Részlet az interjúból:
- Az új patikaszabályok viszont konkrétan kötelezik a nem gyógyszerész patikatulajdonosokat, hogy lemondjanak magántulajdonukról.
- Kizárólag a tulajdoni arányokat határozzuk meg. Ahogy mi látjuk; elindult a liberalizáció és jött egyfajta patikaalakÃtási aranyláz, ami egy luftballon volt, mert hitelbÅ‘l finanszÃrozták a gyógyszertárnyitásokat. Ha megnézzük, hogy a gyógyszerellátó rendszernek milyen adósságállománya van, láthatjuk, hogy az már a fenntarthatóságot veszélyezteti. Abban egyébként a piac összes szereplÅ‘je egyetértett a Gyógyszerügyi EgyeztetÅ‘ Tanácson, hogy egyfajta piaci szabályozásra szükség van, mert a versenyjelenségek vagy azok következményei közvetlenül veszélyeztetik a gyógyszerellátó rendszert. Azok is Ãgy látják, akik vitatják az új jogszabály egyes pontjait. Az elÅ‘terjesztés elÅ‘Ãrja, hogy legyen átlátható a gyógyszertárak tulajdonlása, tehát ne off-shore cégekkel kelljen versenyezniük a korrekt adófizetÅ‘ patikusoknak. Az, hogy ki tulajdonolja a patikát, alapvetÅ‘en meghatározza a népegészségügyi magatartást is. Ha a kereskedelmi érdek dominál a gyógyszerellátásban, akkor nekem aggódnom kell a támogatási rendszer fenntarthatósága miatt és aggódnom kell az állampolgárok gyógyszerfogyasztási szokásai miatt is, hiszen vásárlói kedvezményekkel ösztönzik a fogyasztást. EzektÅ‘l a jelenségektÅ‘l kell megszabadulni. Tudom, hogy vannak az elÅ‘terjesztésnek vitatott pontjai, de van felhatalmazásom arra, hogy ha találunk konszenzusos megoldást, akkor egyeztetett módosÃtó indÃtványokkal alakÃtsuk a tervezetet.
- Mégis azt hallani, hogy bizonyos lobbierÅ‘k és a nagyobbik kormánypárt nyomására kell teljesen visszafordÃtani a liberalizációt. Nem lehetne "csak" leállÃtani vagy szabályozni? - Itt a többségi tulajdon a kérdés, tehát nem teljes visszaforgatásról van szó. Nem államosÃtjuk ezeket az intézményeket, csak olyan tulajdonosi szerkezetet kÃvánunk előállÃtani, ami meghatározza az ellátórendszernek megfelelÅ‘ tulajdonosi magatartást. De nem térek ki a kérdés elÅ‘l: mi azt a társadalompolitikai szemléletet valljuk, hogy a gyógyszerellátás az ellátórendszer része. A patika a népegészségügy találkozópontja és nem egy szupermarket, még ha a fogyasztási szokások abba az irányba is terelték. És hÃvhatjuk az ebben a folyamatban érintett szakmai képviselÅ‘ket lobbicsoportnak, de mi szövetségesünknek tekintjük Å‘ket.
Való igaz, hogy ez az érvrendszer meghatározta a változtatások menetét, de e mögött komoly kutatások, elemzések állnak. Ugyanakkor azt sem szeretnénk, hogy a felelőtlenül gazdálkodó és korlátlanul eladósodó patikusokat védje a szabályozás.
- Tehát a gesztusért cserébe elvárásaik is vannak? - Mindenképpen. Annak, hogy megvédjük ezt a piacot és ezzel a szabályozással javÃtsuk a fenntarthatóságát, ára van. A következÅ‘ években számon fogjuk kérni például a piaci tapasztalatok feldolgozását, és támogatjuk, hogy intenzÃvebb legyen a patikákban a népegészségügyi tevékenység.
A teljes cikk elolvasásához kattintson az alábbi linkre: