(...) Amanda Feilding (az oxfordi Beckley AlapÃtvány igazgatója) most egy angol kutatásban vesz részt, amiben David Nutt vezetésével 40 év kihagyás után újra kivizsgálják egyes kábÃtószerek gyógyhatását. Ezek közt van az aztékok által „istenek húsának” nevezett Psilocybe cubensis (közkeletű nevén a varázsgomba) hatóanyaga, a pszilocibin. A kutatások elsÅ‘ eredményei szerint az anyag a traumák utáni emlékezetzavarokban odaveszett memória elÅ‘hÃvásában hasznos. Ezzel egy idÅ‘ben baltimoori kutatók a dohányzásról való leszoktatásban mutattak fel vele eredményeket.
A marihuánáról ismert, hogy a sclerosis multiplexes izom görcsösséget mérsékli. Kanadában úgy látszik megtört a jég. Nemrég engedélyezték egy marihuánából előállÃtott Stivex nevű szer orvosi használatát. A gyógyszerrel a montreali McGill Egyetem kutatói neuropátiás fájdalmak csillapÃtásában mutattak fel eredményeket.
Kérdés persze, vajon az emlÃtett kábÃtószerek pszichodelikus (érzékelést, érzelmet és gondolkodást megváltoztató) hatása nem szűkÃti-e minimálisra a gyógyÃtásban való felhasználás lehetÅ‘ségét. A londoni viselkedéskutató, Ken Checinski hangsúlyozza: nagyon keskeny az a mezsgye, ami a hasznos hatások adagja és a káros pszichogén dózisok között húzódik. Amanda Feilding viszont nem osztja ezt a véleményt, hiszen állÃtja: hozzászokás sem a marihuánához, sem a pszilocibinhez nincs, sÅ‘t ettÅ‘l az ellenÅ‘rzött adagban adott LSD esetében sem kell tartani. (...)
Â