nem is volt. A jogi képviselő hivatkozik az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézetben folytatott vizsgálatra, melyben szerinte Megállapítást nyert, hogy a Pote-Mix Bumm étrend-kiegészítő nem tartalmaz tadalafil, szildenafil, vardenafil gyógyászati szintetikus anyagot, vegyületet, valamint foszfodiészteráz-gátló analógot, mint a többi konkurens termék. Mindezen tudományos vizsgálatok mellett a Magyar Gyógyszerészi Kamara állította, hogy a Pote-Mix Bumm foszfodiészteráz-gátló analógot tartalmaz, és veszélyes étrend-kiegészítőnek minősítette halmozottan a többi termékkel együtt. Ezáltal valótlan tényeket közölt a termékkel kapcsolatosan, és megtévesztve a fogyasztókat, megsértette cégünk jó hírnevét. Ezért A termékkel kapcsolatos tények ismeretében a csatolt vizsgálati dokumentumok alapján felszólítom Tisztelt Elnök Urat, hogy a Ptk. 79. § (1) értelmében a valótlan tényeket igazítsa helyre a közzétett médiumokban és a honlapján. Ismertesse a vizsgálatok valódi eredményét a Pote-Mix Bumm-al kapcsolatban és hogy a termék megfelel az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos előírásoknak. A cég jogi képviselője a helyreigazítást a kézhezvételt követő 8 napon belül vagy a legközelebbi számban kéri közzé tenni. Ellenkező esetben sajtó-helyreigazítási valamint kártérítési pert indít, továbbá a kártérítésen felüli kár összegét meghaladó bírság kiszabására is felhívja a bíróság figyelmét, melynek összegét közérdekű célra kívánja felhasználni (többek között ezen étrend-kiegészítő készítményeket akarja kedvezményesen értékesíteni a visszajáró vásárlóknak).
A Pote-Mix Bumm forgalmazójának jogi képviselője leveléhez csatolt egy tanulmányt, melyet a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete (MÉKISZ) adott ki. A tanulmány keltezése 2010. július 7. A tanulmánynak része Csupor Dezső, Szekeres András, Kecskeméti Anita, Vékes Erika, Veres Katalin, Micsinay Ákos és Hohmann Judit Potenciafokozóként propagált étrend-kiegészítők analitikai vizsgálata című vizsgálati jelentése. Ebben a szerzők a Pote-Mix Bumm-al kapcsolatban az alábbiakat rögzítik: A Pote-Mix Bumm HPLC-s vizsgálatával detektált csúcsok retenciós ideje és UV spektruma alapján kizárható, hogy a szildenafilt, tadalafilt vagy vardenafilt tartalmaz. A termék GC-MS vizsgálatával nem volt kimutatható tadalafil, szildenafil vagy vardenafil. A Pote-Mix Bumm gázkromatográfiás vizsgálata során 28,365 percnél eluálódott egy vegyület, amelyet tömegspektruma alapján nem tudtunk azonosítani. A Pote-Mix Bumm forgalmazójának jogi képviselője által csatolt vizsgálati jelentés tehát a jogi képviselő állításával szemben nem mondja ki, hogy a Pote-Mix Bumm ( ) nem tartalmaz ( ) foszfodiészteráz-gátló analógot, hanem azt rögzíti, hogy tadalafilt, szildenafilt és vardenafilt nem tartalmaz, de a gázkromatográfiás vizsgálat során eluálódott egy vegyület, amelyet tömegspektruma alapján nem tudtak azonosítani. A vizsgálati jelentés dátuma 2010. június 16.
II.
A helyreigazítási kérelem előzményeihez tartozik, hogy a Gyógyszerészet c. folyóirat 2010. júliusi számában [Gyógyszerészet 54, 387-399 (2010)] jelent meg Csupor Dezső, Szendrei Kálmán, Szekeres András, Kecskeméti Anita, Vékes Erika, Veres Katalin, Micsinay Ákos, Hohmann Judit: Hamisítás gyógyszerrel gyógyszerhamisítás? c. kétrészes közleménye. A szerzők három kivétellel (Szekeres András, Kecskeméti Anita, Vékes Erika Fumoprep Kft., Mórahalom) valamennyien a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézet munkatársai. A közleményt a szerzők 2010. július 1-jén véglegesítették. A kétrészes közlemény első része (Szintetikus gyógyszerhatóanyagok növényi készítményekben) a gyógyszerhamisításokkal kapcsolatos általános helyzetértékelést ad, a második részben (Szildenafilt és tadalafilt tartalmazó hamisított növényi potenciafokozók a hazai piacon) a szerzők módszertani ismertetést követően Magyarországon beszerezhető étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos vizsgálataikat írják le. A vizsgálatban 9 másik étrend-kiegészítővel együtt szerepelt a Pote-Mix Bumm elnevezésű étrend-kiegészítő is. A Gyógyszerészetben megjelent közleményben a Pote-Mix Bumm-ról a következők tudhatók meg:
A Kamara honlapján július 19-én a Gyógyszerészet júliusi számának megjelenését követő hét elején közzétett (h-) monogramos írás (Amit az étrend-kiegészítő hamisítási ügyről tudni érdemes) szerzője Hankó Zoltán. Az írás apropója az egészségügyért felelős államtitkár 2010. július 16-án megjelent közleménye, mely szerint a Gyógyszerészetben közölt cikk alapján az államtitkár vizsgálat lefolytatását rendelte el az étrend-kiegészítő hamisítási jelenséggel kapcsolatban. A Kamara honlapján közzétett írás részben a minisztérium közleményére és a Gyógyszerészetben megjelentekre hivatkozással e témával foglalkozik és a Pote-Mix Bummal kapcsolatban az alábbi mondatot tartalmazza: A vizsgálat alá vont fenti termékek közül ( ) a Potemix Bumm növényi összetevőket tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula férfiak részére foszfodieszterázgátló-analógot tartalmaz. Tehát a Kamara honlapján közzétett írás szerzője bár a Gyógyszerészetben csupán az jelent meg, hogy a vegyület tömegspektruma nagy hasonlóságot mutatott bizonyos foszfodiészteráz-gátló analógokkal tényként közli, hogy a Pote-Mix Bumm foszfodiészteráz-gátló analógot tartalmaz. Továbbá az írás a Gyógyszerészetben megjelentekhez képest többlet-információként tartalmazza azt a kijelentést is, miszerint A szerzők a termékeket közjegyző jelenlétében vásárolták Magyarországon.
III.
A Gyógyszerészetben megjelent közlemény és a Kamara honlapján közzétett írás tehát két lényeges eltérést tartalmaz. A közjegyző jelenlétét a vásárláskor a szerzők a Gyógyszerészetben megjelent közleményben nem tartották fontosnak jelezni, azonban erről a Gyógyszerészet felelős szerkesztőjét (aki egyébként a Kamara honlapján közzétett írás szerzőjével azonos), a kézirat leadásához kapcsolódóan, tájékoztatták. Mivel a közlemény megjelenését vizsgálat elrendelése követte, ezen információ közzététele a vitatott írás szerzője szerint a Kamara honlapjának olvasói számára fontossá válhatott. A másik eltérés a helyreigazítási kérelemben kifogásolt megfogalmazás oka pedig az, hogy a Gyógyszerészetben megjelent közlemény szerzői a Pote-Mix Bumm-ban talált vegyület szerkezetvizsgálatát melynek tömegspektruma nagy hasonlóságot mutatott bizonyos foszfodiészteráz-gátló analógokkal a közlemény véglegesítése (július 1.) és megjelenése (július 14.) közötti időben eredményesen elvégezték, s a talált vegyületet ismert, de Magyarországon nem törzskönyvezett foszfodiészteráz-gátló analógként azonosították. Erről a közlemény első két szerzője a Gyógyszerészet c. folyóirat felelős szerkesztőjét tájékoztatta. A vizsgálatról készült beszámoló a felelős szerkesztő birtokában van. A vizsgálatról közlemény készül, melynek megjelentetésre való előkészítése jelenleg is folyik. Közzétételére várhatóan a soron következő Gyógyszerészetben kerülhet sor. Egyébként a Gyógyszerészet júliusi számában megjelent közlemény szerzői az egészségügyért felelős államtitkár által elrendelt vizsgálat során az ÁNTSZ illetékeseinek a megjelent közlemény és a jelenleg megjelentetésre előkészítés alatt álló dolgozat háttér-dokumentációját átadták. Időközben az OÉTI a honlapján szereplő adatok szerint (2010. augusztus 23.) a Pote-Mix Bumm növényi összetevőket tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula férfiak részére elnevezésű terméket veszélyes étrend-kiegészítőnek minősítette és a zöld pipa megjelölését is megvonta.
IV.
A Polgári Perrendtartás 342. § (2) bekezdése szerint: A határidőben kért helyreigazítás közlését csak akkor lehet megtagadni, ha a helyreigazítási kérelemben előadottak valósága nyomban megcáfolható. Jelen esetben pontosan erről van szó, ugyanis:
A sajtó-helyreigazítás sajátos személyiségvédelmi eszköz, érvényesítésére csak a jogszabály által meghatározott körben és a jogintézmény társadalmi rendeltetésének megfelelően kerülhet sor. A Ptk. 79. § (1) bekezdése szerint helyreigazítás akkor rendelhető el, ha a bíróság azt állapítja meg, hogy a sérelmezett közlés valótlan vagy a valóságot hamis színben tűnteti fel. A rendelkezésre álló adatok mérlegelésével az MGYK arra a következtetésre jutott, hogy a helyreigazítási kérelem által kifogásolt cikk nem közölt valótlan tényállításokat, és nem tüntette fel a valóságot hamis színben, a helyreigazítási kérelemben előadottak valósága nyomban megcáfolható, így a sajtó-helyreigazításának a Ptk. 79. §-ának (1) bekezdésében írt feltételei nem állnak fenn, tehát az erre irányuló kérelem alaptalan.
A sajtó-helyreigazítás rendeltetése a valósághű tájékoztatás, márpedig a valósághű tájékoztatás elve sérülne, ha a kiegészített szakmai vizsgálat egyértelmű megállapítása ellenére az kerülne közzétételre, hogy a termék nem tartalmaz foszfodiészteráz-gátló analógot, és ezért nem jelenthet kockázatot a felhasználó egészségére.
V.
A fentiek alapján a Pote-Mix Bumm forgalmazója jogi képviselője felszólításának, miszerint a valótlan tényeket 8 napon belül vagy a legközelebbi számban igazítsuk helyre a közzétett médiumokban és a honlapunkon, valamint ismertessük a vizsgálatok valódi eredményét a Pote-Mix Bumm-al kapcsolatban és hogy a termék megfelel az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos előírásoknak, csak a fentieknek megfelelően tudtunk eleget tenni: a rendelkezésünkre álló dokumentumok alapján a tényeket ezúton közzétettük. A vizsgálatok végleges eredménye a Gyógyszerészet soron következő számában megjelenik. Arra vonatkozóan pedig, hogy a Pote-Mix Bumm növényi összetevőket tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula férfiak részére ezek után is megfelel-e az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos előírásoknak, mi is várjuk az elrendelt vizsgálat megállapítását.
Budapest, 2010. augusztus 23.
Dr. Hankó Zoltán