Közel egytucatnyi gyógyszernagykereskedelmi engedéllyel rendelkezÅ‘ cég tárolta készÃtményeit azon a budaörsi telephelyen, ahol április 25-én tűz ütött ki. A Pharma Park tizenötezer négyzetméternyi területébÅ‘l ötezer kiégett, kétezerötszáz négyzetméternyi területet pedig füstszennyezés ért. Magyarországon jelenleg 605 cégnek van engedélye arra, hogy gyógyszert forgalmazzon, melyet 190 különbözÅ‘ telephelyen tárolnak.
Â
A budaörsi tűzesetrÅ‘l értesülve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet azonnal felvette a kapcsolatot a telephelyet üzemeltetÅ‘ céggel, illetve a káreseményben érintett forgalmazókkal. Az Intézet szakértÅ‘i a kockázatok elemzéséhez a GyógyszernagykereskedÅ‘k Szövetségének segÃtségét is kérték. Arra voltak kÃváncsiak, hogy a megsemmisült, illetve a minÅ‘ségi hibás termékek pótlása mennyi idÅ‘ alatt kivitelezhetÅ‘. A tűzben elégett tételek pótlása iránti engedélyek kiadása folyamatos, a forgalmazók úgynevezett kontingensengedélyekkel hozzák be az országba a kiesÅ‘ tételeket. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió tagállamaiban található készleteket csoportosÃtják át. A gyors és hatékony ügyintézés eredményeképp valamint a gyógyszernagykereskedÅ‘knél kint lévÅ‘ készletek miatt – az érinett cégek tájékoztatása szerint – nem várható gyógyszerhiány. A patikai forgalomban a betegek mindössze annyit vehetnek ebbÅ‘l észre, hogy bizonyos termékek doboza nem feltétlen magyar feliratokat tartalmaz majd, de minden esetben magyar nyelvű betegtájékoztatót csomagolnak hozzá.
Az OGYÉI folyamatosan figyeli a készleteket és amennyiben szükséges, akadozó ellátás esetén azonnal jelez a gyógyszertárak vezetÅ‘inek, ezzel is segÃtve a munkájukat.
A káresemény sem mentesÃti a készÃtmények forgalmazóit attól, hogy a gyógyszerforgalmazás szigorú szabályit betartsák, ez a garancia arra, hogy a betegek ne kaphassanak minÅ‘ségi hibás termékeket.
Az OGYÉI adatai szerint a tűzben megsemmisült készletek változatos terápiás területeket érintenek, egyetlen olyan gyógyszercsoportot sincs, melynek esetében komoly kockázattal kell számolni. Sok termék helyettesÃthetÅ‘ – ezek esetében nem okoz gondot, ha a beteg esetleg más márkanéven engedélyezett gyógyszerrel folyatja a terápiát. A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy nincs olyan innovatÃv termék, melyet ne tudnának idÅ‘ben pótolni a cégek.