LazÃtott némiképp az egészségügyi államtitkárság a patikaalapÃtás és -működtetés szabályainak szigorÃtásán.
JövÅ‘re csak akkor lehet gyógyszertárat létesÃteni, ha az azt működtetÅ‘ vállalkozásban legalább 51 százalékos tulajdonrésze van a patikusnak - ebben a kérdésben nem változott a Nemzeti ErÅ‘forrás Minisztérium egészségügyi államtitkárságának álláspontja. Abban viszont igen, hogy a már működÅ‘ patikáknak mikorra kell eleget tenniük ennek az elÅ‘Ãrásnak. Az eredeti tervekben még 2014 szerepelt, az új javaslatban viszont csak 2017.
Cserháti Péter, a tárca helyettes államtitkára az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén úgy fogalmazott: a már működő patikák esetében két ütemben kell elérni a többségi gyógyszerészi tulajdont. 2014-ig 25, 2017. január 1-jéig pedig 51 százalékos részesedést kell szerezniük a patikusoknak.
Az eredeti tervekkel ellentétben az új javaslat szerint a gyógyszernagykereskedők 25 százalékos tulajdonrészt tarthatnának meg a már meglévő patikaláncokban.
Nem változott az eredeti javaslathoz képest, hogy az offshore cégek tulajdonosi szerepvállalását fel kell számolni. Továbbá az sem, hogy új patikát csak meghatározott lakosságszám és a legközelebbi patikától való távolságtartás esetén lehet nyitni. A korábbi terveknek megfelelően korlátozzák a gyógyszertárak marketingtevékenységét is.
Korodi Karolina, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének vezetÅ‘je közölte: az emlÃtetteket nem tekintik kompromisszumos javaslatnak, megÃtélésük szerint ezek az intézkedések szükségtelen korlátozásokat jelentenek, amelyek alkotmányossági aggályokat is felvetnek.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint a módosÃtás mellett is teljesül a kormány eredeti célkitűzése, igaz, két lépésben.
Az új határidÅ‘k meglepték a bizottság néhány kormánypárti tagját is. Ismeretes, volt már egy korábbi, a patikaliberalizációt korlátozó intézkedése a kormánynak, az év végéig patikalétesÃtési moratóriumot hirdetett, igaz, jóval késÅ‘bb, mint azt eredetileg tervezte.