Megjelent Bayer István: A gyógyszerészet kialakulása és fejlÅ‘dése cÃmű könyve a Galenus Kiadónál.
A tudománytörténet, sőt a kultúrtörténet egyik legnépszerűbb területe az orvoslás históriája. Ennek oka talán az emberek vonzalma a viszolygás iránt. Bár tartunk a betegségektől, különösen, ha annak látható jelei vannak, mégis érdeklődünk irántuk. (...)
Bayer István könyve, A gyógyszerészet kialakulása és fejlÅ‘dése az orvosságok teljes történetét öleli föl. Ekkora ismeretanyag bezsúfolása egy igencsak vékony (függelékek nélkül mindössze 170 oldalas) könyvbe áldozatot kÃván. A szerzÅ‘ bevallottan vázlatos történetet Ãr, Ãgy gyakoriak a kétbekezdésnyi, alig néhány sort kitevÅ‘ fejezetek. Az oldalanként két-három kisméretű kép is erÅ‘sÃti az olvasó érzését, hogy kevéssé ismeretterjesztÅ‘, mint inkább tankönyvet tart a kezében.
A szerzÅ‘ tudományos felkészültsége azonban megkérdÅ‘jelezhetetlen. Bayer István az Országos Gyógyszerészeti intézet alapÃtó fÅ‘igazgatójaként az ENSZ genfi kábÃtószerügyi fÅ‘osztályán és a világszervezet kábÃtószerügyi bizottsági elnökeként is dolgozott. A kötet szakmai alapossága és számos gyógyÃr kevéssé ismert, néhol kalandos története Ãgy kárpótolhat a szerkesztés gyengeségeiért.
A quinquina a XVII. századi francia udvarban annyira népszerű volt, Ãrja Racine 1687-ben, hogy az étkezések után kávéval és csokoládéval kÃnálták a vendégeknek. A szert, amely a cinchona (kinin) Ãrásmódban vált ismertté, csodaszerként kezelték, bár ÃzesÃtés nélkül szinte elviselhetetlenül keserű volt. Nevét a legenda szerint a fél évszázaddal korábban élt Chinchona grófnÅ‘rÅ‘l, a perui alkirály feleségérÅ‘l kapta, akit kigyógyÃtott halálosnak vélt lázas betegségébÅ‘l. (...) A kÃnafa porÃtott kérge, pontosabban hatóanyaga, a kinin évszázadokig a malária egyetlen hatásos orvossága volt. Európában, ahol a klÃma miatt ritkábban fordult elÅ‘'a malária, általános lázcsillapÃtó hatása miatt keresték. Bár a fertÅ‘zÅ‘ betegségek okát még nem tudták gyógyÃtani, a kininnel legalább az egyik legveszélyesebb tünetet, a magas lázat csillapÃtani lehetett. A hatalmas kereslet miatt megjelent az addig csak a dél-amerikai Kordillerákban növÅ‘ kÃnafa konkurenciája is, és szerte a trópusokon termeszteni kezdték a növényt. A hatóanyag 1820-as felfedezése után már az izolált kinint árusÃtották, amely még vagy száz évig a legfontosabb gyógyszerek egyike maradt. Az 1937-ben Magyarországon törzskönyvezett 4512 gyógyszer közül még 178 hatóanyaga a kinin volt. A XX. században jelentÅ‘sége fokozatosan csökkent, új maláriagyógyszerek és lázcsillapÃtók jelentek meg, az antibiotikumok pedig már nemcsak a tünetet gyógyÃtották, de a kórokozókat is elpusztÃtották - többek között ezt tudjuk meg Bayer István könyvébÅ‘l.