Horváth Tamás, a kamara elnöke tájékoztatta az infoRádió hallgatóit a várható módosÃtásokról.
Mv.: A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint a szakma már benyújtotta javaslatait a gyógyszergazdaságossági törvény módosÃtásához, amit ez év végéig kell elfogadnia a parlamentnek. Horváth Tamással Szépvölgyi István beszélt.
Horváth Tamás: Vélemények benyújtására a gyógyszergazdaságossági törvény módosÃtása ügyében a határidÅ‘ 13. volt, és felteszem, ahogy a Magyar Gyógyszerészkamara, a többi felkért szakmai szervezet, illetve gyógyszerpiaci szereplÅ‘ is benyújtotta a véleményét vagy javaslatát a törvény módosÃtásával kapcsolatban. Itt tartunk jelenleg. Feltételezem, hogy rövid idÅ‘n belül az egyeztetések is megkezdÅ‘dnek, hiszen ha a jogalkotás idÅ‘beosztását nézzük, akkor az év végéig, ahhoz hogy végszavazásra is kerüljön, és hatályba tudjon lépni, ahhoz azért elég feszes ütemtervet kell tartani.
Rip.: Szócska Miklós megerÅ‘sÃtette, hogy év végéig van életben a gyógyszertáralapÃtási moratórium. Mi lesz december 31. után?
Horváth Tamás: Az elÅ‘bb emlÃtett határidÅ‘ nem csak onnét származik, hogy a nyári törvénymódosÃtásban ez Ãgy került meghatározásra, hanem onnét is, hogy a tavalyi év decemberében, az akkori Å‘szi egészségügyi salátatörvényben történt módosÃtás szerint az eredetileg addig terjedÅ‘, még a 2006-ban megállapÃtott határidÅ‘t kitolta a jogalkotó egy évvel. Magyarán, ez azt jelentené, hogy ha 2011. január 1-jétÅ‘l, ha nem történik semmi, akkor a gyógyszergazdaságossági törvény jelenlegi szabálya szerint teljes liberalizáció áll be a gyógyszertárlétesÃtés területén. Magyarán, még azok a jelenleg meglévÅ‘ szabályok, és azok a látszat-többletszolgáltatások is megszűnnének. Úgy gondolom, hogy semmi újdonság nincs abban, hogy a jelenlegi országgyűlés és a kormány határozott abban az irányban, hogy ez ne Ãgy legyen, Ãgy aztán ennek megfelelÅ‘en ez a határidÅ‘ is szorÃt.
Rip.: December 31-ig a szakmának mit kell még tennie?
Horváth Tamás: Nekünk az az egyértelmű feladatunk, hogy mindazt a szakmai információt, érvet, ami ehhez szükséges, azt folyamatosan szállÃtsuk. Elképzelésünk szerint a gyógyszerellátást egészségügyi szolgáltatássá kell tenni. Olyan egészségügyi szolgáltatássá, amely szükséglet-alapon szervezÅ‘dik.