HÃradó 21
2010.11.07.
21:08
Â
Mv.: A jövÅ‘ héten tartja elsÅ‘ ülését a Gyógyszerügyi EgyeztetÅ‘ Tanács. A testület megtárgyalja majd a patikaalapÃtás és tulajdonlás tervezett szigorÃtását. Az egészségügyi államtitkárság visszaállÃtaná a liberális reform elÅ‘tti állapotot azzal, hogy a gazdasági társaságoknak megtiltaná a többségi tulajdont a gyógyszertárakban. A patikaláncok érdekképviselete AlkotmánybÃrósághoz fordul, ha a parlament jóváhagyja az elképzelést.
R.: A 2007-es gyógyszerpiaci liberalizáció óta majdnem ötödével nÅ‘tt a patikák száma, miközben a gyógyszertárak közül minden negyedik veszteséges a GKI Egészségügy-kutató Intézetének felmérése szerint. A tanulmány megállapÃtja, hogy az élesedÅ‘ piaci verseny vesztesei azok a gyógyszerészek, akik nem csatlakoztak valamelyik patikalánchoz. Az új egészségügyi kormányzat ismét elÅ‘Ãrná, hogy gyógyszertár többségi tulajdonosa csak gyógyszerész lehet, gazdasági társaság nem. A 4500 patikust képviselÅ‘ Magyar Gyógyszerészi Kamara támogatja az elképzelést.
Horváth Tamás (elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara): A közzétett törvénymódosÃtás, amelly a mi álláspontunk szerint egyértelműen újrafogalmazza az egészségpolitikai elvárásokat, ismét visszaviszi az egészségügy rendszerébe a gyógyszerellátó hálózatot, megteremti az állami erÅ‘teljes szerepvállalást és az állami felügyeletnek a lehetÅ‘ségét, újraszabályozza a gyógyszertár-létesÃtés és tulajdonlás kérdéskörét. És végül pedig garantálja a betegérdekek elsÅ‘dlegességét.
R.: A patikaláncoknak 2014-ig adnának idÅ‘t a többségi tulajdon eladására. A vevÅ‘k körébÅ‘l a gyógyszergyárakat és az off-shore cégeket kizárnák. A kormány adatai szerint a 2400 hazai patika 20%-a tartozik valamelyik hálózathoz. Érdekképviseletük AlkotmánybÃrósághoz fordul, ha a parlament megszavazza a módosÃtást.
Kinics László (alelnök, Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége): A tulajdonosi háttér nem határozza meg, vagy legalábbis az biztos, hogy negatÃv irányba nem befolyásolja a szakmai munkát a patikákban, hiszen a mi patikáinkban ugyanúgy, ugyanott végzett gyógyszerészek dolgoznak, mint a másikban és szakmai elkötelezettségük ugyanolyan, mint a többi patikában dolgozó.. Tehát indokot igazán nem látunk arra, hogy erre szükség lenne
Szócska Miklós (egészségügyi államtitkár Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Fidesz-KDNP): Mi magunk is támogatói voltunk egy Gyógyszerügyi Egyeztető Tanács létrejöttének, ami, ha jól tudom, jövő szerdán fog először ülni. Lehet, hogy a szakmai szervezetek most hallják először ezt az időpontot. Igen, ha jól tudom, jövő héten megtörténik az első egyeztetés. Arra törekszünk, hogy egy konszenzusos verziót találjunk.
R: A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége attól tart, patikák sora zár be, mert kevés gyógyszerész mer majd hitelt felvenni a többségi tulajdon megszerzéséhez.