A Menedzserek Országos Szövetsége (MOSZ) által idén megalapÃtott elismeréssel elsÅ‘ Ãzben Richter Gedeont, a Richter gyógyszergyár néhai alapÃtóját és tulajdonosát tüntette ki. Szeptember 10én a dÃj és az emléktábla ünnepélyes átadásának alkalmából közösen rendezett tudományos ülést a MOSZ és a Richter Gedeon Nyrt. a Magyar Tudományos Akadémia dÃsztermében Richter Gedeon - innováció cÃmmel.
MÃg a neves magyar művészek, tudósok és sportolók teljesÃtményét széles körű elismerés övezi, addig kiváló üzletembereink nem nyernek ilyen megtisztelÅ‘ helyet a magyar köztudatban - foglalta össze Az év történelmi üzletembere kitüntetés talán legfontosabb üzenetét a dÃj ötletadója, dr. Chikán Attila. A korábbi gazdasági miniszter, a Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának egyetemi tanára hangsúlyozta, hogy ezen kÃvánnak változtatni a kitüntetés létrehozásával, ugyanis kiemelkedÅ‘en fontos, hogy a fiataloknak példaként szolgáljon a dÃjazottak sikeres életútja és kivételes szakmai karrierje.
Takács János, a MOSZ elnöke elmondta, hogy a hagyományteremtÅ‘ céllal létrehozott posztumusz dÃj odaÃtélésekor a döntéshozó MOSZ vezetÅ‘ testülete legfÅ‘bb szempontnak tartotta, hogy a kitüntetendÅ‘ személy egyként legyen kiemelkedÅ‘en sikeres üzletember és erkölcsileg feddhetetlen jellemű, a hazájáért tenni akaró állampolgár. A dÃjazott kiválasztása során politikai szempont nem érvényesülhet, valamint élÅ‘ személy nem jelölhetÅ‘.
Az ülésen felszólaló dr. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter méltatásában kiemelte, hogy Richter Gedeon nem csupán a gazdaságot formáló kiváló üzletember volt, hanem innovatÃv tevékenységével a magyar történelem alakÃtásához is hozzájárult. A századfordulótól az I. világháborúig terjedÅ‘ rövid idÅ‘szakot, amely során Richter sikerre vitte az ÃœllÅ‘i út 105. alatti Sas patikáját és laboratóriumát, Matolcsy a magyar gazdasági fejlÅ‘dés kiemelkedÅ‘en progresszÃv másfél évtizedének nevezte. A cég mára a kutatásfejlesztés terén Európa elsÅ‘ ötven vállalata között van, a magyarországi cégek sorában pedig az élen áll. A Richter Gedeon által alapÃtott cég sikerét követendÅ‘ példának jelölte meg az új Széchenyi-terv célkitűzéseinek szempontjából is, amelyben az egészségipar a hét fÅ‘ nemzeti prioritás egyik kitörési pontjaként szerepel.
(...)
"Az Akadémia épülete is egy olyan történelmi személyiségre emlékeztet, aki nem azt kérdezte, hogy mit kap a hazától, hanem arra törekedett, hogy ő adjon a hazának" - emelte ki beszédében Pálinkás József, azAkadémia elnöke. Hangsúlyozta, hogy azok az iparosok, mérnökök és tudósok, akik munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak Magyarország fejlődéséhez, igazi történelmi személyiségek.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója beszédében köszönetét fejezte ki Richter Andreának, a jeles elÅ‘d unokájának, amiért személyes jelenlétével tisztelte meg az emlékdÃj átadásának ünnepségét. Elmondta, hogy 1942-ben a Richter Gedeon Rt. hozta létre Magyarország elsÅ‘ biológiai laboratóriumát, továbbá azt, hogy 1950-ben a cég egyik kiemelkedÅ‘ kutatás-fejlesztési sikere volt a B12-vitamin előállÃtása. Vállalatuknak ez másodikként sikerült a világon akkor, amikor a B12-kristály ára az aranyéval vetekedett. Az ünnepi ülés zárásaként Bogsch Erik vezérigazgató vette át az emléktáblát. (...)