A Semmelweis Nappal kapcsolatos munkarendről


Az idei évben a Semmelweis Nap – július 01. – szombatra esik. Ez a nap az egészségügyben dolgozók számára munkaszüneti nap. Ugyancsak munkaszünetei nap a közforgalmú gyógyszertárak személyi jogos vezetői számára is. Az erre vonatkozó szabályozást az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről  szóló 2003. évi LXXXIV. törvény tartalmazza.

15/B. § (1) Július 1-je Semmelweis-nap, amely az egészségügyi szolgáltatóknál foglalkoztatási jogviszonyban álló egészségügyi dolgozókra és egészségügyben dolgozókra kiterjedően munkaszüneti nap.

(2) Semmelweis-napon

a) egészségügyi tevékenység a 7. § (2) bekezdés a)-c) és h)-j) pontja szerinti jogviszonyban, valamint közforgalmú gyógyszertár esetében a személyi jog alapján is csak az Mt. 102. §-a szerinti munkaszüneti napokra egyébként irányadó rend szerint végezhető,

b) a folyamatos ellátást az Mt. 102. §-a szerinti munkaszüneti napokra egyébként irányadó munkarend szerint kell megszervezni és biztosítani.

Az erre a napra a munkavégzésre érvényes szabályokat, tehát a 2012. évi I. törvény a Munka Törvénykönyve (Mt.) határozza meg.

101. § (1) Vasárnapra rendes munkaidő

a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,

foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.

102. § (2) Munkaszüneti napra rendes munkaidő a 101. § (1) bekezdés a)-c), g)-h) pontban meghatározott esetben osztható be.

(3) A munkáltató vagy a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, ha

a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján, vagy

b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor.

108. § (3) Munkaszüneti napon rendkívüli munkaidő

a) a rendes munkaidőben e napon is foglalkoztatható munkavállaló számára

rendelhető el.

Azaz ez a nap az egészségügyben dolgozók számára, munkavégzés szempontjából, azonos például január 01.-vel.

Annak eldöntésére, hogy a gyógyszertár július 01.-én milyen munkarend szerint látja el a szolgálatot a saját működési engedélyében foglaltak az irányadóak.

Elvileg az alábbi lehetőségek adódnak.

1.) A rendelkezés a foglalkoztatási jogviszonyban állókra és a személyi jogos gyógyszerészre vonatkozik.

Azaz alapesetben:

a)      sem az Mt. szerinti munkavállaló, sem a személyi jogos gyógyszerész nem osztható be,

b)      a tulajdonos gyógyszerész (de nem személyi jogos), ha nem munkavállaló, beosztható.

2.) Amennyiben a gyógyszertár működési rendje szerint „munkaszüneti napon” is nyitva tart, minden munkavállaló és a személyi jogos is beosztható.

3.) Amennyiben a gyógyszertár működési rendje szerint „munkaszüneti napokon ügyeletes”, ügyeleti szolgálatot kell ellátni, amire a munkavállaló(k), vagy megbízási jogviszonnyal rendelkezők, az ügyeletre vonatkozó szabályok szerint beoszthatók.

4.) Amennyiben a gyógyszertár működési rendje szerint „pénteken”, vagy azon a héten ügyeletes az erre vonatkozó ügyeleti rendet kell tartani, amire a 3. pont szerinti személyek behívhatóak.

2016. jĂşnius 23.

 

dr. Bartus György

A lakosság Semmelweis Nappal kapcsolatos tájĂ©koztatáshoz szĂĽksĂ©ges letölthetĹ‘ Ă©s nyomtathatĂł informáciĂłs lapot ide kattintva találja.Â