Az elÅ‘zÅ‘ esetismertetésben (V. számú) már megismert „gáláns” patikalánc-épÃtÅ‘, aki „különös érdeklÅ‘dést tanúsÃt az orvosi rendelÅ‘kkel egybeépÃtett gyógyszertárak iránt”, a liberalizáció elsÅ‘ évének tavaszán tett ajánlatot mai történetünk települési önkormányzatának is. Ajánlatának lényege, hogy saját cégének költségén egészségházat épÃt, az önkormányzatnak csupán azt kell vállalnia, hogy a településen praxist folytató orvosok meghatározott ideig az egészségházban rendelnek. Az ajánlat elválaszthatatlan része, hogy az egészségházban gyógyszertár is működik, melynek működtetÅ‘-tulajdonosa a patikalánc-épÃtÅ‘ ajánlattevÅ‘ vállalkozása.
A patikalánc-épÃtÅ‘ és az önkormányzat között a megállapodás ez esetben hamarosan megszületett. Még annak az évnek a nyarán képviselÅ‘testületi ülés döntött egy településrendezési szerzÅ‘désrÅ‘l (amely alapján a patikalánc-épÃtÅ‘ egyik cége megkezdhette a beruházást) és egy üzemeltetési szerzÅ‘désrÅ‘l (amely 99 évre köttetett). IdÅ‘közben a patikalánc-épÃtÅ‘ az ingatlant egy másik cégének értékesÃtette, amely viszont az elÅ‘zÅ‘ céget bÃzta meg a beruházással. Az épÃtési engedély 2008 elején megszületett. Ezt követÅ‘en elkészült a kiviteli terv, majd megkezdÅ‘dhetett a kivitelezés. Az épületszerkezet 2009 I. félévére elkészült és a tetÅ‘szerkezet készÃtése is megkezdÅ‘dött. Azonban idÅ‘közben kirobbant a vita az üzlettársak (a kivitelezÅ‘ cég tulajdonosai) között. A hÃrek szerint patikalánc-épÃtÅ‘ kollégánk a kötelezettségek minimalizálásában, üzlettársa pedig az elegáns, rendezett kivitelezésben volt érdekelt. A békés megoldás érdekében külön-megállapodás is született, amelynek azonban nem sikerült érvényt szerezni. Ezért a kivitelezÅ‘ cég ügyvezetÅ‘je a cég tulajdonában lévÅ‘ ingatlanokat értékesÃtette a patikalánc-épÃtÅ‘ egy harmadik cégének és az engedélyek átÃratása is megtörtént. Ezzel párhuzamosan patikalánc-épÃtÅ‘ kollégánk úgy döntött (talán az üzlettársak között kirobbant vita „megoldását” remélve?), hogy a már félig felépült ingatlanra bontási engedélyt kér és új épÃtési engedélyért folyamodik az illetékes hatósághoz. Posztmodern Déva váraÂ…
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
A fotó készÃtésének dátuma 2010. augusztus 30.
A bontás megtörtént, a telekrÅ‘l idén augusztus 30-án készült fotó ezt meggyÅ‘zÅ‘ erÅ‘vel bizonyÃthatja. Új épÃtkezésnek azonban – egyelÅ‘re – nyoma sincs. Sajátos fordulatot jelenthet, hogy a település polgármestere szeptember 27-én – negyven nappal a moratórium hatályba lépése után – a képviselÅ‘testület ülésén bejelentette: a gyógyszertár megkapta a működési engedélyt. A történtek ismeretében újólag fel kell tenni a kérdést, hogy helyes-e az a hatósági gyakorlat, amely szerint eldózerolásra váró telekre kiadható a gyógyszertár működését engedélyezÅ‘ határozat? És joggal tehetÅ‘ fel a régen ismert kérdés is: „ilyen gazdagok vagyunk?”. Erre persze lehetne úgy válaszolni, hogy a saját pénzét mindenki úgy herdálja, ahogy akarja. Csakhogy az elÅ‘zÅ‘ esetismertetésbÅ‘l már tudjuk, hogy „a gyógyszertárlánc sokmilliárd (!!!) forinttal tartozik egy budapesti székhelyű nagykereskedÅ‘nek”.
Hankó Zoltán